Festivalių siela Algirdas Barniškis-Blėka meistriškai improvizuoja ir virtuvėje: trys receptai
„Vienas pažįstamas yra pasakęs, kad jei sugebi improvizuoti muzikoje, gebėsi tai daryti bet kur. Iš tiesų, daug metų mokiausi muzikavimo, ieškojau gitaros galimybių, o dabar labai įdomu save išbandyti virtuvėje. Imi produktus ir žiūri, ką šįsyk pavyks pagaminti“, – sako garsus roko muzikantas, muzikos festivalių organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka (51).
Būtent rengdamas vieną iš muzikos festivalių – „Galapagai“ – beveik prieš dešimtmetį Algirdas, muzikos pasaulio kolegų vadinamas tiesiog Blėka, sumanė iš Lietuvos ir užsienio suvažiavusiems atlikėjams, prie festivalio organizavimo prisidėjusiems žmonėms per uždarymą pats išvirti troškinį „Chili con carne“. Debiutas prie burbuliuojančio katilo buvo sėkmingas: baigti festivalį šio patiekalo ruošimu tapo tradicija.
O Algirdas atrado naują pomėgį. Kartą specialiai važiavo į Londoną, kad susipažintų su ten ruošiamo gatvės maisto kultūra: vaikščiojo po turgus ir ragavo įvairių patiekalų. Nepraleidžia progos atrasti ką nors naujo kulinarijos srityje ir kai dėl muzikos keliauja į užsienį.
Na, o dabar, kai pasaulis užsidarė, jis keliauja namuose ruošdamas ir ragaudamas įvairių šalių maistą. Neslepia, kad ne visi eksperimentai pavyksta. Tarkim, neseniai pralaimėjo kovą su picos tešla.
Jis turi keletą savo mėgstamų užsienio maisto portalų, virtuvės šefų. Seka jų naujienas. O kartais ką nors sudominusio pabando gaminti. „Šiais laikais internetas yra toks tobulas dalykas! – juokiasi. – Prieš keletą metų ten atradau britų virtuvės šefo Jamie Oliverio bičiulio – italų kulinaro Gennaro Contaldo – receptą „Fish in Crazy Water“. Kas to patiekalo ragavo – visi buvo sužavėti.“
Apie šį iš pažiūros paprastą patiekalą visi virtuvės šefai šneka. Pagal tai, kaip jį iškepi, patieki, sprendžiama apie virėjo profesionalumą.
Algirdas juokiasi, kad gali pagaminti bet ką, bet džiaugiasi, kad nėra restorano šefas ir nėra priverstas gaminti nuolatos. Būna, kad nesinori šeimininkauti. Tuomet virtuvę užleidžia žmonai, makiažo meistrei, grožio ir estetikos namų „WonderTime“ įkūrėjai Vaidai Venckutei. O kartais jis šeimai maistą ruošia nuo ryto iki vakaro.
„Gamindamas pasikliauju nuojauta. Produktus sveriu ne svarstyklėmis, o saujomis – dedu viską iš kepurės“, – portalui Žmonės.lt sako festivalių organizatorius.
Praėjusią žiemą, prieš pat karantiną, Vilniuje jis atidarė muzikos klubą „Line Up“, kurį dėl karantino tenka uždaryti antrą sykį. Svarsto, gal ten pradėti žmonėms siūlyti ne tik muzika, bet ir maistą. Dabar svarsto, koks meniu tai vietai tiktų.
Vasarą Algirdas leido prie Ignalinos ežerų – Palūšėje. Prieš porą metų atradęs tą vietą, ten įkūrė barą „Palūšės valtinė“. Ir kas rytą ten dirbusiai savo komandai ruošdavo pusryčius. Dažnai tai būdavo prancūziškas omletas.
„Apie šį iš pažiūros paprastą patiekalą visi virtuvės šefai šneka. Pasirodo, pagal tai, kaip jį iškepi, patieki, sprendžiama apie virėjo profesionalumo lygį“, – juokiasi kulinarinėms improvizacijoms neabejingas muzikantas.
Prancūziško omleto receptas
Vienai porcijai reikės:
- dviejų kiaušinių
- šlakelio vandens
- druskos
- gabalėlio sviesto omletui kepti
Kiaušinius Algirdas gerai išplaka, įpila truputį vandens, pasūdo ir viską gerai išmaišo.
