Klastingoji melanoma: kam reikėtų jos pasisaugoti labiausiai
Kas yra melanoma, daug aiškinti tikriausiai jau net nebereikia. Tai piktybinio naviko išsivystymas, kurį sukelia suvėžėję melanocitai.
Susirgus šia klastinga liga, ją diagnozuoti nėra taip paprasta, mat ant odos atsiradę tamsūs dariniai dažnai gali būti painiojami su įprastais apgamais, tačiau jiems palaipsniui pradėjus augti, keisti spalvą ar netgi kraujuoti, vertėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Dėl žmonių pomėgio kaitintis po saule, sergamumas melanoma pasaulyje nuolat didėja. Svarbu kuo išsamiau susipažinti su šios klastingos ligos požymiais, nes ją aptikus ankstyvoje stadijoje yra ganėtinai lengva išgydyti. Apie tai, kokius pavojus kelia negydoma melanoma ir kokie jos rizikos veiksniai, pasakoja tinklalapio huffingtonpost.com kalbinta dermatologijos profesorė gyd. Angela J. Lamb.
Melanoma populiariausia tarp jaunų žmonių
Remiantis JAV dermatologijos akademijos duomenimis, melanoma yra populiariausia odos vėžio forma tarp jaunų žmonių, kurių amžius siekia 25–29 metus, ir antra pagal populiarumą vėžio forma tarp žmonių, kurių amžius – 15–29 metai. Ekspertų manymu, taip yra dėl to, kad būtent šio amžiaus žmonės daugiausia laiko praleidžia saulėje ir dažniausiai lankosi soliariumuose.
Melanoma susirgti gali tiek šviesios, tiek tamsios odos žmonės
Tiesa, kad žmonėms, kurių odoje yra daugiau pigmento (tai yra tamsaus gymio asmenims) melanomos rizika yra kiek mažesnė nei šviesiaodžiams, mat jie yra labiau apsisaugoję nuo saulės daromos žalos, tačiau tai dar tikrai nereiškia, kad tamsaus gymio žmonėms deginantis nereikia teptis kremo nuo saulės.
„Visiems rekomenduoju įprasti kasdien odą teptis nuo kenksmingų saulės spindulių apsaugančiu kremu. Šis įprotis turėtų tapti toks pats kasdienis kaip ir dantų valymasis, nes šie kremai ne tik padeda išvengti melanomos, bet ir neleidžia atsirasti ankstyvoms raukšlėms, kurias sukelia saulės spinduliai“, – pataria profesorė Angela J. Lamb.
Melanoma gresia ne tik daug apgamų turintiems žmonėms
Tiesa, kad melanomos simptomai yra kintanti apgamo forma, spalva arba dydis, tačiau tai dar nereiškia, kad šia odos vėžio forma susirgti gali tik daug apgamų ant kūno turintys žmonės, ji gresia net ir tiems, kurie apgamų iš viso neturi.
Melanoma kartais gali pasireikšti ir mėlynėmis, kurios pernelyg ilgai neužgyja, arba tamsiomis dėmelėmis ant kojos nago, kurios neretai gali būti laikomos nagų grybelio požymiu. Garsiam Jamaikos dainininkui Bobui Marley melanoma buvo diagnozuota ant didžiojo kojos piršto nago, tačiau jis ignoravo gydytojų patarimus amputuoti pirštą. Bobas Marley mirė būdamas 36-erių vėžinėms ląstelėms išplitus į dainininko plaučius ir smegenis.
Itin retais atvejais melanomos išsivystyti gali ir akyse. Jei žmogus pastebi, kad jam stipriai suprastėjo regėjimas (kuria nors viena akimi mato tarsi pro rūką) arba pajunta spaudimą akyse, anot profesorės, būtina kreiptis į gydytojus ir išsitirti dėl akių melanomos.
Melanomos rizika išlieka ir vyresnio amžiaus žmonėms
Manyti, kad melanoma nesusirgsite vien dėl to, kad esate vyresni nei 30 metų yra labai klaidinga. Ši liga gresia tiek jauniems, tiek ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie degindamiesi nenaudoja kremų nuo kenksmingų saulės spindulių.
Melanoma yra labiausiai mirtina iš visų odos vėžio formų
Remiantis JAV statistika, nuo melanomos šioje šalyje miršta po vieną žmogų kiekvieną valandą, manoma, kad šiais metais nuo minėtos klastingos ligos iš viso gali mirti net 9 700 žmonių. Nuo melanomos dažniausiai mirštama dėl to, kad liga neretai pastebima tik paskutinėje stadijoje, kai vėžinės ląstelės jau būna stipriai išplitusios į kitus organus. Jei gydytojai ligą pastebi dar tik pirmoje ar antroje stadijoje, melanoma yra ganėtinai lengvai išgydoma.
Melanoma gali būti paveldima
Žmonės, kurių giminėje pasitaikė melanomos atvejų, turi kur kas didesnę riziką ja susirgti net ir už tuos, kurie daug laiko praleidžia saulėje. Mokslininkai nustatė, kad melanomos rizika pakyla 10–15 proc., jei šia liga sirgo artimas giminaitis: tėvai, broliai arba seserys.