Diskusiją sukėlusi politikių apranga Dubajuje: M.Palaikytė paaiškino, kas rėžė akį
Premjerės Ingridos Šimonytės ir ministrės Aušrinės Armonaitės apsilankymas Jungtiniuose Arabų Emyratuose toliau kaitina aistras komentarų skiltyse. Daugelį vis dar neramina klausimas – šalies lyderių apranga Dubajuje buvo tinkama ar ne? Tašką diskusijoje deda ir į šį klausimą portalui Žmonės.lt atsako mados ir stiliaus konsultantė Marija Palaikytė.
Lietuvos ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės bei ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės apsilankymas Dubajuje internete nuskambėjo gana garsiai. Tiesa, daugeliui buvo įdomu ne tai, ką kelionės metu šalies lyderės nuveikė ir kokius tikslus įgyvendino, tačiau tai, kaip jos atrodė.
Internautai teigė, neva politikės nesilaikė aprangos protokolo, negerbė arabų kultūros pasirinkdamos ryškų spalvų kostiumėlius, o ne ilgas sukneles bei galvos apdangalus.
Pirmadienį Žmonės.lt susisiekus su protokolo ir etikos ekspertu Arminu Lydeka, šis patikino, kad I.Šimonytės ir A.Armonaitės apranga buvo tinkama, atitiko tarptautinio protokolo normas. Taip pat A.Lydeka atkreipė dėmesį ir į spalvas, kuriose buvo užkoduota svarbi žinutė.
„Premjerė ir ministrė, pasirinkdamos šiuolaikiškų modelių kostiumus ir ryškias spalvas, pademonstravo mūsų šalies modernumą, inovatyvumą. Tai reiškia, kad Lietuvos delegacija atvyko iš europietiškos ir demokratiškos valstybės“, – pirmadienį portalui Žmonės.lt sakė protokolo ir etikos ekspertas.
Visgi, tokia A.Lydekos nuomonė ir požiūris internautų nenuramino, o atvirkščiai – sukėlė dar aštresnę diskusiją. Daugelis komentavo, kad nors protokolo šalies lyderės laikėsi, jų apranga nebuvo iki galo apgalvota ir tinkama. Kai kurie teigė, kad premjerės kostiumas buvo ne tik per ryškus, bet ir „kiek per ankštas“.
Žmonės.lt šiuo klausimu susisiekė su mados ir stiliaus konsultante Marija Palaikytė. Ji patikino, kad nors šalies lyderių apranga atitiko aprangos protokolo normas, stiliaus klaidų išvengti nepavyko.
„Pirmiausia, norėčiau pasidžiaugti, kad kyla diskusijos ir mūsų visuomenė supranta tinkamos aprangos svarbą. Reikia suprasti, kad politiko pasirinkto drabužio tikslas yra sustiprinti jo statusą, įtaigumą ir patikimumą“, – kalbėjo M.Palaikytė.
Mados tendencijų analitikė pabrėžė, kad politikių pasirinktas kelnių ir švarko derinys buvo tinkamas, tačiau jų spalva vis tik buvo stebėtinai ryški.
„Džiugu, kad politikės moterys nori išsivaduoti iš tradicinių tamsių kostiumų, eksperimentuoti su spalvomis, tačiau svarbu suprasti, kad drabužio spalva turi neužgožti žmogaus ir susitikimo turinio. Kilusios diskusijos tik įrodo, kad šį kartą visuomenė koncentruojasi ne į vizito metu pasiektus tikslus, bet į aprangos pasirinkimą. Spalvos buvo iš tiesų pernelyg intensyvios, tuo labiau, kad abi politikės buvo nuolat kartu. Viešiems asmenims visada reikėtų įvertinti, kaip drabužis atrodys nuotraukose, juk dažniausiai politikus matome būtent per jas, o ne realybėje.
Tačiau nesutinku dėl kritikos pačiam kostiumui. Politikė moteris neprivalo dėvėti šalies, į kurią vyksta, nacionalinės atributikos, tad galvos dengti arba vilkėti ilgos suknelės tikrai nereikėjo. Užtenka to, kad pagarba parodyta pasirinkus uždarą drabužį. Savo aprangoje subtiliai užfiksuoti lankomos šalies simboliką dažniausiai įprasta pirmosioms ponioms arba valstybės lyderių antrosioms pusėms. Tuo tarpu pačiai politikei galioja dalykinės aprangos normos“.
