Greitasis maistas: šviežias = sveikas?

Greitas maistas / Fotolia nuotr.
Greitas maistas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Nors greitasis maistas nuolat atakuojamas aštria kritika, tai nė kiek neatgraso jį dievinančių žmonių, kurie dažnai dieną pradeda ir baigia mėsainiais ar dešrainiais. Pastebėjote, kad greitojo maisto restoranų valgiaraščiuose dažnai galime pamatyti žodelį „šviežia“? Ar tai turėtų nusakyti tokio maisto ingredientų kokybę? Ką apie tai mano didžiausi pasaulyje greitojo maisto restoranai?

„Šį žodį galime vadinti bereikšmiu greitojo maisto kontekste. Nemanau, kad yra kažkokių taisyklių norint jį vartoti. Dauguma žmonių naudoja jį ir dėl to nėra baudžiami“, – teigia Markas Crumpackeris, meksikietiško maisto restoranų Chipotle tinklo atstovas.

Įdomu, kad pirkėjai žodį „šviežias“ sieja su neperdirbtu, sveiku maistu, todėl maitinimo įstaigos nevengia manipuliuoti šia sąvoka. Tarkime, vieno greitojo maisto restorane galima įsigyti vištienos salotų, pagardintų žodeliu „šviežios“. Tačiau tyrimai parodė, kad su sveikata šis „šviežumas“ neturi daug bendro: salotose buvo mažai baltymų ir daug kaloringo, dirbtiniais skonio stiprikliais pagardinto padažo. Nieko keista, kad kaloringumu ir riebalų kiekiu šios salotos prilygo mėsainiui, sūrainiui.

„Šviežias“ – tai magiškas žodis restoranų rinkodaroje, – teigia restoranų konsultantas Aaronas Allenas iš Global Restaurant Consulting. – Vartotojams jis sukelia pozityviausias emocijas ir asociacijas. Nors amerikiečiai nėra pasiruošę valgyti sveikai, tačiau mėgaujasi tokiu maistu, kuris suvokiamas kaip sveikas. Žodis „šviežias“ dažniausiai suvokiamas kaip sveikas.“

Beje, tai ne pirmas kartas, kai imta globaliai diskutuoti dėl šviežumo. Dar 2006 m. JAV žurnalistė Sarah Wilson rašė, kad amerikiečiai dievina viską, kas šviežia ir nauja, ypač maisto produktus. Tačiau, jos nuomone, labiau išsilavinę žmonės, tiek Amerikoje, tiek ir visame pasaulyje, ieško tikro „sveikas“ atitikmens, t. y. neperdirbto, ekologiško maisto. Kitaip tariant, žodžių žaismas veikia tik tuos, kurie nesidomi, ką iš tikrųjų valgo.

Vis dėlto skatinama suvokti, kad greitojo maisto užkandinių „šviežias“ maistas turėtų būti siejamas ne su maisto sveikumu, o su galiojimo laiku. Juk, tarkime, ką tik iškeptą picą mes irgi galime pavadinti šviežia, bet jos maistinė vertė vargu ar atitiktų ką tik iš daržo nuskintų daržovių, salotų vertę...