Perioralinis dermatitas – liga, kurią išprovokuoja kasdien naudojamos priemonės

Moteris / Vida Press nuotr.
Moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-09-27 12:08
AA

Sakoma, jog veidas – mūsų vizitinė kortelė. Todėl oda rūpintis privalu. Tačiau kaip išspręsti bėrimo problemą? Ką tai reiškia, kaip ją gydyti ir apie kokios ligos simptomus ji praneša? Patarimais dalijasi gydytoja dermatovenerologė Laima Gaurilčikaitė. Specialistė teigia, kad perioralinio dermatito simptomai gali būti tapatinami su alergija, o netinkamas gydymas skatina ligos paūmėjimą.

„Perioralinis dermatitas – dažna lėtinė, lokali, uždegiminė veido odos liga, kuriai būdingi bėrimai aplink burną. Šia liga dažniausiai serga jaunos bei vidutinio amžiaus moterys, vaikai, itin retais atvejais – vyrai. Tiksli šios ligos išsivystymo priežastis nėra išaiškinta. Kadangi ja dažniausiai serga vaisingo amžiaus moterys, manoma, kad liga yra susijusi su hormonais. Didelę reikšmę jos atsiradimui lemia hormoniniai preparatai, ypač steroidų turintys kremai, tepalai, skiriami kitų odos ligų gydymui ar alergijai. Taip pat gausus kosmetikos priemonių naudojimas, dantų pasta, šampūnai, vonios ir dušo priemonės bei UV spinduliai.

Daugelis nesusimąsto, jog kasdien naudojama dantų pasta su fluoru ir šampūnuose, įvairiuose odos prausikliuose, skutimosi priemonėse esantis natrio laureto sulfatas yra dažni perioralinio dermatito sukėlėjai. Bėrimą gali paūminti kitos kosmetikos priemonėse esančios dirginančios medžiagos, kaip petrolatas, parafinas ar Peru balzamas. Taip pat bakterinė ar grybelinė odos infekcija, pastovus odos apie burną laižymas, geriamos kontraceptinės tabletės, apsauginiai kremai nuo saulės.

Simptomai neretai primena alerginį dermatitą ar aknę.

Simptomai, beje, neretai primena alerginį dermatitą ar aknę: oda apie burną parausta, matomos daugybinės raudonos ar rausvos spalvos papulės, mazgeliai, jie gali pleiskanoti. Bėrimai gali išplisti ir smakro srityje, apie nosį, akis, kaktą“, – teigia dermatovenerologė.

„Perioralinio dermatito sukeltus varginančius bėrimus gydyti sudėtinga, tačiau įmanoma. Koks gydymas bus skirtas, vizito metu įvardys gydytojas. Jei ligą sukėlė vietiniai hormoniniai vaistai, jų vartojimą privalu nutraukti. Be to, tuo metu patariama nenaudoti jokių kosmetikos priemonių, veidą plauti tik šiltu vandeniu.

Ligos simptomai sumažinami paskyrus antiuždegiminius vaistus, vietinius ar sisteminius antibiotikus. Papildoma priemonė – krioterapija, t. y. gydymas šalčiu. Tai neskausminga ir ypatingo poveikio procedūra. Ji gali padėti ir tuomet, kai įprastos priemonės, vaistai neduoda norimų rezultatų.“

Perioralinio dermatito gydymas gali trukti savaites ar net mėnesius. Ši liga gali pasikartoti. Todėl nuolatinis rūpestis ir tinkama odos priežiūra – būtini.