Dietologų sudarytas 2012-ųjų naudingiausių maisto produktų sąrašas

Pomidorai / Fotolia nuotr.
Pomidorai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-10-24 21:58
AA

Neseniai Jungtinių Valstijų sveikos mitybos specialistai paskelbė naudingiausių 2012 metų produktų sąrašą. Kodėl jis turėtų būti aktualus ne tik sveiko gyvenimo būdo šalininkams? Moksliniais tyrimais nustatyta, kad jei į valgiaraštį reguliariai bus įtraukiami šio sąrašo produktai, kils kur kas mažiau problemų dėl širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, antsvorio ir pan.

Kaip manote, kas puikuojasi sąrašo viršuje? Ogi pomidorai. Dietologų teigimu, šios daržovės išsiskiria antioksidantų gausa. Turtingas būtent šių medžiagų racionas apsaugo žmogų nuo įvairių negalavimų, susijusių su širdies ligomis ir ląstelių pažeidimu, kurie, beje, padidina riziką susirgti vėžiu. Moksliškai įrodyta, kad pomidorai padeda užkirsti kelią kelių tipų vėžiui, todėl per dieną patariama suvalgyti po kelias šias daržoves.

Po pomidorų seka itin dideliu vitamino C kiekiu išsiskiriančios saldžiosios paprikos, paskui jas – uogos (mėlynės, avietės, gervuogės, serbentai, bruknės, spanguolės ir kt.). Kadangi pastarosios nekaloringos (100 g yra tik keliasdešimt kalorijų),  turi daug antioksidantų, vitaminų C ir E,  per mėnesį jų būtina suvalgyti nors saujelę.

Naudingiausių 2012-ųjų produktų sąraše atsidūrė ir sojos. Jos, kaip ir uogos, neturi daug kalorijų, yra neriebios. Sojos aprūpina organizmą baltymais, ląsteliena, Omega-3 riebalų rūgštimis ir, kas šiais laikais labai aktualu, padeda kur kas greičiau įveikti stresą, sumažinti kraujospūdį. Viena bėda, sojos – vienas dažniausiai pasitaikančių genetiškai modifikuotų produktų, todėl jas derėtų rinktis ypač atidžiai, geriausiai ekologiškų prekių parduotuvėse.

Toliau seka mikroflorai labai naudingas jogurtas ir su vėžio ląstelėmis veiksmingai kovojantys špinatai. Dietologai pataria periodiškai suvalgyti šių daržovių. Turtingi ląstelienos, vitaminų A ir C, folio rūgšties špinatai saugo akis ir normalizuoja virškinamojo trakto veiklą.

Bent keliskart per mėnesį sveikos mitybos specialistai rekomenduoja nepamiršti brokolinių kopūstų. Šiose daržovėse yra tokių augalinių junginių kaip indolas ir izotiocianatai, kurie pasižymi priešvėžinėmis savybėmis ir padeda iš organizmo pašalinti estrogenų (moteriškųjų lytinių hormonų) perteklių. Maža to, brokoliniuose kopūstuose gausu vitaminų A ir C, geležies ir padeda kontroliuoti svorį.

Kasdien į valgiaraštį vertėtų įtraukti po bananą. Dėl vertingųjų maisto medžiagų gausos šie vaisiai garsėja savybėmis raminti nervų sistemą, didinti atsparumą stresui ir pakelti nuotaiką (bananai skatina laimės hormono serotonino gamybą). Be to, jie labai sotūs, malšina saldumynų poreikį. Taigi – puikiai tinka lieknėjančioms!

Sąrašą užbaigia alyvuogių aliejus, kurio irgi patariama vartoti kasdien maždaug po 25 ml. Pasak mitybos specialistų, tai puiki profilaktikos priemonė nuo širdies, kraujagyslių, taip pat Alzheimerio ir Parkinsono ligų.