Kadangi daugeliui internautų užkliuvo kostiumų dydis, Marija Palaikytė atkreipė dėmesį, kad esminės klaidos – per trumpos kelnės ir abejotinas siluetas.
„Puiku, jei apranga ne tik atitinka protokolą, bet ir tinka pačiam dėvinčiąjam. Siluetas turėtų būti parenkamas pagal individualias proporcijas, oficialių vizitų metu drabužiai turėtų būti konkretūs, audinys pakankamai tvirtas, nesilamdytų. Šį kartą į akis krenta gerb. Aušrinės Armonaitės kelnių ilgis. Vertinant įvaizdį, svarbus ne tik drabužis, bet ir avalynės pasirinkimas, kuris šiuo atveju kelia abejonių.
Kalbant apie drabužių dydį... Tinkamas dydis svarbus ir dėl estetikos, ir dėl paties žmogaus patogumo. Apranga neturi varžyti. Bendrame vaizde matyti, kad būtent premjerės drabužis galėjo būti kiek laisvesnis“, – neslėpė stilistė.
Politiko apranga nėra tik dalykiški drabužiai. Tai pagarbos ženklas statusui, atstovaujamai institucijai, o užsienio vizitų metu – tai ir tarptautinės reputacijos klausimas.
M.Palaikytė užsiminė ir apie tarptautinių susitikimų metu I.Šimonytės pasirinktą rausvos palaidinės ir tamsių kelnių derinį. Stilistė pabrėžė, kad laisva palaidinė net ir itin karštame klimate nėra tinkama.
„Nepriklausomai nuo to, kad svečioje šalyje klimatas šiltesnis, politikas privalo išlaikyti savo statusą. Palaidinė – labai nekonkretus drabužis ir kiek netinkamas aukščiausius postus užimančioms moterims. Labai svarbu atkreipti dėmesį į audinį, kuris niekada neturėtų išduoti apatinių drabužių kontūrų“, – pastebėjo ji.
Žmonės.lt paklausus, ar Lietuvoje yra politikė moteris, kuri žavi savo įvaizdžiu ir renkasi tinkamą aprangą, Marija Palaikytė nuo atsakymo susilaikė. Teigė, nenorinti skirstyti į „geriausius“ ir „blogiausius“.
Įvertinusi ne tik konkretų atvejį, bet ir ilgus metus stebėjusi šalies politikių įvaizdį, mados ir stiliaus konsultantė pasidalijo patarimu, į ką visos moterys politikės turėtų atkreipti dėmesį labiausiai.
„Ne kiekybė, o kokybė. Labai dažnai Lietuvos moterų politikių aprangoje pasigendu kokybės. Kalbu apie kokybišką audinį, tinkamą modelio siluetą, geros kokybės avalynę. Taip pat pasigendu nuoseklumo. Sėkmingas politikės įvaizdis turi kurti stabilumo, užtikrintumo, solidumo, patikimumo įspūdį. Nuoseklumas yra siekiamybė. Dabar susidaro įspūdis, kad esame nuolatinių ieškojimų etape, kai apranga tarsi kaskart vis nauja staigmena“.
Taip pat M.Palaikytė pabrėžė, kad tiek moterų, tiek vyrų politikų aprangos tikslas neturėtų būti mados eksperimentai. Anot jos, pagrindinė siekiamybė – suformuotas sėkmingas ir nuoseklus, statusą pabrėžiantis įvaizdis.
„Tikiuosi, kad vis dažnesnės diskusijos apie valstybės atstovų aprangą veda mus tinkamo stiliaus pasirinkimo link. Ir tai turėtų galioti ne tik moterims, bet ir politikams vyrams. Žinoma, vyriško kostiumo pasirinkimas atrodo paprastesnis, bet ir čia yra taisyklių – svarbus teisingas dydis, kelnių, rankovių ilgis, net protokolinės normos kaklaraiščio pasirinkimui pagal paros laiką.
Politiko apranga nėra tik dalykiški drabužiai. Tai pagarbos ženklas statusui, atstovaujamai institucijai, o užsienio vizitų metu – ir tarptautinės reputacijos klausimas“, – pridūrė mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė.