Didžiosios Britanijos gyventojai aprauda princą Philipą: prie rūmų – gėlių upė, gatvėse – niūrios nuotaikos

JK gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.
JK gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
2021-04-09 18:52
AA

Bakingamo rūmams pranešus apie Edinburgo hercogo, princo Philipo mirtį, penktadienį į Londono gatves patraukė britai, kurie išreiškia užuojautą karališkajai šeimai. Prie karališkųjų rūmų nešamos gėlės, princo atminimas pagerbtas ir žymiajame Pikadilio aikštės reklaminiame ekrane.

Balandžio 9-oji – skaudi diena visai Didžiajai Britanijai. Gatvėse tvyro liūdnos nuotaikos. Gyventojai gedi Edinburgo hercogo Philipo.

Jo mirtis – didžiulė netektis 94 metų monarchei, kuri kadaise apibūdino princą Philipą kaip savo „stiprybę ir ramstį visus šiuos metus“.

Buvęs karinio jūrų laivyno karininkas, didžiąją savo gyvenimo dalį, kaip karalienės sutuoktinis, paskyrė labdaros darbams.

Vasario 16 dieną princas buvo paguldytas į ligoninę ir gydytas dėl senesnės širdies ligos bei neįvardintos infekcijos. Po mėnesio jis grįžo namo į Vindzoro pilį, kurioje balandžio 9-ąją užgeso jo gyvybė.

Birželio 10-ąją princui Philipui būtų sukakę 100 metų.

Jungtinė Karalystė gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.
Vindzoro pilis, kurioje 2021 m. balandžio 9-ąją mirė princas Philipas / „Scanpix“ nuotr.

Minios žmonių penktadienį rinkosi prie karalienės Elizabeth II pagrindinės Londono rezidencijos, Bakingamo rūmų, penktadienį pasklidus žiniai apie jos sutuoktinio princo Philipo mirtį.

Pavieniai asmenys ir grupelės žmonių, įskaitant šeimas su mažais vaikais, ėjo savo akimis pamatyti oficialaus prie rūmų vartų iškabinto pranešimo apie netektį.

Tarp juodų rūmus juosiančios tvoros virbų žmonės pynė po vieną narcizą, kiti ant šaligatvio prie tvoros dėjo gėlių puokštes ir nacionalines vėliavas. Saulėtą pavasario dangų užtraukė debesys. 

Pasklidus žiniai apie netektį įsivyravo niūrios nuotakos, tyloje išsiskirdavo tik pro šalį pravažiuojančių automobilių gausmas ir susirinkusiųjų šnabždesiai. Kai kurie atėjusieji atrodė labai susijaudinę.

Jungtinė Karalystė gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.

„Jis buvo istorinė figūra“, – sakė 31 metų Sarah Allison, atėjusi prie rūmų su savo ketverių dukrele.

„Tai tikrai liūdna diena. Jis nugyveno nuostabų ir įvairiapusį gyvenimą, tai didelė netektis jo šeimai ir jo sutuoktinei, nes jie buvo neišskiriami“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Viena didžiausių Londono įžymybių Bakingamo rūmai tapo viena pagrindinių vietų, kur žmonės ateidavo parodyti savo liūdesį po Velso princesės Dianos žūties 1997 metais.

Netoliese esančiuose Klarenso rūmuose gedinčiųjų minios rinkosi 2002 metais, kai mirė  karalienės Elizabeth II 101 metų motina, taip pat vadinta karaliene Elizabeth.

Jungtinė Karalystė gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.

Vietos vyriausybės pareigūnas Chrisas Greenas prie Bakingamo rūmų atskubėjo vos išgirdęs niūrią žinią.

„Esu vietinis, todėl ėjau čia, kai mirė karalienė motina, Diana, o dabar atėjau tyliai viską apmąstyti ir atiduoti pagarbą“, – sakė 57 metų vyras.

„Labai svarbi buvo jo parama karalienei, – kalbėjo jis. – Dėl jo amžiaus ir pastaruoju metu kilusių sveikatos problemų ši žinia nebuvo labai netikėta, tačiau dabar yra viena tų akimirkų, kurią prisiminsime kaip svarbią žvelgdami atgal.“

Tarp žmonių vaikštinėję uniformuoti policijos pareigūnai tyliai perspėdavo atėjusiuosius laikytis saugaus fizinio atstumo, siekiant išvengti koronaviruso plitimo.

Jungtinė Karalystė gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.
Jungtinė Karalystė gedi princo Philipo / „Scanpix“ nuotr.

Nors dėl Covid-19 įvesti suvaržymai yra laisvinami, tačiau atėjusiųjų buvo mažiau, nei susirinktų tokio reikšmingo karališkajai šeimai įvykio atveju kitomis aplinkybėmis.

Tačiau daug žmonių vis tik jautė pareigą oficialiai pareikšti savo pagarbą velioniui princui.

„Garbė būti čia dėl princo Philipo, – sakė viena moteris, prisistačiusi Sandros vardu. – Jis buvo tarnystės ir atsidavimo savo šaliai įsikūnijimas. Jis buvo svarbus pasaulio veikėjas, tad malonu matyti, kad atėjo tiek daug žmonių.“

„Jis buvo vienos stipriausių pasaulio šeimų patriarchas. Manau, kad tai yra lemtinga akimirka karališkajai šeimai, karalienė juo pasikliovė, taip pat nemanau, kad šios netekties dydis bus suvoktas“, – kalbėjo moteris.

Lapkritį 73-iąsias vedybų metines atšventę karalienė Elizabeth II ir Philipas didžiąją pandemijos dalį praleido Vindzore dėl savo garbingo amžiaus. Kunigaikštis ir karalienė sausį gavo po pirmąją skiepų nuo koronaviruso dozę.

Princas Philipas gimė Kerkyros (Korfu) saloje 1921 metų birželio 10 dieną ir buvo vienintelis Graikijos princo Andriejaus, Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio, ir vokiečių princesės Alice Battenberg sūnus.

Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas 1947 m. liepą, ką tik susižadėję / Scanpix nuotr.

Princas Philipa mokėsi Vokietijoje, Škotijoje, o vėliau – Karališkojo karinio jūrų laivyno koledže Dartmute. Su tuomet dar būsima karaliene Elizabeth II jis susituokė 1947 metais, likus penkeriems metams iki jos įžengimo į sostą. Pora susilaukė keturių vaikų.

2017 metais Philipas nusprendė oficialiai užbaigti eiti savo karališkąsias pareigas, o karalienė palaikė šį jo sprendimą. 

Didžioji Britanija gedi princo Philipo (41 nuotr.)
+35
Princo Philipo gyvenimo akimirkos (27 nuotr.)
+21