Gydytoja dietologė L.Barauskienė pateikia taisykles, kurios padės pamaitinti 1–3 metų vaiką
Kasdien sukate galvą, ką pagaminti savo mažyliui, kad jis gautų visas reikalingas medžiagas ir vitaminus, lakstote po namus su šaukštu košės, taip tikėdamiesi, kad vaikas gaus reikiamas kalorijas ir energiją? Dauguma tėvelių tvirtina, kad būtent vaikų mityba yra vienas iš didžiausių kasdienių galvosūkių.
Pasak gydytojos dietologės Linos Barauskienės, užtenka žinoti kelias pagrindines taisykles, kurios ne tik palengvins šį procesą, bet ir užtikrins, kad jūsų mažylis gautų visavertį maistą, pakankamai skysčių ir net pats mielai sėstųsi prie pusryčių ar vakarienės stalo.
Gydytoja dietologė pateikia svarbiausias rekomendacijas ir triukus, kurie padės planuojant kasdienę 1-3 metų amžiaus vaiko mitybą.
Valgymo režimas ir dienos racionas
Vienas iš pagrindinių dalykų, ką kiekvienas tėvelis turėtų skiepyti savo vaikui, – tai dienos rėžimas. Kaip nuo pat gimimo kiekvienas kūdikis išalksta kas kelias valandas, taip, ir jam paaugus, pusryčiai, pietūs ir vakarienė turėtų būti patiekiami tuo pačiu metu. Šių trijų valgymų metu maistas turi būti šiltas. Tarp pagrindinių valgymų mažylis turėtų 2–3 kartus užkandžiauti (priešpiečiai, pavakariai, naktipiečiai). Gydytoja dietologė pastebi, kad vaikai daug labiau linkę paisyti savo rėžimo, jei tėveliai rodo pavyzdį ir valgo kartu su vaiku.
Duoti atsigerti mažyliui reikėtų kiekvieno valgymo metu.
„Žinoma, ne visi tėveliai turi galimybę kiekvieną kartą valgyti kartu su savo mažyliu, juk suaugusiojo ritmas visai kitoks. Tačiau visada galima kartu prisėsti prie stalo, suvalgyti vaisių, riešutų ar atsigerti arbatos. Svarbu, kad vaikas matytų teigiamą pavyzdį“, – pataria L.Barauskienė.
Svarbu nepamiršti ir skysčių, kurie taip reikalingi vaiko organizmui. Duoti atsigerti mažyliui reikėtų kiekvieno valgymo metu. Jeigu norite, kad mažylio apetitas nesumažėtų ir jis valgytų jūsų pagamintą maistą, neduokite sulčių ar kito saldaus gėrimo likus valandai ar mažiau iki valgymo. Apskritai saldinti gėrimai turėtų būti duodami tik retomis išimtimis.
Dienos racione – visa paletė produktų
Kalbant apie dienos racioną, galioja paprasta taisyklė: 5+5+3+2. Ji reiškia, kad per dieną 1–3 metų vaikas turi suvalgyti penkias porcijas bulvių ir grūdinių produktų (duona, grūdų trapučiai, bulvių košė), penkias porcijas daržovių ir vaisių (obuoliai, kriaušės, slyvos, bananai, brokoliai, morkos), tris porcijas pieno produktų (pieno mišinukai, nesaldus jogurtas, sūris) ir dvi porcijas daug baltymų turinčio maisto (pupelės, žirneliai, lęšiai, vištienos krūtinėlė, liesos jautienos faršas, veršiena, kiaušiniai, žuvis).
„Pavyzdžiui, pilnam grūdinių produktų dienos racionui galima rinktis 2 riekes duonos, 2 ryžių trapučius ir 3–5 valgomus šaukštus sausų pusryčių be cukraus. Pieno produktų dienos racionas apima 250 ml mamos pieno arba pieno mišinuko, 200 g nesaldaus jogurto ir 45 g ne kieto, nesaldaus sūrio arba grūdėtos varškės. Kiekvienas tėvelis gali rinktis, priklausomai nuo to, kokį maistą jo vaikas mėgsta, tačiau būtina išlaikyti šias proporcijas ir stengtis kartais paįvairinti maisto meniu“, – teigia gydytoja dietologė.
Produktai, kurių reikėtų vengti
Tokie produktai, kaip sūrūs ar saldūs, riebaluose gaminti valgiai, greito vartojimas maistas taip pat netinka tokio amžiaus vaikams.
Anot gydytojos dietologės Linos Barauskienės, dažniausiai tėveliai mitybos klaidas daro dėl dviejų priežasčių: nežinojimo arba nusileisdami vaikų kaprizams. Pavyzdžiui, vietoj vandens duoda atsigerti sulčių ar kitų saldintų gėrimų, nes mažylis kitaip visai negeria, o sausainius ar traškučius pateisina tuo, kad vaikas liks alkanas.
„Žinoma, visiškai neišvengsime netinkamo maisto, tačiau gruzdintas, riebaluose virtas ar keptas maistas vaikui nėra naudingas ir netgi draudžiamas. Taip, jis gauna reikiamas kalorijas, tačiau negauna jokių vitaminų ir kitų naudingų medžiagų, o gauna ligas sukeliančias medžiagas (kancerogenus). Tokie produktai, kaip sūrūs ar saldūs, riebaluose gaminti valgiai, greito vartojimas maistas taip pat netinka tokio amžiaus vaikams. Reikia nepamiršti, kad vaikas nėra suaugęs, visas jam duodamas maistas, turėtų būti gaminamas atskirai“, – teigia gydytoja dietologė.
Vaikams taip pat nerekomenduojami ir įvairūs užkandžiai, sausainiai, tortai, pyragai bei kiti saldumynai. Atsakingai reiktų rinktis ir gėrimus. Glotnučiuose, sultyse, vaisvandeniuose yra per daug cukraus. Vengti reiktų ne tik kavos, bet ir arbatos, kitų gėrimų, kuriuose yra kofeino.
„Vengtini produktai sumažina vaiko apetitą, tada jis nebevalgo tinkamo maisto, trukdo pasisavinti naudingoms maisto medžiagoms, labai kenkia augantiems dantukams. Be to, per gausus netinkamo maisto vartojimas gali lemti vaiko nutukimą ir su juo susijusias ligas“, – primena L.Barauskienė.
Apetitą skatina tinkamas valgymo etiketas
Pasak gydytojos, nemažiau svarbus ir maisto patiekimas. Mažyliai viską vertina per prizmę, ar tai įdomu, ar nuobodu, tad sukūrus savotišką ritualą su vaikiškais indais, įrankiais, maisto gaminimu ir patiekimu tikrai susilauksite daugiau susidomėjimo.
„Pasirūpinkite, kad vaikai turėtų savo mažą lėkštelę bei tinkamo dydžio įrankius, maistą patiekite mažomis porcijomis. Stenkitės neversti vaiko ragauti maisto, kurio jis nenori, tegul vaikai patys nusprendžia, kiek nori valgyti. Maistui skirkite pakankamai laiko, bet neblaškykite mažylio dirgikliais: televizorius, kompiuteris ar telefonas neturėtų būti vakarienės palydovas“, – sako gydytoja.
Maitinant 1-3 metų amžiaus vaikus reikalinga ir tam tikra laisvė – stenkitės nekreipti dėmesio į netvarką aplink vaiko lėkštę ar ne vietoje nukritusį kopūsto lapą. Nepamirškite, kad mažylis taip susipažįsta su skirtingais maisto produktais. Būdami kantrūs ir rodydami teigiamą pavyzdį padėsime ir jam greičiau išmokti sveikos mitybos įpročių.