Gineso rekordininkė Ajana – apie kilnų žygį, gyvenimo mestus iššūkius ir paralimpietį vyrą

Ajana Lolat-Pažarauskienė  / Teodoro Biliūno, Irmanto Gelūno, Asmeninio archyvo nuotr.
Ajana Lolat-Pažarauskienė / Teodoro Biliūno, Irmanto Gelūno, Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-05-11 11:40
AA

Šiuo metu dėl kilnaus tikslo Ajana Lolat-Pažarauskienė per visą Lietuvą siekia nueiti net 320 kilometrų. Tačiau tai – ne vienintelis iššūkis, kuris pasitaikė spalvingame Ajanos gyvenimo kelyje. O kaip sekasi su visu tuo susitvarkyti ir kas įkvepia didžiausios stiprybės, ji papasakojo atvirame interviu.

Šį sekmadienį TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ žiūrovų laukia pokalbis su neeiliniu žmogumi – Gineso rekordininke Ajana Lolat-Pažarauskiene. Šiemet nacionaliniuose „Lietuvos garbės“ apdovanojimuose pagerbta Ajana – pavyzdys mums visiems, kaip svarbu gyventi ne dėl savęs, o dėl kitų.

Daugeliui lietuvių Ajana jau yra puikiai pažįstama. Nors šį pasaulį ji išvydo sirgdama cerebriniu paralyžiumi, o gydytojai moteriai buvo numatę nuolatinį lovos režimą, pati Ajana nepamena tokios dienos, kuomet nebūtų galvojusi, jog pasveiks. Net ir tuomet, kai būdavo labai sunku, Ajana nepasiduodavo. O galiausiai stiprybės jai įkvėpė šuo Mulan, kuris tapo ne tik draugu, bet ir didžiausiu pagalbininku.

Laidoje pašnekovė pasidalino, kokių apdovanojimų yra gavusi tiek ji, tiek jos paralimpietis vyras Justas. Moteris papasakojo ir apie žygį, kuriame šiuo metu dalyvauja, bei atskleidė, kokios subtilybės reikalingos norint užfiksuoti Gineso rekordą.

Ajana Lolat-Pažarauskienė ir Kristina Rimienė / TV3 nuotr.

„Trasą turi tikrinti geodezininkai, viską turi filmuoti daugybė žmonių“, – apie begalę reikšmingų smulkmenų ir taisyklių kalbėjo pašnekovė.

Cerebriniu paralyžiumi serganti Ajana žygių metu turi kliautis ne tik kojomis, bet ir rankomis – moteris papasakojo, kokio fizinio pasiruošimo reikia bei kokių pasirengimo klaidų teko padaryti.

Ajana žygyje niekuomet nebūna viena. Nors dėl savo ligos moteris juda mažesniu greičiu, ji dažnai sulaukia norinčių prisijungti bent trumpai atkarpai. Rekordininkė pasidalino šiltomis istorijomis apie ją lydėjusius žmones bei kokių emocijų suteikia tokie susitikimai ir bendrystė.

Moteris ilgą kelią yra pasiryžusi įveikti ne šiaip sau – žygis yra skirtas tam, kad būtų surinkta lėšų į jos pačios įkurtą labdaros ir paramos „Mulan fondą“. Laidos pašnekovė papasakojo apie fondo tikslą atvesti šunis asistentus į Lietuvą bei paaiškino, kokie skirtumai yra tarp šunų asistentų bei šunų vedlių. Kadangi Lietuvoje šuns asistento sąvoka nėra plačiai žinoma, Ajana pasidalino, kokių edukacijos tikslų turi šiuo atžvilgiu bei kokius darbus atlieka jau šiomis dienomis.

Ajana Lolat-Pažarauskienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Laidoje Ajana paatviravo ir apie savo ligą. Ji papasakojo, kaip jai sekasi sekti kūno siunčiamus signalus bei palengvinti simptomus. Nuo gimimo negalią turinti Ajana pasidalino vaikystėje ją lydėjusiomis emocijomis, o taip pat papasakojo istorijų apie savo užsispyrimą judėti savarankiškai.

Prie Ajanos motorinių įgūdžių gerinimo reikšmingai prisidėjo rytų kovų menai, kurių mokytis moteris buvo išvykusi į Kiniją. „Tas gydymas, kurį man pritaikė, yra paremtas kovų menais“, – apie tai, kaip būtent šie mokslai padėjo gerinti judėjimo funkcijas, pasakojo pašnekovė.

O dabar tiek Ajana, tiek jos vyras Justas, yra nuolatos įsitraukę į sportinę veiklą. Dinamiška pora stengiasi vienas kitą visapusiškai palaikyti, suprasti vienas kito poreikius: „Man labai pasisekė, kad mano vyras pats yra sportininkas ir supranta tą sportinį interesą“.

Ajana kartu su vyru, paralimpiečiu Justu Pažarausku, netrukus švęs pirmąsias vestuvių metines. Moteris laidoje papasakojo ne tik apie tai, kas galėjo sutrukdyti atšvęsti šią ypatingą progą, bet ir pasidalino istorija, kaip susipažino su savo dabartiniu vyru. „Justas buvo tas, kuris sutiko mane išmokyti šokti, nes iki tol niekas nesutiko“, – pasakos ji.

Simboliška, kad Justas dalyvavo ir tada, kai Ajana siekė savo pirmo rekordo. Moteris papasakojo, su kokias iššūkiais tada susidūrė bei kokios sąlygos jai nesutrukdė pasiekti Gineso rekordo.

Šios poros santykiuose viena didžiausių vertybių tapo pagarba vienas kitam. Pirmoje santuokoje kentusi toksiškus santykius, dabar Ajana jaučiasi visiškai kitaip – nors abu gali išsaugoti autonomiją, džiaugiasi, kad yra vienas kitam labai reikalingi. Tai, kad pozityvūs santykiai įkvepia stengtis dėl mylimo žmogaus, rodo ir moters idėja pasisiūti ypatingą vestuvinę suknelę. „Tikslas buvo toks, kad palietęs suknelę, jis žinotų, kaip jo žmona atrodo“, – detalėmis nuo idėjos iki įgyvendinimo moteris dalinosi laidoje.

Ajanos Lolat ir Justo Pažarausko vestuvės / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

O ar sunku yra gauti šunį asistentą bei ko visiems žiūrovams palinkėtų laidos herojė, išgirsite šio sekmadienį laidoje.

„Pasaulis pagal moteris“ jau šį sekmadienį, 10 val. per TV3!