Didžiausi nusilpusio imuniteto kaltininkai

Moteris  / Shutterstock nuotr.
Moteris / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Galime lažintis, kad dėl visų ligų kaltinate nusilpusį imunitetą, ar ne? Tačiau, kas tas imunitetas ir kodėl jis silpnėja, nė nepagalvojame. „Stiprinkite imunitetą ir būsite sveiki“, - teigia specialistai. Tačiau priežasčių, kodėl apsauginė organizmo reakcija slopsta ir nebesugebame atsispirti įvairiomis ligoms, yra ne viena ir ne dvi...

Ženklai, kad imunitetas silpsta

Imuniteto nusilpimas gali pasireikšti įvairiomis kūno reakcijomis. Tarkime, nuolatos jaučiatės pavargę, neišsimiegoję, nors išmiegate visą naktį, skauda galvą, laužo kaulus, gelia raumenis ar sąnarius. Ant lūpų gali pasirodyti pirmieji pūslelinės požymiai ar sutrūkinėti lūpų kampučiai, pranešantys apie tai, kad jums trūksta vitaminų ir mineralų. Nuolatiniai peršalimai, užsitęsusi sloga, kosulys padėties taip pat nepagerina.

Imunitetas dažniausiai silpnėja mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau ne išimtis ir vadinamieji „sėkmingi karjeristai“. Jie daug laiko praleidžia dirbdami protinį darbą, pakelia didžiulį krūvį, ištveria begales stresinių situacijų, o dažnas ir maitinasi tik prabėgomis.

Pagrindinės imuniteto silpnėjimo priežastys

  • Pamąstykite, kokioje aplinkoje gyvenate. Vandens, oro tarša mums daro didžiulę įtaką. Tarkime, kuo tręšiamos daržovės, kurias valgote? Kuo apipurkšti obuoliai, iš kurių kepate pyragą? Visada galite ieškoti sveikesnių alternatyvų ir kurti draugiškesnę aplinką pati – nuo vyšninių pomidoriukų auginimo balkone iki natūralių namų buitį švarinančių priemonių.
  • Mityba. Čia jau net ir kalbos negali būti – dauguma specialistų pasibaisėję tuo, kuo maitinasi mūsų vaikai mokyklose ir darželiuose. Trūksta šviežių vaisių, daržovių, lengvų patiekalų, kai tuo tarpu kai kuriose įstaigose dvimečiai jau kerta bulvių plokštainį... Sveika mityba nėra aktuali ir daugumai suagusiųjų, tačiau viskas priklauso tik nuo mūsų. Oda, imunitetas ir pati savijauta mums diktuoja, ką turėtume valgyti, o kam tarti „sudie“.
  • Dietos. Neprotingos ir radikalios dietos – tikras peilis mūsų organizmui. Aišku, kartais tas noras turėti tobulą kūną užvaldo protą, tačiau geriau atsipeikėti ir sveikais būdais siekti svajonių figūros. Juk jeigu nemokate šokti baleto, ar veržiatės į sceną? Taip ir su savo sveikata – pasitarkite su dietologu, mitybos specialistu, paskaitykite specialios literatūros, išgirskite sporto trenerio patarimus. Specialistai pabrėžia, kad ir papildomi kilogramai, ir itin mažas svoris tikrai ne dovanėlė mūsų imunitetui.
  • Vitaminų ir mineralų trūkumas. Vadinasi, ir vėl reikia žvelgti į valgiaraštį, kuriame neturėtų trūkti subalansuoto ir sveiko maisto. Stenkitės, kad jame kuo daugiau būtų cinko, seleno, A, B grupės vitaminų. Pastarieji labai svarbūs, kadangi padeda stimuliuoti imuninį aktyvumą streso metu bei tuo metu, kai trūksta jėgų. Vitamino C stygius gali pasireikšti tuo, kad susilpnės apsauginių funkcijų reakcija.
  • Antibiotikai. Šiais laikais antibiotikai geriami lyg kokie papildai. Kyla klausimas: ar jie visuomet yra tokie būtini? Mes, žinoma, nekalbame apie tokius susirgimus, kaip plaučių uždegimas ar kitos sunkios ligos, kai antiobiotikai būtini. Tačiau jeigu paprastas peršalimas bus gydomas šiais stipriais vaistais? Po antibiotikų vartojimo visuomet lieka tam tikros pasekmės, o kai kurių specialistų nuomone, jie imuniteto galias sumenkina iki 75 proc.
  • Imunitetą silpnina ir fizinis bei protinis krūvis, įvairios virusinės infekcijos, bei nuolatinis neišsimiegojimas.