Dėl kokių dalykų žmogus aplinkiniams atrodo protingesnis?
Vieni yra protingesni už kitus. Tačiau tai nereiškia, kad negalima atrodyti protingesniam, nei iš tikrųjų esate. Iš tiesų yra gausybė mokslu grįstų būdų įtikinti kitus, vos susitikus, kad esate šių dienų Albertas Einsteinas.
Portalas businessinsider.com atrinko šešis, tad galėsite sužavėti savo viršininką bei bičiulius savo tariama proto galia.
Nelaikykite alaus rankoje
Žmonės, išgėrę per daug, dažnai daro kvailus dalykus. Tad nieko nuostabaus, kad net laikydami rankoje alaus bokalą galite atrodyti ne toks protingas, teigia jungtinis Mičigano ir Pensilvanijos universitetų tyrimas.
„Į žmones, rankoje laikančius alkoholinius gėrimus, žiūrima kaip į mažiau protingus, nei į tuos, kurie gėrimų rankose nelaiko; šią klaidą mes vadiname geriančio idioto šališkumu“, – rašo tyrimo autoriai Scottas Rickas ir Mauriceas Scweitzeris.
Viename iš penkių atliktų tyrimų, 300 vadybininkų peržiūrėjo nuotraukas ir skaitė tariamų interviu vakarienės metu nuorašus. Rezultatai parodė, kad kandidatai, vietoje mineralinio vandens užsisakę vyno, vadybininkams pasirodė gerokai mažiau protingi ir nelabai samdytini.
Nešiokite storus akinius
Tyrimai teigia, kad nešiodami akinius, atrodote ne tokie patrauklūs, tačiau su jais atrodote gerokai protingesni.
Vieno mažo tyrimo metu, Vienos universiteto mokslininkai 76-iems tyrimo dalyviams liepė pažiūrėti į 78 veidų nuotraukas – kai kurie veidai buvo be akinių, kai kurie su įrėmintais akiniais, kiti su akiniais be rėmelių – ir įvertinti jas pagal daug kriterijų, įskaitant protingumą bei patrauklumą.
Kaip parodė tyrimas, žmonės, mūvintys akinius (su ar be rėmelių) buvo įvertinti kaip labiau protingi, nei žmonės be akinių. Tačiau žmonės, nemūvintys akinių, buvo įvardyti esantys patrauklesni, nei akiniuoti.
Kalbėkite ekspresyviai
Monotoniškumas skamba nuobodžiai. „Jei du kalbėtojai pasako lygiai tuos pačius žodžius, tačiau vienas kalba šiek tiek greičiau ir garsiau, bei jo kalboje yra mažiau pauzių ir daugiau vibracijos garse, tas kalbėtojas bus laikomas energingesniu, apsiskaičiusiu, bei protingu“, – rašo Leonardas Mlodinowas, knygos „Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior“ autorius.
Jis tęsia: „Ekspresyvus kalbėjimas, su garso ir balso aukštumo moduliacija, bei minimaliu pastebimų pauzių kiekiu, padidina patikimumą ir protingumo įspūdį.“
Eikite tokiu pat greičiu, kaip ir kiti
Bostono universiteto marketingo profesoriaus Carey Morewedge'o vadovaujamas tyrimas parodė, kad jei einate greičiau – arba lėčiau – nei šalia esantys žmonės, jie gali pamanyti, kad esate kvailas.
Tyrimo metu 49 ketvirtakursiai žiūrėjo filmus apie tris skirtingus žmones, vaikščiojančius lėčiau nei vidutiniškai, vidutinišku greičiu ir greičiau nei vidutiniškai. Po to jie nurodė, kiek protingas ir kompetetingas tas asmuo atrodė.
Rezultatai parodė, kad žmonės, judantys tokiu pačiu greičiu kaip ir aplinkiniai, atrodo protingesni ir kompetentingesni.
TAIP PAT SKAITYKITE: Citatos, keičiančios gyvenimą: įkvepianti išmintis
Renkitės protingai
Tyrimai parodė, kad mūsų dėvimi drabužiai formuoja kitų žmonių požiūrį į mūsų sugebėjimus. Pavyzdžiui, mokytojų asistentus, dėvinčius formalius rūbus, mokiniai priima kaip protingesnius – tačiau nuobodesnius – nei kasdieniškai apsirengusius jų bendraamžius.
Be to, 2012-ųjų Šiaurės Vakarų tyrimas parodė, kad žmonės, dėvintys baltus laboratorinius chalatus (kaip priimta, tokius dėvi mokslininkai ir daktarai), testuose, reikalaujančiuose begalinės koncentracijos, surenka daugiau taškų.
„Mūsų dėvimi drabužiai daro įtaką ne tik kitų suvokimui apie mus, – rašo autoriai Hajo Adamas ir Adamas Galinskys. – Bet ir mums patiems.“
Pripažinkite tai, ko nežinote
Taip, ką tik patarėme apsimesti, kad esate protingesni, nei esate. Tačiau kai kurios situacijos reikalauja kuklumo.
1999-aisiais, du psichologai atrado tai, kas dabar plačiai žinoma kaip „Duningo-Kriugerio efektas“: nekompetentingiausi individai pervertina savo gebėjimus, kai tuo tarpu kompetentingiausi savuosius nuvertina. Tad jei bandote padaryti įspūdį kažkam, kas žino vieną kitą dalyką apie žmogaus elgesį, tikriausiai geriausia išlikti kukliam.
Šis bruožas gali ypač praversti darbe. Knygos „Freakonomics“ autoriai Stephenas Dubneris ir Stephenas Levittas teigia, kad pripažindami, jog kažko nežinote, galite pasirodyti kompetentingesni – jei tik pažadėsite tai išsiaiškinti.