Gudrybės, kurios padės antram gyvenimui prikelti mėgstamus drabužius

Mergina / „Fotolia“ nuotr.
Mergina / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Nieko nėra amžino, ypač kalbant apie drabužinės turinį, tačiau kartais taip sunku atsisveikinti su pamėgtais marškinėliais ar džinsais. Patarsime, kaip prikelti juos antram gyvenimui.

Traška braška džinsai

Ryte nuotaiką sugadina net menkiausia smulkmena, pavyzdžiui, po skalbimo susitraukę džinsai. O gal atsikratėte kelių kilogramų ir firminės kelnės, už kurias neseniai paklojote kelias dešimtis eurų, tapo per laisvos? Štai keli buitiniai triukai, kad vėl galėtumėte dėvėti šiuos drabužius.

Jei sunku įsisprausti į siaurus džinsus, pirmiausia apipurkškite juos drungnu vandeniu ir pratampykite rankomis. Paprašykite draugės ar mylimojo pagalbos ir traukite į skirtingas puses. Arba apsimaukite išskalbtus ir ne iki galo išdžiūvusius džinsus. Drėgnas audinys yra daug tampresnis, todėl tobulai priguls prie kūno. Jei norite dar daugiau laisvumo ir patogumo, apsimovusi atlikite kelis pratimus, pavyzdžiui, pritūpimus, įtūpstus, kad džinsai prasitampytų tose vietose, kurios spaudžia labiausiai.

Priešinga bėda, jei drabužis tapo per laisvas ir smunka nuo liemens lyg maišas. Neverta labai nusiminti, nes laisvesni džinsai pravers žiemą, paspaudus šaltukui – po kelnėmis liks vietos storesnėms pėdkelnėms. Jei norite, kad kiek susitrauktų, pabandykite išskalbti džinsus skalbyklėje, nustačiusi aukštos temperatūros režimą. Tik atminkite, kad negalima naudoti skalbinių minkštiklio.

Džinsai
Džinsai / „Fotolia“ nuotr.

Geriausias būdas, kaip atgauti savo siaurus džinsus, – džiovinti juos ne patalpoje ar lauke, o automatinėje džiovyklėje. Dėl aukštos temperatūros audinio pluoštas susitrauks ir kelnės vėl taps aptemptos. Jei jokiais būdais nepavyksta susiaurinti pamėgtų rūbų, nuneškite juos į siuvyklą. Kelios siūlės ir drabužis bus kaip naujas.

Balta nebe balta

Nuo dėvėjimo ir dažno skalbimo balti drabužiai netenka akinančio švytėjimo, kol galiausiai atsiduria tamsiame spintos kamputyje. Papilkėję ar pageltę apdarai – tik nyki užuomina apie tai, kokie gražūs jie buvo parduotuvės vitrinoje. Patarsime, kaip apsaugoti drabužius, kad jie neprarastų spalvos ir atgautų dailią išvaizdą.

Pirmiausia rūpinkitės ne tik aprangos, bet ir skalbimo mašinos švara. Įvairios purvo sankaupos, kurios kiekvieno skalbimo metu vis patenka į būgną, nusėda ant audinių, todėl jie keičia spalvą, atsiranda dėmių. Visada laikykitės taisyklės baltus marškinėlius, palaidines ar apatinį trikotažą skalbti su tos pačios spalvos drabužiais. Ir po kiekvieno dėvėjimo! Įsisenėjusias prakaito, kūno kremo, aliejaus, pudros dėmes išvalyti sunkiau. Jei pastebėjote smarkiai suteptą vietą (pvz., vyno ar padažo dėmę), išvalykite ją specialiu plovikliu ir tik tada dėkite rūbą į skalbyklę.

Džinsai
Džinsai / „Fotolia“ nuotr.

Jei siekiate sniego baltumo, prieš skalbdamos drabužius pamirkykite specialiuose tirpaluose. Pvz., į 5 l šilto vandens įberkite 3–4 valgomuosius šaukštus valgomosios druskos ar sodos. Išmaišykite ir pamerkite apdarus per naktį. Vėliau išskalbkite kaip visada. Venkite buitinių chemijos priemonių, kuriose yra chloro, nes jis ardo pluoštą. Geriau tinka audinių valikliai su aktyviuoju deguonimi. Spalva dažnai pilkėja ir dėl miltelių, minkštiklių, muilo putų likučių, todėl ištrauktus iš skalbyklės baltus drabužius išskalaukite vandenyje su 0,5 stiklinės baltojo vyno acto ar citrinos sulčių.

