Emocijų galiojimo laikas: kiek trunka pyktis, džiaugsmas ar liūdesys?
Visi žino, kad fizinės traumos palieka žmogaus kūne žaizdų, o šioms užgyti reikia laiko. Emocijos taip pat palieka žymių, tačiau ne kūne, o psichikoje. Kad patirti išgyvenimai išblėstų, irgi reikia laiko. Gera žinia ta, kad tas laikas yra apibrėžtas. Bent jau taip tvirtina psichologai iš Leveno katalikiškojo universiteto (Belgija).
Mokslininkai atliko tyrimus su 233 studentais: jų paprašė prisiminti neseniai patirtus išgyvenimus ir pagalvoti, kiek laiko tęsėsi apėmusi nuotaika. Surinkę duomenis, tyrinėtojai nustatė tam tikrą emocijų trukmę.
Paaiškėjo, kad ilgiausiai trunka liūdesys – 120 val. Ši stipri emocija smegenyse esančių tam tikrų cheminių medžiagų kiekį pakeičia net penkioms paroms. Laimei, įveikus neigiamus patyrimus, liūdesys natūraliai dingsta.
Antra labai stipri ir ilgai trunkanti emocija yra neapykanta – 60 val. Pasibjaurėjimas ir priešiškumas, o dažnai net ir noras sunaikinti neapykantą keliantį objektą trunka vidutiniškai dvi su puse paros.
Trečioji vieta tenka teigiamai emocijai – džiaugsmui – 30 val. Tai maloni dvasinės ir fizinės gerovės būsena, akivaizdžiai matoma iš spindinčių akių, šypsenos ar linksmo juoko.
Garbinga ketvirtąja vieta dalijasi nusivylimas, nerimas ir pasitenkinimas – 24 val. Užplūdus šioms emocijoms nuotaika pakinta maždaug parai.
Šiek tiek ilgiau nei pusę paros, t. y. 15 val., trunka pavydas. Labai supaprastintai pavydą galima apibrėžti kaip laikinai susvyravusį tikėjimą savimi ir kitais.
Daugelis žymių filosofų dėkingumą laiko esmine socialine emocija, didinančia stabilumą ir skatinančia moralų elgesį.
Entuziazmą jaučiame 6 val. Šis didelis dvasios pakilimas, įkvėpimas, užsidegimas daugeliui žmonių sukelia norą veikti: reaguoti, daryti...
Dėkingumas trunka vidutiniškai 5 val. Daugelis žymių filosofų dėkingumą laiko esmine socialine emocija, didinančia stabilumą ir skatinančia moralų elgesį, o psichologai su šiuo jausmu sieja net ir fizinę žmogaus sveikatą.
Kalti jaučiamės pusketvirtos valandos. Ši nemaloni ir itin didelį stresą kelianti būsena skatina nusivylimą gyvenimu ir savimi.
Nuobodulys ir pyktis tęsiasi 2 val. Praėjus šiam laiko tarpui, smegenys pačios susiranda naują domėjimosi objektą, o nekurstoma pykčio ugnis natūraliai užgęsta.
Emocijų sąrašo pabaigoje įsitaisiusi baimė – 40 min. ir gėda – 30 min. Kaip yra sakęs Charlesas Darwinas, gebėjimas jausti gėdą būdingas tik žmogui, o baimė – viena iš pagrindinių emocijų, kažkada padėjusių žmonijai išlikti. Šiandien vis dar baisu patekus į naujas, nepažįstamas ar grėsmingas aplinkybes, tačiau ištvėrus nemalonų pusvalandį ir vėl galima sėkmingai nerti į gyvenimą.
Beje, eksperimentą atlikę Belgijos psichologai atkreipė dėmesį, kad aprašytų emocijų trukmė nustatyta atsižvelgiant į nesudėtingas ir trumpalaikes situacijas. Problema ta, kad vienos emocijos kaip magnetas traukia kitas. Neišvengiamai „įsijungia“ mąstymas ir patirti išgyvenimai ne tik modifikuojasi, bet ir dar labiau sustiprėja. Pavyzdžiui, baimė gali virsti nerimu ar nusivylimu, o bloga nuotaika tik užsitęsia. Būtų ne vien naivu, bet ir labai nesveika priešintis gamtai: emocijų išvengti nepavyks. Jas reikia išgyventi, o kiek truks užplūdusi nuotaika, priklauso nuo mūsų pačių ir… emocijų trukmės.