Keptuvę įkaitina, į ją deda sviesto, jį ištirpina.
Į karštą sviestą pila kiaušinių plakinį. Ir visą laiką šakutės apatine, nesmailia, dalimi ratu maišo kiaušinius, kol juos karštis sutraukia. Šakute purų omletą susuka į volelį.
„Šis omletas negali būti apskrudęs – privalo išlikti purus, – pabrėžia. – Susuktą tarsi kilimą, atbula ranka jį iš keptuvės staigiai išverčiame į lėkštę.“
Šakšukos receptas
Muzikos reikalai Blėką buvo nuginę į Izraelį. Ten paragavo šakšukos – jos skonį atkartoja ir savo virtuvėje.
Reikės:
- aliejaus
- 1 svogūno
- 3 skiltelių česnako
- 1 mažo čili pipiriuko
- 1 raudonosios paprikos
- 1 žaliosios paprikos
- 1 šaukšto pomidorų pastos
- 1 skardinės konservuotų smulkintų pomidorų
- druskos, pipirų
- šiek tiek vandens
- 3-4 kiaušinių
- ryšulėlio kalendrų
Įkaitina keptuvę, įpila aliejaus. Suberia supjaustytus svogūną, česnakus, čili pipirą.
Susmulkina ir į keptuvę beria ir paprikas. Pakepina.
Deda pomidorų pastos. Viską šiek tiek pakepinęs, beria konservuotus smulkintus pomidorus ir maišydamas troškina toliau. Pasūdo, beria pipirų. Šliukšteli šiek tiek vandens ir palieka daržovių troškinį burbuliuoti dar kokioms 10 minučių.
Paskui padaro duobutes ir į jas muša kiaušinius. Uždengia keptuvę ir dar šiek tiek pakaitina – kad kiaušinių baltymai susitrauktų, o tryniai liktų skysti.
Pasūdo, užberia smulkintų kalendrų – galima ragauti.
Dėl muzikos Algirdas viešėjo ir Tbilisyje. Ten ragauti chinkaliai buvo puikūs. Visai neseniai, internete dairydamasis, kokį receptą norėtų išbandyti, pamatė šio Sakartvelo tradicinio patiekalo nuotrauką. Ir suprato, kad metas chinkalius bandyti gaminti pačiam.
Chinkalių receptas
Mėsos įdarui reikės:
- 1 didelio svogūno
- pusės galvutės česnako
- ryšelio kalendrų kalnedros
- 250 g jautienos ir kiaulienos faršo
- druskos, pipirų
- jautienos sultinio
- vandens
Tešlai:
- 500 g miltų
- 200 ml vandens
- 1 kiaušinio
- druskos
Svogūną, česnakus ir kalendras susmulkina.
Į mėsą po lygiai pila sultinio ir vandens, kol ji tampa sultinga, pažliugusi. Pasūdo, beria pipirų ir susmulkintus svogūnus, česnakus, kalendras.
Tešlai ima didelį dubenį. Į jį supila visus miltus. Juose padaro duobutę ir po truputį, pirštais vis pamaišydamas, pila vandenį. Įmuša kiaušinį, beria druskos ir maišo toliau.
Kai miltai sulimpa, gerai išminko vientisą tešlą.
Iš jos padaro juostą, pjauna gabaliukais ir iškočioja plonus, nemažus skritulius.
Iškočiotą blyną deda ant mažos gilios lėkštutės, į vidurį deda sultingo faršo. O tada ima už tešlos krašto ir ją suima ir suspaudžia tarsi į ryšulėlį. Tvirtai užspaudžia, kad tešla neišsiskirtų ir nuima viršuje susidariusį tešlos perteklių.
Dideliame puode užvirina vandenį, pasūdo, įpila šlakelį aliejaus. Chinkalius verda, kol jie iškyla į paviršių, o tuomet – dar kelias minutes.
„Mano chinkalių nuotrauką socialiniuose tinkluose pamatęs pažįstamas iš Sakartvelo jų vaizdą įvertino puikiai. Tik patarė apibarstyti pipirais ir įsipilti bokalą alaus“, – juokiasi muzikantas.