Gudrybės, kurios padės, kai lauke karšta ir tvanku

Karštis / Vida Press nuotr.
Karštis / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Nors šią vasarą orai labai nedžiugino, tačiau šiuo metu tvyranti tvankuma daugelį priverčia jaustis ne itin gerai. Ką daryti, kai itin karšta?

Karštas ir tvankus oras kelia nemažą diskomfortą: sunkiau dirbti, susikaupti. Tyrimai rodo, kad nuo 25 °C temperatūros kiekvienas kylantis laipsnis darbo produktyvumą mažina bent 2 procentais: jaučiamas nuovargis, sulėtėja reakcija. Štai keletas patarimų, kurie padės išvengti šiuo metu vyraujančios tvankumos.

Jei lauke daugiau nei 30 laipsnių, patalpų vėdinti atidarius langus nepatartina, nes į patalpas tvenksis karštis.

Uždarykite langus ir užtraukite užuolaidas

Nors tai ir paprastas patarimas, tačiau kartais, kai karšta, atrodo, kad pasijusite geriau, jei atsidarysite langus ir įsileisite gryno oro. Jei lauke daugiau nei 30 laipsnių, patalpų vėdinti atidarius langus nepatartina, nes į patalpas tvenksis karštis. Geriausia uždaryti langus, užtraukti užuolaidas. Taip neleisite saulės šilumai prikaitinti patalpos.

Beje, vasarą geriausia naudoti šviesių atspalvių užuolaidas, nes tokių atspalvių audiniai geriau atspindi šviesą bei šilumą.

Kondicionierių galite pasigaminti patys!

Ne visi namuose turi kondicionierius. O atėjus tvankiam orui, prisiekiate sau, kad būtinai tokį įsigysite. Tačiau laikiną kondicionierių galite pasigaminti ir patys. Į metalinį dubenėlį suberkite pasūdytus ledo kubelius. Pastatykite indą priešais ventiliatorių taip, kad ventiliatorius orą pūstų virš kubelių. Tirpstant ledo kubeliams, oras vės.

Gerkite daugiau skysčių

Auksinė taisyklė – gerti daugiau vandens. Vasaros metu kūnas praranda daug skysčių, todėl medikai pataria gerti daugiau vandens nei įprastai. Karštojo sezono metu kaip niekada svarbu palaikyti reikiamą vandens kiekį organizme – kūnas ne taip greitai įkais bei lengviau bus ištverti karštį. Nemėgstate vandens? Pagardinkite mėtų lapais, apelsinų, citrinų ar agurkų griežinėliais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Karštai vasaros dienai – šaltos sriubos

Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / Fotolia nuotr.

Nešiokitės purkškiklį

Ypač karštomis dienomis patartina su savimi turėti vandens buteliuką su purkštuvu – drėkindami drabužių neuždengtą odos plotą akimirksniu atvėsinsite odą. Tai galite daryti net jei jūsų darbovietėje labai tvanku. Apsipurškus vandeniu veidą, kaklą pasijusite šiek tiek geriau.

Valgykite šaltą maistą

Turbūt niekam nereikia sakyti, jog šalti gėrimai atvėsina kūną, o karšti – įkaitina. Tad kad ir kaip norisi, tačiau karštos kavos geriau vengti (be to, kofeinas skatina dehidrataciją). Tačiau reikia atminti, kad atvėsina ne tik gėrimai, bet ir šaltas maistas. Tad vietoj karšto troškinio, sriubos, kepsnio rinkitės salotas, šaltą gėrimą, šaltibarščius ir panašius patiekalus.

Rinkitės šviesius, natūralių audinių drabužius

Sveikatos specialistais aiškina, kad karštomis dienomis reikėtų vengti tamsių spalvų ir dėvėti šviesius ar baltus drabužius, mat jie geriau atspindi saulės šviesą bei spindulius. Atsižvelgiant į darbo aplinkybes, karštomis dienomis patariama rinktis audinius, kurie leidžia kūnui kvėpuoti ir nėra linkę glamžytis: plonas linas, šilkas, bambuko pluoštas ir pan.

Atšaldykite savo riešus

Šaltas dušas išties puikiai atvėsina, deja, keletą kartų per dieną, ypač darbe, į dušą neprilakstysi. Riešus pakišti po šalto vandens srove galite bet kada ir tai neužtruks ilgai, o kadangi venos yra riešuose, tai atvėsins visą kūną. Šaltas rankas galite dėti ant kaklo, kaktos – tai šiek tiek padės atvėsti.

Pasirūpinkite karščio nepraleidžiančiomis langų plėvelėmis

Jei niekas nepadeda, galite išmėginti ir dar vieną gudrybę. Visišką komfortą gali užtikrinti specialios, šilumą atspindinčios langų plėvelės. Tokiu būdu nereikia naudoti tiek daug kondicionieriaus energijos ir kitų resursų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydytojai perspėja: pastebėję pakitusį apgamą, nedelskite nė savaitės

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!