Gavusi 915 eurų baudą Jolita Vaitkutė iš 8 mln. litų dėliojo Salvadoro Dali portretą ir prašo aukoti

Jolita Vaitkutė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Jolita Vaitkutė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2016-10-20 15:21
AA

Ar kada teko matyti vienoje vietoje 8 mln. litų? O dar susmulkintų į skutelius? Tikrai retas reginys. Pasižiūrėjus ir širdį suspausti gali – kiek sugadintų pinigų... Tačiau menininkės Jolitos Vaitkutės širdį spaudžia 915 eurų bauda, kuriai grąžinti ji sumanė kiek netradicinį būdą – iš smulkintų litų sudėliojo Salvadoro Dali portretą, kurį visi galės naudoti saviems tikslams, o už tai prašo paaukoti skolai.

Jolita Vaitkutė – kaip visada išradinga ir savo sprendimais stebinanti menininkė. Naujasis jos užmojis – iš 8 milijonų smulkintų litų, kuriuos davė Lietuvos bankas, Martyno Mažvydo bibliotekoje sudėlioti 2,10 ir 3,26 metro Salvadoro Dali atvaizdą: „Esu portretistė, o jis yra mano įkvėpėjas.“

Tačiau šis projektas – ne eilinis jos darbas. Jolita nori surinkti 915 eurų, kuriuos yra skolinga Vokietijai, tad prašo gerbėjų padėti ir aukoti, o mainais už tai visi tiesioginėje transliacijoje galėjo stebėti „brangiausią“ jos darytą meninę instaliaciją, kurios sudėliotą atvaizdą paaukojusiems žmonėms mergina leis naudoti kur tik nori: „Skolą grąžinsiu menu.“

Žiūrėkite Jolitos performansą „30 sekundžių skola menui“

30 filmo sekundžių kainavo 915 eurų

Liepos mėnesį Berlyne vyko mokslo, technologijų ir meno festivalis, kurioje Jolita dalyvavo kaip menininkė. Kadangi buvo įtempta savaitė ir mergina turėjo daug darbų Lietuvoje, tvarkė reikalus nuotoliniu būdu per savo kompiuterį. Tačiau po mėnesio, į draugės namus, kuriuose tąkart buvo apsistojusi Jolita, atėjo 915 eurų bauda su menininkės IP adresu.

„Kompiuteryje turėjau torentų programą, bet maniau, kad viešint Vokietijoje ji nebuvo įjungta. Tačiau gavus baudą, laiške buvo parašyta, kad 30 sekundžių kažkas siuntėsi filmą, kuris buvo mano kompiuteryje. Neminėsiu, koks tai filmas, bet tikrai labai labai prastas, jo net nepažiūrėjau iki galo“, – Žmonės.lt pasakojo Jolita Vaitkutė.

Jolita teigė, kad šia programa naudojosi mažai: „Tiesą sakant, daug iš ten nesisiųsdavau, nes tokio turinio beveik nenaudoju – kur kas geriau jaučiuosi eidama į kiną, pirkdama knygas knygynuose. Dažniausiai siųsdavausi mėgstamas vakaro laidas iš Vakarų, kurių tik iškarpas būdavo galima rasti interneto portaluose.“

Tačiau išvadas iškart padarė – nieko nelaukus programą ištrynė. „Pirmiausia pagalvojau, kad visai nemaža baudos suma už 30 sekundžių filmo, kai net ne aš siunčiausi. Jaučiausi labai kvailai, ypač dėl to, kad esu menininkė, ir suprantama, kad intelektualine vagyste aš tikrai negaliu užsiiminėti. Mano pačios darbai plačiai pasklidę be autorystės, yra pasitaikę nemažai iliustracijų vagysčių, kurios buvo atspausdintos ar naudotos be mano sutikimo, todėl šiemet tapau LATGA nare“, – teigė ji.

Jolita Vaitkutė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Skolą grąžins menu

Tad J.Vaitkutė baudą už 30 sekundžių siųstą filmą nusprendė grąžinti kiek neįprastu būdu – savo sukurta intelektine nuosavybe, kaip pati sako, ir dar su šou elementais. Pasak Jolitos, šis jos projektas panašus į A.Valinsko, kai jis 15 tūkst. baudą mokėjo po vieną centą. Tik šiuo atveju menininkė prašo padėti surinkti pinigus skolai grąžinti, o mainais už tai siūlo savo meną.

„Baudos dar nesumokėjau, todėl sugalvojau daryti „brangiausią“ savo instaliaciją iš beveik 8 milijonų susmulkintų litų, kurią pavadinau „30 sekundžių skola menui“. Bandysiu grąžinti pinigus su šou elementais – darėme tiesioginę transliaciją, visi norintys galėjo ateiti pasižiūrėti gyvai. Be to, visiems paaukojusiems pinigų bus išsiųsta jau pagamintos iliustracijos nuotrauka, kurią jie galės naudoti kur panorėję. Taip pat po instaliacijos įgyvendinimo žmonės galės pasiimti iš jos kokį milijoną“, – juokavo J.Vaitkutė.

Jolita Vaitkutė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Mergina teigia, kad intelektinės nuosavybės vagystės yra tapusios opia problema ir menininkai nėra tinkamai vertinami, todėl šiuo savo performansu ji nori dar kartą apie tai garsiai prabilti.

„Pripažinkime, intelektinės nuosavybės nepaisymas yra didelė problema. Ir, deja, tik patys kūrėjai geriausiai supranta šią situaciją.

Jolita Vaitkutė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Taip pat dar viena problema – menininkų ir kūrėjų vertinimas. Dažnai žmonės nemato, kiek darbo bei pastangų už visko slypi. Dažnai mūsų prašo daryti nemokamai ir už reklamą. Tačiau juk neperkame batų sakydami „palaikinsim jus feisbuke“, – sakė Jolita.

„Taigi viskas gan ironiška – dariau instaliaciją iš pinigų, tačiau prašau, kad jie būtų paaukoti. Tai mano valiuta, kuria atiduodu skolą. Ir tai tikrai yra pati „brangiausia“ meninė instaliacija, kokią esu gyvenime dariusi“, - Žmonės.lt kalbėjo Jolita Vaitkutė.

Aukoti Jolitai Vaitkutei galite pervedę pinigus į jos banko sąskaitą: LT707300010105484162 Swedbank arba EVP2610002322051 Paysera

Mokėjimo paskirtyje įrašykite „Parama baudai“ bei savo elektroninio pašto adresą – meninės instaliacijos nuotrauką Jolita išsiųs kiekvienam paaukojusiam asmeniškai.

Jolita Vaitkutė iš 8 mln. litų dėlioja Salvadoro Dali portretą ir prašo aukoti (12 nuotr.)
+6