Gyvenimas su vėžiu: ligos simptomus palengvinantys prieskoniai ir žolelės

Imbierinis limonadas su agurkais / Fotolia nuotr.
Imbierinis limonadas su agurkais / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Atrodytų, pastaruoju metu vėžį sukelti gali praktiškai viskas: mūsų vartojamas maistas, įvairūs gėrimai, rūkymas ir netgi pokalbiai telefonu.

Žinoma, išgirdus tokią baisią ligos diagnozę, svarbu ne pulti į paniką, o ieškoti tinkamo gydymo. Deja, neretai įvairūs vaistai, ypač chemoterapija, kaip reikiant išvargina organizmą. Įvairių vėžio rūšių ar vaistų sukeliamus simptomus palengvinti gali paprasčiausi prieskoniai, kuriais gardindami maistą, bent šiek tiek pagerinsite savijautą. Taigi kokiais prieskoniais ir žolelėmis patartina gardinti ruošiamus patiekalus?

Imbieras

Imbieras medicinoje naudojamas gydyti praktiškai nuo visko, pradedant peršalimu ir baigiant vidurių užkietėjimu. Nors šviežio ir sumalto imbiero skonis ganėtinai skiriasi, savo naudingųjų savybių jis nepraranda, tad puikiai tinka gardinti įvairius patiekalus. Imbieras ir jo produktai efektyviai gali palengvinti skrandžio skausmus ir pykinimą, dažnai kylantį po chemoterapijos kurso.

Rozmarinas

Rozmarinas
Rozmarinas / Fotolia nuotr.

Šiose sumedėjusiose Viduržemio jūros žolelėse gausu antioksidantų. Dėl savo kilmės rozmarinas yra itin plačiai naudojamas Viduržemio jūros regiono virtuvėse, o kaip pagrindinį prieskonį jį galima aptikti daugelyje itališkų patiekalų. Rozmarinu gardinti galite sriubas, pomidorų padažus, duoną ir daug baltymų turinčius produktus, pavyzdžiui, paukštieną, jautieną ar avieną.

Sergantiems vėžiu, rozmarinas gali padidinti apetitą, sureguliuoti skonio pojūčius, pagerinti virškinimą ir sumažinti pilvo pūtimą. Tyrimai parodė, kad šias problemas palengvinti gali trys puodeliai rozmarino žolelių arbatos per dieną.

Ciberžolė

Rozmarinas
Rozmarinas / Fotolia nuotr.

Sodrios geltonos spalvos ypatingo skonio ciberžolė priklauso imbierinių augalų šeimai. Joje taip pat gausu antioksidantų ir įvairių priešuždegiminių medžiagų, saugančių nuo vėžio. Šiuo metu mokslininkai tiria, ar ciberžolės ekstrakto papildai yra efektyvūs gydant tam tikras vėžio rūšis. Mokslinikai kelia hipotezę, kad ši žolelė galėtų išgydyti gaubtinės žarnos, prostatos, krūties ar odos vėžį. Ir nors kol kas galutiniai rezultatai dar nepateikti ir reikia atlikti kur kas daugiau tyrimų, mokslininkų prognozės išties yra daug žadančios.

Aitrioji paprika

Rozmarinas
Rozmarinas / Fotolia nuotr.

Atriojoje paprikoje (arba čili pipiruose) gausu kapsaicino – medžiagos, lengvinančios skausmą. Kai kapsaicinas tepamas tiesiai ant skaudamos vietos, jis efektyviai sumažina skausmus. Žinoma, tai dar nereiškia, kad odą derėtų išsitrinti aitriąja paprika, jokiu būdu, mat tai gali pabloginti jūsų būklę. Verčiau gydytojo paprašykite, kad išrašytų kremo su kapsaicinu. Jis itin efektyvus mažinant nervų sukeliamą neuropatinį skausmą.

Kita aitriųjų paprikų nauda – jos padeda esant virškinimo sutrikimams. Keletas tyrimų parodė, kad šių problemų išvengti pavyks vartojant net ir nedidelį aitriųjų paprikų kiekį per dieną.

Česnakai

Rozmarinas
Rozmarinas / Fotolia nuotr.

Juose gausu sieros, arginino, oligosacharidų, flavonoidų ir seleno – visos šios medžiagos yra ypač naudingos sveikatai. Keletas tyrimų įrodė, kad nuolatinis česnakų vartojimas sumažina riziką susirgti skrandžio, storosios žarnos, stemplės, kasos ir krūties vėžiu. Pasirodo, kad česnakuose esančios naudingosios medžiagos nuo vėžio apsaugo, neleisdamos organizme kauptis vėžinėms ląstelėms ir gerindamos DNR ląstelių regeneraciją. Česnakai taip pat stiprina imuninę sistemą ir padeda sumažinti kraujo spaudimą.

Pipirmėtė

Rozmarinas
Rozmarinas / Fotolia nuotr.

Pipirmėtė jau tūkstančius metų naudojama įvairioms virškinimo problemoms lengvinti: ji padeda mažinti pilvo pūtimą, viduriavimą ir lengvina pilvo skausmus. Ji taip pat efektyviai mažina apsinuodijimo maistu simptomus.

Jei nuo vėžio gydantys vaistai jums sukėlė stiprius pilvo ar skrandžio skausmus, pabandykite išgerti pipirmėčių arbatos. Jos lapelius užpilkite karštu vandeniu ir keletą minučių palaukę išgerkite.

Ramunėlės

Rozmarinas
Rozmarinas / Fotolia nuotr.

Ramunėlės efektyviai padeda užmigti, tad išgerkite ramunėlių arbatos prieš eidami miegoti, jei po gydymo pradėjo kamuoti nemiga. O jeigu jaučiate gerklės sudirginimą ar išsausėjimą burnoje, pabandykite šia jau kiek atvėsusia arbata praskalauti gerklę.