Daugiametės daržovės: ką verta auginti?
Kelerius metus iš eilės augančios daržovės gali padėti sutaupyti laiko ir pinigų, ypač, jeigu nesate labai darbštūs sodininkai, tačiau neatsispiriate šviežiems ir gardiems žalumynams.
TAIP PAT SKAITYKITE: Užsiauginkite egzotinį augalą iš skanaujamų vaisių kauliukų
Lapiniai garbanotieji kopūstuai (kale). Tai tikras vitaminų šaltinis, kurį galite auginti dvejus metus. Šiuo metu šie kopūstai „ant bangos“: iš jų gaminami patys įvairiausi patiekalai, trinami kokteiliai, netgi kepami traškučiai. Nieko keisto, kad juos taip pamėgo sveika mityba susižavėjusi visuomenė.
Šie kopūstai itin naudingi mūsų sveikatai – juose daug vitaminų A, K, B taip pat vitamino C, kalcio, antioksidantų, geležies, amino ir omega-3 rūgščių. Neretai šie kopūstai vadinami supermaistu, nes yra labai maistingi, turi daug mineralų, tinkami įvairiems patiekalams gardinti. Dar jie ir puikiai veikia žarnyną, skrandį, kepenis, stipriną imunitetą, saugo nuo vėžio ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Kopūstai auga beveik bet kokioje dirvoje, juos lengva prižiūrėti, be to, rašoma, kad jie puikiausiai iškenčia net didelius šalčius. Ar gali būti tinkamesnis augalas Lietuvoje?
Rabarbarai. Rūgštūs rabarbarai mūsų patiekalams suteikia neįtikėtinų skonių, o ir pyragai, džemai, uogienės ar kompotai su jais visad džiugina skonio receptorius. Rabarbaruose yra gausu įvairių vitaminų, o ir auginti juos visai nesudėtinga. Tikinama, kad toje pačioje vietoje jie gali augti iki 10 metų.
Smidrai (šparagai). Tai gurmaniška daržovė, kuriai sunku atsispirti. Smidrai – itin nekaloringa daržovė. Maždaug 6 vidutinio dydžio ūgliuose tėra tik 21 kcal, tačiau juose yra beveik visi žmogaus organizmui reikalingi vitaminai, mineralai ir aminorūgštys. O svarbiausia, kad smidrai yra, ko gero, vienintelė daržovė, turinti daugiausiai gliutationo – būtino antioksidanto, saugančio ląsteles. Ne veltui jie vadinami daržovių aristokratais.
Ši daržovė saugo ląsteles, stiprina imunitetą, gerina kraują ir medžiagų apykaitą. Tiesa, jeigu užsimanysite auginti šparagus, turite žinoti, kad derlių jie duoda tik antrais trečiais gyvenimo metais, tačiau po to sau auga vienoje vietoje ir džiugina derliumi iki 20 metų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Lauko gėlių žydėjimas ir klestėjimas: svarbiausios laistymo taisyklės
Daugiamečiai svogūnai ir česnakai. Šios dvi prieskoninės daržovės – tikras šeimininkių džiaugsmas. Jų užtenka, kad net paprasčiausias patiekalas pradžiugintų įmantrumu. Be to, juose gausu mineralų, vitaminų, naudingų aktyvių biologinių medžiagų, kurios gerina virškinimą, stiprina organizmą ir imunitetą.
Topinambai. Tai itin lengvai prižiūrimas ir naudingas augalas, vienoje vietoje galinti augti ir duoti derlių ne vienerius metus. Šie šakniagumbiai dar vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis. Sodininkai topinambus paprastai augina daržų pakraščiuose, mat šie daugiamečiai augalai užaugina labai aukštus stiebus, kurie sudaro puikią užuovėją lepesnėms daržovėms. Panašiai kaip ir bulvės, bulvinės saulėgrąžos per vasarą išaugina daug gumbų. Beje, rudenį visų iškasti nebūtina: topinambai gerai ištveria šaltį. Topinambai skaniausi rudenį ir pavasarį.
Kuo naudingi? Topinambuose gausu mineralinių medžiagų, yra nemažai vitaminų. Dėl didelio inulino kiekio šių daržovių dažniau reikėtų valgyti diabetikams. Medikai sako, kad inulinas, iš vaisių cukraus susidaranti medžiaga, gerai reguliuoja insulino išsiskyrimą. Be to, inulinas veiksmingai slopina alkio jausmą. Paruošti salotas iš topinambų labai paprasta: gumbus reikia nulupti, sutarkuoti burokine tarka ir sumaišyti su padažu (tinka majonezas, grietinė).
Krienai. Prieskoninis augalas vienoje vietoje augti ir džiuginti gali iki penkerių metų. Krienus auginti nėra sudėtinga, be to, jie puikiai iškenčia šalnas bei šaltį. Šias prieskonines daržoves galite naudoti ne tik patiekalams gardinti, bet ir įvairioms sveikatos problemoms spręsti.