Gera savijauta yra mūsų įprotis!
Saviugdos mokslas ir praktika teigia, kad viskam, ką norime savyje užsiauginti, yra būtinas mūsų dėmesys. Gera savijauta, giedra nuotaika, džiaugsmas – ne išimtis. Daugumos mūsų kasdienoje įsišakniję savigrauža, reiklumas, griežtumas, varžymasis, susikaustymas... Tai įauga į mūsų gyvenimus ir tampa įkyriais įpročiais, nes mes juos pačios (deja, dažniausiai sąmoningai to nesuvokdamos) ugdome savo dėmesiu ir pasirinkimu.
Šiandien kviečiu pasirinkti gerą savijautą! Šiame straipsnyje pasidalysiu saviugdos receptu, veiksmingai padedančiu ugdyti džiaugsmą ir skaidrią nuotaiką.
Jums prireiks popieriaus lapo, 5 minučių savistabos ir smalsaus nusiteikimo savo gyvenimo atžvilgiu. Taigi, pradėkime! Raštu užfiksavusi savo patirtis galėsite į jas pažvelgti tarsi pro padidinamąjį stiklą. Saviugdai labai svarbu pamatyti save iš šalies – tai suteikia mums galimybę daryti sąmoningus pasirinkimus ir taip ugdyti naujus įpročius.
Užrašykite atsakymą į klausimą: „Kas šiandien mane paskatino nusišypsoti?“. Jei skaitote šį straipsnį ryte, prisiminkite vakar dienos įvykius. Gal juokėtės pilna krūtine, skambiai ir garsiai, vos gaudydama orą? Arba nusišypsojote patyliukais, niekam nematant, slapčia kažkuo besigėrėdama? Atkreipkite dėmesį į tuos momentus, kuomet šypsojotės vidumi, pajutusi nežinia iš kur užplūdusį šiltą gerumą? Rašytojas Bruno Fererro sako, kad šypsena – tai požymis, jog „mūsų širdys yra namie“. Taigi atsakykite sau, ką veikiant, su kuo leidžiant laiką, kokioje situacijoje šiandien jūsų širdis buvo namie, jai buvo gera ir ji šypsojosi?
Tik sąžiningai ir dėmesingai aprašiusi viską, ką prisimenate, pereikite prie kito etapo ir užduokite sau klausimą: „O kaip aš pasidalijau mano širdį užplūdusiu gerumu?“. Kai mes dalijamės šiltu nuoširdumu, jis auga. Kartu su juo ugdome gerą savijautą. Gal įkėlėte šeimyną pradžiuginusio pyrago receptą į feisbuką? Ar draugei papasakojote jums patikusį anekdotą? O gal netikėtai be priežasties apkabinote vyrą? Nenusiminkite, jei popieriaus lapas po ilgesnių apmąstymų vis dar tuščias. Atminkite, kad rytojus tikrai pažers jums begalę galimybių dalytis nuoširdumu.
Tai, ką surašėte popieriaus lape, yra jūsų asmeninės džiaugsmo sėklos. Ar žinote, kad pjauname tai, ką sėjame, o geriausia daugyba yra dalyba? Dalykitės šias džiaugsmingais patyrimais kuo dažniau! Tai vienas iš veiksmingiausių būdų ugdyti gerą savijautą. Ne veltui sakoma, kad nuoširdus juokas yra užkrečiamas, tačiau aplinkoje plinta ne tik garsus jo skambesys, bet ir tas, kuris girdimas tik širdimi. Būkite spontaniška. Nelaukite atlygio, vertinimo, pritarimo. Te jūsų tikslas būna dalytis. Tokiu būdu džiaugsmas sugrįš pas jus, tik sustiprėjęs. Apsispręskite savo santykiuose, aplinkoje, pasaulyje sėti tai, kas jums nuoširdžiai gera.
Rašytojas Gabrielis G. Marquezas ragino šypsotis – „juk kas nors gali imti ir įsimylėti mūsų šypseną!“. Atkreipkime dėmesį į savo šypseną ir leiskime jai apsigyventi mūsų kasdienoje! Nuspręskime pamilti savo gerą savijautą. Ir visai ne dėl to, kad kas kitas ją pastebėtų ir įvertintų, o tam, kad šypsotis tiek vidumi, tiek išore yra neapsakomai gera mums pačioms. Gera nuoširdžiai. Gera tiesiog, kad gera, be rimtesnės priežasties ar paaiškinimo.
Niekas negali priversti jaustis mūsų blogai be mūsų pačių sutikimo.
Išmintingoji Eleanora Roosevelt taikliai pasakė, kad niekas negali priversti jaustis mūsų blogai be mūsų pačių sutikimo. Kaip ir mes – nieko negalime priversti jaustis gerai be jų sutikimo. Bet galime leisti jaustis gerai sau. Apsispręskite džiaugtis ir eiti paskui savo džiaugsmą. Jei bent vienas žmogus atlieps į jūsų gerą nuotaiką, vadinasi, tą akimirką pasaulyje gerumo tapo daugiau, ir tik dėl to, kad jūs leidote sau taip jaustis. Kiekvienai iš mūsų svarbu išmokti branginti savo gerą savijautą, ją kruopščiai puoselėti ir kantriai auginti.
Stebėkite save ir stenkitės kasdien skirti laiko dalykams, kurie jus nuoširdžiai džiugina, leisti šypsotis ne tik jūsų lūpoms, bet ir širdžiai. Te kasdienybės patyrimas kyla iš šilto džiaugsmo! Tuomet lieka tik laiko klausimas, kada gera savijauta taps jūsų įpročiu! Pradėkite jau šiandien arba, kur kas geriau – pradėkite dabar pat! Švelniai, geranoriškai ir su meile.
Daugiau saviugdos specialistės Ramintos Lapinskaitės straipsnių galite rasti jos tinklaraštyje.