G.Nausėdai – aštri kritika dėl seksistinio pareiškimo apie kariuomenę, merginą ir ežerą

Gitanas Nausėda / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Gitanas Nausėda / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-10-12 11:06
AA

Prezidentas Gitanas Nausėda ragindamas vengti dviprasmiškų signalų Vokietijai dėl brigados, kariuomenę palygino su mergina. Dėl savo pasisakymo jis buvo sukritikuotas. „Diplomatiniu, žmogišku, filosofiniu požiūriu tai pareiškimas, tiesiog neleistinas valstybės vadovui“, – teigė politologas Mažvydas Jastramskis.

„Vokietijos kariuomenė, žinote, nėra mergina, kurią galima pakviesti gerai praleisti vakaro prie ežero. [...] Tai yra rimta kariuomenė, kuriai reikia pasiūlyti vedybų sutartį ir toje sutartyje turi būti labai aiškiai numatyti Lietuvos įsipareigojimai“, – teigė prezidentas Gitanas Nausėda interviu BNS.

Interviu epizodas:

Po šio pasisakymo pasipylė reakcijos. Prezidento pareiškimą komentavo politologas Mažvydas Jastramskis. Anot jo, toks yra mažų mažiausiai seksistinis ir kategorizuojantis moteris.

„Nausėda pareiškė, kad Vokietijos kariuomenė nėra mergina, kurią galima pasikviesti prie ežero gerai praleisti vakaro. Reikia vedybų sutarties.

I don't even...

Bet paanalizuokime.

Pernelyg logiškai ir piariškai sudėliotas pareiškimas, kad būtų prezidento sugalvotas impulsyviai. Reikštų, kad jį kažkas sudėliojo, pasiūlė prezidentūros viduje ir jis praslydo pro visus patarėjų filtrus. Žinoma, jeigu pasiūlo vyriausiasis patarėjas, tiek ten ir tų filtrų belieka.

Pareiškimas yra seksistinis. Kategorizuojantis moteris. Mažų mažiausiai. Važiavimas prie ežero gali turėti prievartos implikacijų. Visuomenėje, kurioje smurto prieš moteris problema yra dar labai opi.

Diplomatiniu, žmogišku, filosofiniu požiūriu tai pareiškimas, tiesiog neleistinas valstybės vadovui.

Taigi, skirtas išskirtinai vidaus auditorijai. Manau, kad jis paleistas žinant: bus vadinamojo burbulo pasipiktinimas. Kartu žinant, kad žymiai didesnei visuomenės daliai visai gerai surezonuos tokie palyginimai.

Nausėdos vis išlendantis polinkis išnaudoti ne pačius geriausius dalykus, glūdinčius mūsų visuomenėje, yra šios prezidentūros didžiausias minusas, kuris dabar palaikys reitingus, bet ateityje neleis vertinti kadencijos aukštesniu pažymiu. Deja. Prezidentas turi būti virš to.

Kita vertus, galima įžvelgti ir silver lining. Lietuva mūsų kalboje yra moteriška giminė. Vokietija irgi.

Principe Nausėda kalba apie tos paties lyties santuokų įteisinimą“, – rašė M.Jastramskis.

G.Nausėdą sukritikavo apie seksualinį gyvenimą kalbantis portalas „Nebegėda“.

„Mūsų Prezidento kalbos vienas iš išskirtinių bruožų – metaforos ir vaizdingi, aiškiai suprantami palyginimai. Tai padeda perduoti sudėtingą žinutę taip, kad ją suprastų ne tik ekspertai. Tai pagirtina.

Vis dėl to tokių palyginimų derėtų vengti, čia įpintas moterų menkinimas, yra numanoma aliuzija į prievartos kultūrą ar slut shamingą. Jeigu turėtume minty, kad visos moterys vertos pagarbos, jų sprendimai (ar varyt prie ežero pasilinksmint, ar tuoktis) yra verti pagarbos, tai toks palyginimas tiesiog negali sklisti iš niekieno lūpų.

Ar kapstyti giliau ir manyti, kad čia nutiko „Freudian slip“ – kai žmogus netyčia, nekontroliuodamas savęs, prasitaria apie tai, kas yra jo neįsisąmoninta, bet valdo jo gyvenimą? Šiuo atveju, nepagarbus požiūris į moteris? Hmmm“, – rašė „Nebegėda“.

Į prezidento pasisakymą sureagavo ir Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.

„Berniukų bajeriai?

Jei LR Prezidentas Gitanas Nausėda Vokietijos gynybos ministrei Christine Lambrecht irgi tokiais seksistiniais palyginimais kalba, matyt, vestuvių sutarties, kalbant Prezidento žodžiais, niekas sudaryti ir neskuba – vertybės ir požiūris į lyčių lygybę smarkiai išsiskiria“, – rašė Jūratė Juškaitė.