Eskedar Tilahun kavinėje – 2-ojo gimtadienio vakarėlis: Etiopijos kerai ir pasipuošę draugai

„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-11-19 10:14
AA

Lapkričio 18-ąją, šeštadienį, Vilniečių ir miesto svečių pamėgta vieta, skleidžianti etiopiškos kavos kerus – „Eskedar Coffee Bar“ – švenčia antrus gyvavimo metus. Baro įkūrėja Eskedar Tilahun svarbią dieną pasitiko su vidine ramybe ir būriu kavinės draugų, tradiciškai pasirpuošusiais 1920-ųjų stiliumi.

Antrus metus Signatarų namų muziejuje gyvuojantis „Eskedar Coffee Bar“ jau tapo gardžios kavos ir jaukumo sinonimu. Akį traukia XX a. pradžios interjeras, augalai ir patogūs krėslai, jusles kutena kavos aromatas.

Paragauti čia galima tai, ko niekur kitur Vilniuje nėra. Pirmadieniais šviežiai skrudinama etiopiška kava. Čia pat ji verdama ir ragaujama susirinkusiųjų būryje. Ar jau ragavote Etiopijos kavos su „Nitir kibeh“ (tradicinis etiopiškas sviestas su prieskoniais)?

„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Džiaugiamės, kad pavyksta barą išlaikyti gyvą. Niekada nežinai kas įženks pro duris ir kaip pasisuks pokalbis. Šiuolaikiškos lyderystės dėka tiek muzikos profesionalai, tiek muzikuojantys savo malonumui gali prisėsti ir skambinti istoriniu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Prano Dovydaičio pianinu. Esame dėkingi Nacionalinio muziejaus generalinei direktorei dr. Rūtai Kačkutei už pasitikėjimą ir palaikymą siekiant šiuo unikaliu instrumentu ir patirtimi dalintis su svečiais. Sužavėti lieka ne tik lietuvaičiai, bet ir svečiai iš užsienio.

„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Čia kuriamai estetikos ir skonių simfonijai įkvepia Pilies g. 26 numeriu pažymėto pastato istorinė svarba. Kiekvienų metų vasarį į Pilies gatvėje įsikūrusius Signatarų namus suguža vilniečiai ir miesto svečiai, švenčiantys modernios Lietuvos valstybės gimimą“, – sako Eskedar Tihuan.

Tačiau šiame Lietuvos valstybingumui svarbiame pastate verta apsilankyti ir be ypatingos progos, o tiesiog norint pajusti Vilniui būdingų skirtingų amžių sandūros dvasią. Čia įsikūręs muziejus, kviečia visus į vidų ne tik susipažinti su modernios Lietuvos valstybės laisvės idėjos trajektorijomis, bet ir apžiūrėti architektūrinį bei istorinių laikotarpių palikimą: nuo Vilniaus XV a. gotikos palikimo pastato rūsiuose ir pirmojo namo paminėjimo XVII a. iki Nepriklausomybės paskelbimo XX a. pradžioje ir šiuolaikinės Vasario 16-osios balkono tradicijos.

„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Istorizmo architektūros stiliaus muziejaus fasadas ir puošnus vidaus dekoras šių dienų vilniečiams primena apie buvusius šio namo savininkus – Štralių šeimą. Pirmame aukšte iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos veikė šiai šeimai priklausiusi kavinė „Baltasis Štralis“, garsėjusi kava, pyragaičiais ir tortais. Paskanauti desertų ir pasislėpti nuo prašalaičių akių čia užsukdavo pasimatymui susitikusios poros, išgerti kavos užeidavo valstybės kūrimu besirūpinantys lietuvių tautinio atgimimo veikėjai, trumpam atokvėpiui užbėgdavo greta esančio universiteto studentai ir kiti Vilniaus smaližiai. Sovietmečiu „Baltojo Štralio“ patalpose atidaryta valgykla.

Toliau istorija veda jau į nepriklausomybę atkūrusios valstybės 10-tą dešimtmetį, kai čia įsikūrusiame bare „Afrika“ rinkosi Pilies g. bohema ir jai prijaučiantys miestiečiai, o link 2000-ųjų kelerius metus čia veikė restoranas, pavadintas „Baltuoju Štraliu“.

„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Šiandien muziejaus pirmame aukšte įsikūrusi kavinė-baras „Eskedar Coffee Bar“ pratęsia seną kavinių tradiciją: miestiečiai ir Vilniaus svečiai ir vėl gali pasigrožėti XX a. pradžią menančiu lubų dekoru, autentiškų grindų plytelių raštais ir paragauti originalių „Eskedar Coffee Bar“ siūlomų gėrimų.

„Eskedar Coffee Bar“ ir „Signatarų namų muziejus“ kvietė gimtadienį švęsti su muzika. Šventės svečiams dovanojo gyvos muzikos programą. Tampa tradicija, kad gimtadienio renginys turi aprangos kodą. Svečius kvietė pasipuošti 1920-ųjų stiliumi.

Fotogalerija:

„Eskedar Coffee Bar“ 2-asis gimtadienis (35 nuotr.)
+29