Penktadienio rytą Lietuvą apskriejo sukrečianti žinia – patėvio sumuštas keturmetis neišgyveno. Kėdainiuose augusio berniuko likimas nepaliko abejingų. Juk Vaikų teisių apsaugos tarnybos žinojo apie galimus smurto atvejus namuose, berniuko patėvis buvo ne kartą teistas. Po šios tragedijos gausus būrys Lietuvos įžymybių kvietė žmones į gedulingą minėjimą ir negailėjo karčių žodžių valdininkams.
Garsenybių socialinius tinklus užplūdo pamąstymai apie Kėdainių tragediją:
„Žvakė gražus simbolis, bet ji ir liks tik žvake, kuri neturi jėgos išgelbėti gyvybes... Sėdžiu ir verkiu... Tiesiog klykiu iš pykčio, kad aš sėdžiu ir daugiau nieko negaliu padaryti... Apėmęs šlykštus bejėgiškumo jausmas... Pykstu, kad nesu Matuko kaimynė. Pykstu, nes pradedu nebetikėti Dievu. Klykiu, kad vaikučiui pritrūko jėgų išgyventi... Tikiuosi, kad tas iškrypėlis supus belangėj“, – žodžių į vatą nevyniojo dizainerė Diana Vapsvė.
„Gyvuliai. Tiesiog paėmė ir užmušė vaiką. Užmušė. O tu vaikštai, kaip durnas ir kaltas antrą dieną, kojom rankom nutirpusiom“, – taikliai pastebėjo verslininkė Daina Bosas.
„Aš tik dar kartą paklausiu visų socialinių darbuotojų ir pseudo vaiko teisių gynėjų: tai ar ramiai miegat? Viskas gerai su sąžine?“ – pyko žurnalistas Saugirdas Vaitulionis.
„Neįmanoma tylėti, reikia veikti! Nesuprantu, iš kur atsiranda tokie žmonės, kurie įsivaizduoja galintys ir turintys teisę taip elgtis. Visų prašau nelikti abejingais: paprotinti kaimyną, kuris kelia ranką prieš savo vaiką, ar tiesiog išgirsite vaiko verksmą, nepraeikit pro šalį. Mes visi atsakingi už tai kas vyksta, ne tik mūsų namuose bet ir aplink!“ – rašė dainininkė Ingrida Martinkėnaitė.
„Šįryt visa Lietuva suprato koks beprasmiškas vis dėlto yra klausimas KODĖL“, – liūdėjo dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė-Miss Sheep.
„Dalinai dėl politinės valios trūkumo praradome dar vieną mažą žmogų“, – feisbuke pasisakė ir aktorė Elžbieta Latėnaitė.
„Tas berniukas su savo maža plakančia širdimi kabinosi į gyvenimą. Linkiu, kad šiandien mes nebeliktumėm abejingi, kad mūsų širdys plaktų, kad išgirstumėm, kas vyksta už mūsų namų durų, kad kiekvienas, kaip tik galime, prisidėtumėm prie mūsų vaikų saugumo. Na o seimūnams linkiu ne feisbuke sėdėti, ne automobilių istorijas narplioti, o eiti ir VEIKTI. Kai sudėtinga reguliuoti alkoholio, oro taršos ir aplinkosaugos įstatymus – tarsi suvokiama kodėl.
Kai 20 metų nesugebame pajudėti su vaikų apsauga – suprasti nei protu, nei širdimi negaliu. Jei trūksta politinės valios – visuomenė gali padėti ją atrasti – tad burkimės ir padėkime. 7:30 berniukas užmigo visam laikui. Lygiai po 12val – 19:30 – kaip makabriškai šiandien beskambėtų – M.A.M.A. apdovanojimai. Kviečiu visus kalbėti apie šią tragediją ir atkreipti į šiuos įvykius dėmesį kas kaip galime. Juk viskas prasideda nuo mūsų“, – įsitikinusi komunikacijos agentūros „Olive“ vadovė Agnė Grigaliūnienė.
Tuo tarpu modelių agentūros „Vilnius Models“ vadovė Svajūnė Jackūnaitė ragino žmones liautis kaltinus vien valdininkus. Jos nuomone, pirmiausiai reikia atsigręžti į save ir savo artimus: „Valdžia negali išmokyti mylėti savo ir svetimą vaiką, ginti jį nuo smurtaujančių artimujų. Būtų labai gerai, jei tai pagaliau suprastume.
Supratimas prasideda vaikystėje, mūsų tėvų namuose, tęsiasi draugų rate ir baigiasi savo namuose, savo sukurtose šeimose . Labai svarbu aiškinti savo dukroms, kad negalima priklausyti nuo smurtaujančio vyro!!! Negalima su juo gyventi ir leisti luošinti save ir vaikus. Visada yra galimybė viską pradėti iš naujo su artimųjų pagalba. Tu tik pasakyk, kad tau blogai. Labai svarbu, kad Jūsų dukros tai žinotų.
Joks įstatymas neišmokys ir vargiai sulaikys nusigėrusį ar narkomaną nuo smurto šeimoje. Manau, viskas kur kas blogiau negu įstatymo nepriėmimas: socialinių darbuotojų abejingumas, o gal bėjėgiškumas (manau, pusę vaikų iš provincijos šeimų tektų paimti dėl fizinio smurto naudojimo), Lietuvos moterų nepasitikėjimas savimi, kaimynų baimė būti patrauktiems į atsakomybę ir prisiimti atsakomybę už mušamą kaimynę ar jos vaikus, besaikis alkoholio vartojimas (manau, tai baisiausia Lietuvos liga šiuo metu). Linkiu visiems mums drąsos ir nelikti abejingiems nelaimėje. Smurtas negali būti norma! Kurkime mus saugančius ir kitus gerbiančius įstatymus kiekvienoje mūsų šeimoje.“
Politikų „gėdos lenta“
Visi nelaimei neabejingi lietuviai kviečiami uždegti šį savaitgalį po žvakutę prie miestų savivaldybių. Prie nebylaus protesto prisijungė ir emigrantai iš Jungtinės Karalystės, JAV, Puerto Riko, Airijos, Belgijos, Maltos, Bulgarijos, Olandijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Ispanijos, Prancūzijos, Juodkalnijos, Suomijos ir Jordanijos. Jie žvakutes degs prie Lietuvos ambasadų.
Gyvuliai. Tiesiog paėmė ir užmušė vaiką. Užmušė. O tu vaikštai, kaip durnas ir kaltas antrą dieną, kojom rankom nutirpusiom
Šios iniciatyvos autorė – Rima Olberkytė-Stankus. Ketvirtadienio vakarą garsi moteris džiaugėsi lietuvių vienybe, ištikus bėdai: „Būsiu atvira, aš jau nebevaldau savo feisbuko, nes nebespėju. Popieriaus lape spėjau užfiksuoti 16 pasaulio šalių iš trijų kontinentų, kur dega žvakės ir degs savaitgalį. Ir štai jums ta Lietuva, kuri „susiskaldžiusi“. Jei šiandien mirčiau, mano veidą puoštų didžiausia šypsena, o širdį – begalinė ramybė. Po šios dienos aš žinau – MES VISI DRAUGE pribrendome kardinaliam pokyčiui, kuris iš esmės turi galimybę pakeisti visų mūsų ir ateities kartų gyvenimus. Žliumbiu ir iš laimės, ir iš pasididžiavimo kiekvienu, netgi pradedu tikėti, kad stebuklai tikrai vyksta. Nežinau, kaip užmigti šiąnakt, nes nenoriu, kad nors viena akimirka dingtų. Mes galinga šalis ir aš po daugybės metų šiandien vėl didžiuojuosi esanti lietuve. Už kiekvieną vaiką!“
Tuo tarpu televizijos laidų vedėja Indrė Kavaliauskaitė-Morkūnienė ir tūkstančiai kitų internautų ragino savo bičiulius dalytis Agnės Grigaliūnienės sukurta „gėdos lenta“, nurodančia politikus, pasisakiusius už tai, kad fizinės bausmės ir nepriežiūra būtų išbrauktos iš smurto prieš vaikus apibrėžimo.
„Verda kraujas žiūrint į šiuos žmones. Atrodo, nepykanta buvo gana svetimas jausmas. Buvo iki jūsų. Dalinkimės GĖDOS lenta, mums gėda ir skauda už jus. Linkime jums to paties, ko jūs linkite mūsų vaikams“, – neapsikentusi feisbuke rašė Indrė.
Tiesa, vėliau šie politikai paaiškino, kad jų pasisakymai buvo neteisingai interpretuoti. A.Grigaliūnienė nepraleido pro akis fakto, kad ištikus nelaimei politikai tik gynė savo garbę: „Dėl tariamai netikslios GĖDOS LENTELĖS informacijos, kuri šiandien sklinda socialinėje erdvėje. Šią lentelę, kuri jau seniai yra feisbuke, šiandien priminiau mums visiems sukrėsta Kedainių veik iki mirties sumušto berniuko istorija. Minimi lentelėje SEIMO nariai skubiai puolė ginti savo garbę ir orumą sakydami, kad lentelėje parašyta informacija yra neteisinga ir klaidinanti.
Mielieji, jei Jūs suskubtumėt taip pat greitai ginti ne tik savo orumą, o mūsų vaikus – aš, mes visi būtumėm iš tiesų dėkingi. Juk esmė yra ta, kad mes iki šiol neturime ginančio mūsų vaikus įstatymo su smurto apibrėžimu. Tad linkiu ne feisbuko postus aiškinamuosius rašyti, o sutvarkyti šį įstatymą DABAR.
Nuo kažko juk turime pradėti pagaliau deramai rūpintis vaikais. Nes laukia dar milijonas darbų, pastangų, ir mūsų neabejingų širdžių. Jei pradėsite VEIKTI – mielai visų kartu ir atskirai atsiprašysiu. Tuomet įsikelsiu ant savo feisbuko sienos, kad Jūs esate mūsų šalies herojai.“