E. Skerstonas pristatė moterims skirtą knygą

Eugenijus Skerstonas / Renginio organizatorių nuotr.
Eugenijus Skerstonas / Renginio organizatorių nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
A
A

Antradienio vakarą sostinės PPC „Ozas“ pirmą kartą atviroje erdvėje pristatyta dr. Eugenijaus Skerstono knyga „Deivė be diademos. Pokalbiai su portretais“. Išleisdamas struktūra ir iliustracijomis išsiskiriantį leidinį, autorius ištesėjo po praėjusiais metais vyrų išvaizdos kultūrai skirtos knygos pasirodymo moterims duotą pažadą. Tuo pačiu naujausia su mados industrija susijusių disciplinų dėstytojo knyga – pirmasis E. Skerstono literatūrinis bandymas.

„Praėjusiais metais pasirodžius mano knygai, skirtai vyrų išvaizdos kultūrai, sulaukiau daugybės klausimų, net priekaištų, kodėl – ne moterims, ar rašysiu ir joms skirtą knygą. Taigi naujausias mano darbas – ištesėtas pažadas moterims. Jų elegantiškumas, subtilumas, siekis būti moterimi – XIX amžiaus leitmotyvas, kuriuo apibūdinama išvaizdos kultūra. Tuo metu, kai įvairiose pasaulio dalyse liejosi kraujas, buvo kariaujama, vyko žudynės, moteris liko lyg nežemiška būtybė, lyg deivė, su diadema ar be jos", – sakė jau šešių knygų autorius dr. Eugenijus Skerstonas.

E.Skerstono knygos pristatymas
E.Skerstono knygos pristatymas / Renginio organizatorių nuotr.

XIX amžiaus moterų išvaizda laikoma pačia puošniausia savo išraiškos forma.

Autoriaus teigimu, dauguma tyrinėtojų patvirtina, jog būtent XIX amžiaus moterų išvaizda laikoma pačia puošniausia savo išraiškos forma, kuriai būdingas spindesys, nesaikingumas, tačiau ji visiškai atitinka laikmečio moterų meninę nuovoką: moterys puošiasi su dideliu rūpestingumu, pasitikėdamos nuojauta.

Moters išvaizdos kultūrai, jų aprangai, puošybai skirta pirmoji knygos „Deivė be diademos. Pokalbiai su portretais" dalis. Antroji – autoriaus pokalbiai su portretais, į kuriuos dr. E. Skerstonas siekė integruoti tikrus biografinius faktus, svarbius portretuotiems modeliams, tarp kurių – Europos karalysčių, kunigaikštysčių, taip pat garsios Lietuvos atstovės.

„Ilgai galvojau, kaip pateikti savo santykį su portretais. Ar tikrai atvirauti? Ar atskleisti tikrus išgyvenimus, impresijas, įspūdžius, kuriuos patyriau bendraudamas su nepakartojamais kūriniais? Siekiau atvirai perteikti savo jausmus – surašyti tai, ką jaučiu, ką matau, į portretuotų moterų lūpas įdėdamas man pačiam patogius žodžius. Antroje knygos dalyje dėstomos mintys gali pasirodyti padrikos, spontaniškos, emocionalios, tačiau manau, kad man dialogai pavyko, nes jie nuoširdūs, bet apie tai spręsti palieku skaitytojui", – teigė E. Skerstonas.

Knygoje vaizduojamus portretus autorius rinkosi labai kruopščiai, siekdamas susieti knygos turinį ne tik su Europa, ypač Prancūzija, bet ir Lietuva. „Knygos viršelyje pavaizduota kunigaikštytė Leonila Ivanovna Bariatinskaja – viena gražiausių savo laikmečio Europos moterų. Knygą puošiantis jos portretas turi labai artimą ryšį su Vilniumi, Verkių dvaru. Taip pat man pavyko atrasti Elzės Radvilaitės portretą. Jos meilės istorija labai skausminga, bet mažai žinoma Lietuvoje, ir savo knygoje ją lietuvių kalba pristatau mūsų skaitytojams pirmasis."

E.Skerstono knygos pristatymas
E.Skerstono knygos pristatymas / Renginio organizatorių nuotr.

Jo teigimu, labai svarbią knygos dalį sudaro iliustracijos. Profesionaliai darbą atliko redaktorius Justinas Kubilius, fotografas Vidas Černiauskas, o iliustracijų ir teksto pateikimo leidinyje autorius – profesionalus fotografas, knygų dizaineris ir dailininkas Gytis Skudžinskas yra surengęs ne vieną personalinę parodą, taip pat dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje.