Dirbate namie? Nedarykite populiarių klaidų

Darbas namuose / Vida Press nuotr.
Darbas namuose / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Jei prieš kokį dešimtmetį namie dirbdavo tik vaikus auginančios mamos ar laisvi menininkai, tai dabar vis daugiau žmonių visą laiką ar kelias dienas per savaitę gali dirbti ne kontoroje, jei tai tik leidžia darbo specifika. Tačiau dirbant namie patartina laikytis tam tikrų taisyklių.

Kartais šeima ilgai negali susitaikyti, kad jūs „sėdite“ namie, bet nedirbate kaip namų šeimininkė. Dukra paprašo išlyginti suknelę, nes ji nespėja, o jūs „vis vien namie“, vyras paprašo nuvažiuoti šio bei to nupirkti, nes jis juk „dirba“, o be to dieną nėra kamščių ir prekybos centruose laisviau. Lyg ir supratinga draugė atveda prižiūrėti vaiką „tik valandėlei“, kol ji pasidarys manikiūrą, nes jūs juk ne darbe...

Didžiausias pavojus

Kai pradedate dirbti namie, rizikuojate tapti namų šeimininke, kuri užsiverčia ant savęs visus namų rūpesčius ir kuriai nuolat trukdo iš mokyklos parbėgę vaikai su klausimais, kas kur padėta ir ko yra valgyti. Tokioje atmosferoje beveik neįmanoma susikaupti, o jei ir bandoma dirbti, tai darbo našumas būna labai nekoks. Tai ką daryti?

Įsisąmoninti: jūs esate darbe!

Juk nebėgate iš „tikro“ darbo pamaitinti šeimos narių, išplauti indų ir pavedžioti šuns.

Net jei tai jūsų virtuvė. Taigi, pirmoji jūsų užduotis – duoti visiems aplinkiniams suprasti, kad jūs namie DIRBATE. Juk nebėgate iš „tikro“ darbo pamaitinti šeimos narių, išplauti indų ir pavedžioti šuns. Buities darbams lieka laikas po darbo. Tokia taisyklė turi galioti ir dirbant namie.

Reikėtų susitarti, kad namiškiai neskambintų jums dėl niekų, nelįstų su nereikšmingais klausimais ir savomis problemomis, kurias puikiausiai išsprendžia, kai jūsų nėra namie. Taip, iš pradžių bus nelengva, bet verta stengtis, kad galėtumėte ramiai dirbti, o ne palikusi kompiuterį džiaustyti skalbinius.

Nustatykite savo darbo valandas

Su viskuo susitvarkyti bus lengviau, jei išsyk visiems pranešite, kad nuo tokios iki tokios valandos jūsų negalima trukdyti. O čia jau turite teisę rinktis: ar dirbti pradėti penktą ryto, ar vidurdienį. Taigi, sudarykite savo dienos planą, kurio laikytis jums bus lengviausia – jei esate „pelėda“, nebandykite savęs perlaužti ir keltis itin anksti, nes paskui dar dvi valandas prie kompiuterio tik pražiovausite.

Beje, namiškiai jūsų netrukdys tik tada, jei pati būsite disciplinuota – jei jus dažnokai matys „darbo valandomis“ skaitančią knygą, lyginančią skalbinius ar tiesiog plepančią skaipu su drauge, vėliau bus sunku juos įtikinti, kad rimtai dirbate ir niekam neturite laiko.

Dresskodas – svarbu!

Taip, kai dirbate namie, sunkoka išlįsti iš gauruoto chalato ir bent minimaliai pasidažyti, nes juk esą „niekas nemato“. Aišku, būtų juokinga spraustis į dalykinį kostiumėlį, tačiau nubrizgusios sportinės kelnės ir pablukusi, nuo skalbimo ištampyta palaidinė nelabai įkvėps turiningai darbo dienai. Taigi, dirbdama bent jau atrodykite taip, kad nereikėtų tuoj pat bėgti persirengti, jei netikėtai druskos pasiskolinti užsuktų kaimynas…

Darykite pertraukėles

Jums irgi priklauso pietų pertrauka, per kurią pasistenkite bent pusvalandžiui išeiti iš namų pakvėpuoti grynu oru, užsukti į artimiausią kavinę kavos ar ten pat susitikti su seniai matyta drauge, tačiau pertrauka neturėtų virsti į pusdienį.

Dirbkite kavinėse

Jei jaučiate, kad namie per daug pagundų nuolat varstyti šaldytuvo duris ar kad jus iš proto varo dulkės ant lentynos priešais nosį, jei negalite susikaupti darbui, dirbkite kavinėse – jose vis daugiau damų su kava ir kompiuteriais. Aplinka maloni, kavos ir pyragaičių kvapas kutena nosį, be to, nesijausite vieniša – aplink bus lygiai taip pat dirbančių ar telefonu reikalus tvarkančių žmonių. Per dvi valandas padarysite tiek, kiek per keturias namuose – pabandykite.

Jūsų „biuras“ vasarą gali būti ir pievelė parke – teoriškai. Praktiškai – per daug pagundų nedirbti, be to, į monitorių plieskia saulė. Išbandykite įvairius variantus ir raskite sau tinkamiausią. Beje, kūrybinių profesijų atstovai dažnai savo dieną pradeda kavinėse: ankstyvą rytą, gerdami kavą, kompiuteriu ar telefonu atsako į laiškus, susidėlioja dienos planus, susirašo su klientais, o paskui kulniuoja į darbus.