Odos spalva priklauso nuo melanino, kurį gamta sukūrė, kad oda būtų apsaugota nuo saulės. Kai melanino gaminimas ir pasiskirstymas sutrinka, įvairiose odos vietose susidaro jo sankaupų, kurias matome kaip pigmentines dėmes. Jų gali atsirasti ne tik ant veido ir rankų, bet ir kaklo, iškirptės, pečių, kojų... Nėra vienos hiperpigmentacijos priežasties, t. y. ją gali išprovokuoti ne tik ultravioletiniai spinduliai. Specialistai mini hormonų pusiausvyros sutrikimus, odos bėrimus, traumas, kvepalus, netgi odai gražinti ir jauninti skirtas procedūras.
Tenka konstatuoti, kad daug brandesnio amžiaus moterų turi nepuošiančių pigmentinių dėmių. Šiandien hiperpigmentaciją siūloma mažinti šveičiamąja ir šviesinamąja kosmetika, medikamentine terapija, lazeriu, PRP injekcijomis... Geras rezultatas priklausys ne tik nuo moters pastangų, bet ir hiperpigmentacijos gylio, o jį gali nustatyti gydytojas dermatologas. Melanino būna įvairiuose odos sluoksniuose, todėl hiperpigmentacija skirstoma į epiderminę, derminę ir mišrią.
Yra priemonių, bet...
Odą ir pigmentines dėmes šviesina priemonės su vitaminu C.
Gydytoja dermatologė Natalija Kovylkina: „Odą ir pigmentines dėmes šviesina priemonės su vitaminu C. Pigmentinių dėmių galima mėginti atsikratyti ir retinoliu ar rūgštimis – šios medžiagos veiksmingai šalina viršutinį epidermio sluoksnį, stimuliuoja jaunų ląstelių atsiradimą odos paviršiuje. Tačiau procedūros su retinoliu, rūgštimis nebus efektyvios, jei melanino yra giliau, dermoje, o taip dažniausiai ir būna. Šiuo atveju padėti gali lazeris. Jo skleidžiami šviesos impulsai suskaido melaniną į smulkias daleles – šios pasišalina odai natūraliai atsinaujinant. Kiek reikės tokių procedūrų, priklauso nuo dėmių gausos ir spalvos intensyvumo.
Lazeriu galima pasiekti geidžiamą rezultatą, tačiau reikia žinoti vieną dalyką: sunaikinus dėmę, po kurio laiko greta vietos, kur ji buvo, gali atsirasti kita. Kodėl? Todėl, kad lazerio sukuriami šviesos impulsai kaitina odą ir, viena vertus, šalina esamą melaniną, antra vertus, stimuliuoja melanocitus – ląsteles, gaminančias melaniną. Dėl to, kad jos gerai daro savo darbą, naujų dėmių, būna, atsiranda po pusmečio, po mėnesio... Kaip žinia, melanino gaminimą labai sėkmingai stimuliuoja ultravioletiniai spinduliai, todėl tos, kurios nesisaugo saulės, rizikuoja pamatyti pigmentinių dėmių ant savo kūno greičiau.“
Verta išmėginti PRP procedūrą
Gydytoja dermatologė Aušrinė Ramanauskaitė: „Be lazerio, yra dar vienas veiksmingas būdas pigmentinėms dėmėms šalinti – plazmos, kurioje gausu trombocitų, injekcijos, arba PRP procedūra. Geras jos poveikis įrodytas klinikiniais tyrimais. PRP atliekama naudojant iš pačios pacientės kraujo specialia centrifuga paruoštą plazmą, kuri pasižymi didele trombocitų koncentracija. Juose gausu augimo faktorių, skatinančių greitesnį odos atsinaujinimą, be to, gebančių tai, ko negali lazeris: augimo faktoriai naikina odai saulės padarytus pažeidimus. Galbūt jų atsirado labai seniai ir jūs nieko apie juos nežinote, tačiau šiandien turite rezultatą – dėmių, keratozių, kitų darinių. Kai siekiama pašalinti dėmes, itin efektyviai gali padėti lazerio ir PRP derinys. Tai, kas geriausia konkrečiai moteriai, paaiškėja per konsultaciją. Beje, PRP verta atlikti profilaktiškai, t. y. nelaukiant, kol pasirodys dėmių. Ypač toms moterims, kurios mėgo pasideginti saulėje, soliariume arba tebedaro tai šiandien.
Noriu atkreipti dėmesį, kad ne kiekvienos moters kraujas tinkamas PRP. Pavyzdžiui, jeigu jame mažoka trombocitų, daug cholesterolio, organizme esama uždegimo... Tinka ar netinka kraujas, parodys tyrimas. Rekomenduoju išsitirti kraują prieš procedūrą tam, kad neliktų abejonių, jog pavyks paruošti tokią plazmą, kokios reikia, ir poveikis odai bus tikrai geras. Šią procedūrą galima daryti bet kuriuo metų laiku, o lazerį geriausia rinktis rudenį ir žiemą, kai saulės intensyvumas sumažėja.“
Namie pasigamintas losjonas
Žolintė Danutė Kunčienė: „Galiu pasidalyti veiksmingo skaistinamojo produkto receptu. Gavau jį iš tetos chemikės, o ji – iš savo dėstytojos chemikės, kai dar buvo studentė. Jau brandaus amžiaus tetos oda atrodo tikrai gerai. Kai paklausiau, kokių gudrybių ji griebiasi, išgirdau apie ypatingą losjoną ir kad juo pasikliauja jau šešiasdešimt metų! Teta sako, kad nenaudoja jokių kremų, nes pačios pasigaminamas losjonas odai duoda visa, ko reikia. Išmėginome jį su Žolinčių akademijos dalyvėmis, kai buvome Ispanijoje. Moterys gyrė losjono poveikį odai, dirginamai Pietų saulės. Man jis irgi patinka.
Sudėtis tokia: 200 g 35 proc. riebumo grietinėlės, citrinos sultys, naminės vištos kiaušinio trynys, 70 ml spirito ir žolelių ištraukos (žiemą naudoju jonažoles, tačiau šiltuoju metų laiku jos netinka odai, geriau ramunėlės, liepžiedžiai, bet galima apsieiti ir be žolelių). Suplaktą mišinį reikia laikyti šaldytuve ir naudoti ryte ir vakare arba tik vakare. Jaučiant, kad oda sausoka, losjonu nuvalytą derėtų padrėkinti ir pamaitinti kremu. (Beje, šis produktas – idealus makiažo valiklis daug pudros naudojantiems aktoriams!)
Odą taip pat paskaistins petražolių, gysločių, liepžiedžių arbatų kompresai ir ledukai. Kol kas pasakojau apie išorinį poveikį dėmėtai odai, bet labai svarbu ir tai, kaip gerai dirba kepenys. Jos šalina iš kraujo šlakus – šie irgi gali būti pigmentinių dėmių priežastis. Puikiai kepenis švarina tikrųjų margainių sėklų, kiaulpienių, varnalėšų šaknų, petražolių, gysločių lapelių arbatos. Citrusiniai vaisiai taip pat skaistina, bet jie gali suerzinti odą – tai reikia turėti galvoje.“