Jei rūbai prarado reprezentatyvią išvaizdą, juos išbalinti prireiks kantrybės ir pastangų. Užvirinkite puodą vandens, įberkite saują tarkuoto skalbiamojo (vadinamojo ūkiško) muilo ir kelias kruopeles kalio permanganato (tirpalas turi būti vos rožinis). Išmaišykite ir pamerkite išplautus drabužius. Palaukite, kol mišinys atvės iki kambario temperatūros, ir ištraukite skalbinius. Būtinai išskalaukite švariame vandenyje.

Nusidėvėjęs megztukas

Džinsai
Džinsai / „Fotolia“ nuotr.

Jo pynėse turbūt susipynusios visos pastarųjų metų istorijos. Kiek kartų šiuo drabužiu apsigobus pečius palydėta saulė, terasoje gurkšnotas rytinis kavos puodelis ar skaityta knyga? Nors megztuko išvaizda jau prašosi užtarnauto poilsio, neskubėkite su juo atsisveikinti. Pūkeliais apsivėlusį paviršių nuvalykite specialiu aparatu, dekoratyvinėmis siūlėmis užlopykite pabėgusias mezginio akis, vašeliu į blogąją pusę ištraukite išsipešusius siūlus, medžiagine aplikacija pridenkite kandžių pakąstas vietas. Sendinti ir vintažiniai drabužiai dar neišeina iš mados, todėl pasinaudokite teise dėvėti rūbą su įdomia istorija.

Kur kas didesnė bėda – prarastos formos, juk megzti drabužiai skalbiami labai greitai tįsta arba traukiasi. Svarbu atminti, kad vilnoniams rūbams būtina naudoti specialią skalbimo programą ir miltelius, o dar geriau skalbti rankomis vėsiame vandenyje. Megztinių nevalia džiovinti džiovyklėje ar smarkiai gręžti. Juos reikėtų nusausinti storu frotiniu rankšluosčiu ir leisti išdžiūti, patiesus ant plokščio paviršiaus.

Kol mezginys šlapias, pats laikas sugrąžinti į vietą išpeštą siūlą, ištempti per trumpas rankoves. Jei nutiko taip, kad vilnonis rūbas susitraukė (išskalbus per karštame vandenyje), jį reikėtų perplauti, naudojant audinių minkštiklį, o vėliau džiovinti prisegtą ir ištampytą iki reikiamų formų.

Jei išskalbtas mezginys ištįso, pabandykite pamirkyti karštesniame vandenyje. Vis dėlto, kartais ir tai nepadeda. Tuomet rūbas sugadintas nepataisomai. Belieka atiduoti per mažą megztuką smulkesnei draugei ar dukrai. O jei sumanėte pratęsti jo gyvenimą kitaip, išardykite ir numegzkite namiškiams kojinių ar vaikiškų žaislų.

Pabėgusi akis

Džinsai
Džinsai / „Fotolia“ nuotr.

Kam neteko susidurti su situacija, kai prieš pat svarbų darbo susitikimą ar pobūvį suplyšo pėdkelnės ir per koją nutįso ilga pabėgusių akučių linija? Ne veltui sakoma, kad kiekviena moteris savo rankinėje privalo nešiotis atsarginių pėdkelnių pakuotę. O patirtis rodo, kad kartais prireikia net ne vienos poros.

Jei tą pačią dieną sugadinote bent dvejas pėdkelnes, apžiūrėkite batelius. Gali būti, kad kojines plėšo maža atsikišusi detalė avalynės viduje. Dar vienas nepalankus veiksnys – netvarkingas manikiūras arba pedikiūras. Suaižėję, įskilę nagučiai lengvai pažeidžia ploną siūlą.

Yra keletas gudrybių, kaip išgelbėti prairusias pėdkelnes. Jei jos suplyšo nežymiai ir nepastebimoje vietoje, patrinkite kojines šlapiu muilo gabalėliu, patepkite nagų laku ar papurkšite plaukų laku. Kai audinys išdžius ir sukietės, akučių takelis nebeilgės.

Pėdkelnes nešiosite ilgiau, jos nepraretės ir nepasidengs siūlų burbuliukais, jei skalbsite skalbimo maišelyje, nustačiusi tausojamąjį režimą (dar geriau skalauti rankomis). Kojines džiovinkite kambario temperatūroje, padėtas horizontaliai. Jokiu būdu nekabinkite ant radiatoriaus ar gyvatuko. Taip pat pravartu palaikyti drėgnas pėdkelnes šaldymo kameroje. Neigiama temperatūra naikina blogą kvapą sukeliančias bakterijas ir stiprina nailono pluoštą. Vėliau kojines reikėtų atšildyti ir tinkamai išdžiovinti.

Tekstas J. Ramanauskienės.

Temos: