Neseniai savo trečiąjį romaną „Grybo sapnas” išleidusi rašytoja ir menininkė Gabija Grušaitė, vasario 21-25 dienomis surengs savo pirmąjį meno pasirodymą už teksto ribų ir kartu su Ronaldu Buožiu pristatys audiovizualinę instaliaciją „Pasimatymas su aštuonkoju”. Renginys vyks unikalioje „Bokšto skvero“ Šv.Elžbietos koplyčioje ir, su išankstine registracija, bus atviras bei nemokamas visuomenei.
„Kuriu ne tik romanus, kuriu ištisą visatą“, – į perkamiausių knygų sąrašą patekusio romano „Grybo sapnas“ autorė Gabija Grušaitė vasarį rengia pirmąjį meno pasirodymą už teksto ribų.
„Pasimatymas su aštuonkoju“ yra tarpdisciplininė audiovizualinė patirtis, išplečianti Gabijos Grušaitės kuriamą visatą trečiajame jos romane „Grybo sapnas“. Knygą lapkričio pabaigoje pristatė leidykla „Lapas“. Romano pirmasis tiražas buvo išpirktas vos per mėnesį, o knyga pateko ir jau keletą mėnesių laikosi perkamiausių knygų sąrašuose.
„Kuriu ne tik romanus, kuriu ištisą visatą, tik anksčiau dėl įvairių apribojimų, o gal iš baimės, nerasdavau būdų kaip ją parodyti. „Pasimatymas su aštuonkoju“ yra pirmoji galimybė patirti platesnį grybo pasaulį, nei telpa į romano rėmus. Tai savotiškas „Grybo sapnas“ tęsinys už teksto ribų. Knygą ir instaliaciją jungia tas pats sąmonės tyrimas. Visgi, romane aštuonkojis minimas vos keliuose sakiniuose ir tai nėra romano iliustracija, todėl norint pamatyti ir patirti šią instaliaciją, knygos nebūtina būti skaičius.“ – pasakojo autorė Gabija Grušaitė.
Knygos „Grybo sapnas“ epicentre – mokslinė teorija apie grybo ir žmogaus simbiozę, kuri pagrindžia tezę, jog protas ne padeda, o trukdo pažinti realybę. Knygoje mokslininkas pagrindė, kad įvairios meditacijos formos yra geriausias būdas susipažinti su savo grybu ir galbūt net pamatyti pasaulį anapus grybo sapno ribų. Mėgstamiausia Nobelio premijos laureato meditacija yra „Pasimatymas su aštuonkoju“, ne miego gilaus poilsio meditacija (Non-Sleep Deep Rest), kurią sukūrė jo pažįstama iš Lietuvos.
Renginyje apsilankyti bus galima vasario 21-25 dienomis, nuo 12 iki 20 val. „Bokšto skvero“ šv. Elžbietos koplyčioje, Bokšto g. 6, Vilniuje. Lankytojai jame bus ne tik stebėtojai, bet ir dalyviai ir bus kviečiami atsipalaiduoti, patyrinėti savo kūną ir sąmonę. Gilaus poilsio nemiegant meditacijos metodas atsirado Rytų tradicijose. Neseniai juo susidomėjo ir Vakarų mokslininkai. Jie nustatė, jog ši technika padeda sulėtinti smegenų bangas, sumažina srautą galvoje nuo 35 minčių iki dviejų trijų minčių per minutę. Nuraminę minčių upę panyrame į gilesnius sąmonės sluoksnius, kuriuos nuo mūsų nuolat slepia kasdienybė. Tokios praktikos skiria ypatingą dėmesį kvėpavimui, vaizduotei, sutelktam vizualizavimui ir gali paskatinti emociškai ramią ir aiškią žmogaus būseną. Instaliacija tyrinės išsiliejančią ribą tarp vidinio žmogaus pasaulio ir išorinio, santykyje su Ramiojo vandenyno aštuonkoju, kuris yra tiek konkretus fizinis objektas/subjektas, tiek simbolis ir fantazija bei kvies žmones kelti klausimus, ar mūsų kūnai, vertybės ir ribos nėra tik iliuzijos, sukonstruotos grybo sapno.
Instaliacijai pasirinktos unikalios erdvės – autentiška koplyčia, vos prieš keletą metų rekonstruotame barokiniame komplekse „Bokšto skveras“ Vilniaus senamiestyje. Rengiant instaliaciją su kūrėja bendradarbiauja ir už vizualinius instaliacijos sprendimus atsakingas yra Ronaldas Buožis – dokumentinio filmo „Rūta“ režisierius, nominuotas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimui už geriausią ilgametražį dokumentinį kino filmą. Prie projekto įgyvendinimo taip pat prisideda garso dizaineris Jonas Drėma, renginių organizatorė Laura Vagonė, „Vinted“ bendraįkūrėjas Justas Janauskas, Šiuolaikinio meno centro kuratorė Neringa Bumblienė, leidyklos „Lapas“ komanda – jos įkūrėja Ūla Ambrasaitė bei dizaino vadovė Aurelija Slapšytė.
Instaliacijos pasirodymas žymės ir Gabijos Grušaitės knygų leidyklos „Lapas“ 10-ąjį gimtadienį, kuri praėjusiais metais Knygos apdovanojimuose buvo pripažinta Metų leidėju. „Prisiėmus kuruoti šią instaliaciją ir patys verčiame naują lapą ir tampame daugiau nei tik leidykla. Labai džiaugiamės, jog „Pasimatymas su aštuonkoju“ taps ir mūsų veiklos dešimtmečio dalis.“ – pasakoja leidyklos „Lapas“ įkūrėja Ūla Ambrasaitė.
Gabija Grušaitė gimė Vilniuje, studijavo medijas ir antropologiją Londone, septynerius metus gyveno Malaizijoje, kur įsteigė nepriklausomą meno centrą. Ji yra išleidusi tris romanus – „Neišsipildymas“, „Stasys Šaltoka“ ir „Grybo sapnas“ bei knygą vaikams „Grožis ir Heizelis“. „Stasys Šaltoka“ yra išverstas į anglų ir ukrainiečių kalbas, įvertintas Jurgos Ivanauskaitės ir Penang Monthly literatūrinėmis premijomis, nominuotas Metų knygos rinkimams. Savo kūryboje rašytoja tyrinėja efemeriškus tapatybės klausimus, vidinius prieštaravimus, neatitikimą tarp visuomenei rodomo paviršiaus ir to, kas po oda, po žodžiais.
Audiovizualinė instaliacija „Pasimatymas su aštuonkoju“ yra vieša ir nemokama, seansai lietuvių bei anglų kalbomis vyks vasario 21-25 dienomis nuo 12 iki 20 val. Bokšto skvero koplyčioje, Bokšto g. 6, Vilniuje, o ją aplankyti galės. Į renginį patekti bus galima iš anksto įsigijus nemokamą bilietą.
Daugiau informacijos: https://astuonkojis.gabijagrusaite.com/