Holivudo pamėgta transcendentinė meditacija – kas tai?

Lėtojo gyvenimo filosofija / Vida Press nuotr.
Lėtojo gyvenimo filosofija / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Kas sieja Katy Perry, Leną Dunham, Jennifer Aniston, Kate Hudson, Mirandą Kerr, Gwyneth Paltrow, Gisele Bündchen? Visos šios žinomos moterys praktikuoja transcendentinę meditaciją ir yra patenkintos jos poveikio. Kas tai?

Naujausiame amerikiečių „Vogue“ numeryje dainininkė Katy Perry pasakoja, kad yra tokia sėkminga dėl to, jog dukart per dieną praktikuoja minėtą meditacijos rūšį. Tai esą ją uždega iš vidaus, protas tampa aštrus, mintys aiškios. Viskas tarsi susistato į vietas, tuo pačiu ir pagerėja nuotaika.

Aktorė Lena Dunham teigia praktikuojanti tai nuo devynerių – į transcendentinės meditacijos užsiėmimus ją nuvedė mama. Tai esą padėjo ištverti tam tikrus didelius iššūkius jaunos moters gyvenime, kurių ji nesitikėjo kada nors nutiksiant. Kitos žvaigždės taip pat džiaugiasi, kad ši meditacija padėjo atsikratyti nerimo, depresyvios nuotaikos, nemigos ir kitų problemų. O režisierius Davidas Lynchas apie tai parašė ištisą knygą.

Lena Dunham
Lena Dunham / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pagal specialistų rekomendacijas, šią techniką reikėtų praktikuoti dukart per dieną po dvidešimt minučių. Ji atliekama patogiai sėdint užmerktomis akimis. Taigi, norint rezultatų, reikia nusiteikti atrasti tam laiko ir noro. Amerikoje ši meditacijos rūšis praktikuojama jau beveik šešiasdešimt metų.

Šiais laikais, kai visi nuolat skubame, galvos prikimštos neįmanomos gausybės informacijos, negana to, geriame daug kavos neva energijai palaikyti, o iš tikrųjų jaučiame didelį stresą ir nerimą, visi ieškome būdų, kaip efektyviai ir staigiai išmokti nusiraminti. Priemonių nuraminti protui ir kūnui, regis, daug. Pradedant išmaniosiomis programėlėmis, baigiant įvairiais užsiėmimais ir sveikatingumo centrais ar net vaistais.

Kuo ypatinga transcendentinė meditacija? Kaip „Vogue“ teigia šios proto technikos specialistas Bobas Rothas, ypatingas jau vien technikos mokymasis. Jo teigimu, pradžioje reikia keturių užsiėmimų su mokytoju, kad susipažintum su pagrindais.

Ši meditacijos rūšis nesiekia kontroliuoti ar sukoncentruoti minčių; ji skatina „priėjimą“ prie tų minčių ir emocijų, kurios slypi giliai mūsų viduje, kurios suteikia ramybės, bet kartu ir pažadina mus. Ši technika nesiekia pakeisti mūsų minčių turinio, nes tokios pastangos paprastai reikalauja per daug energijos, sukelia įtampą ir tampa dar sunkiau atsipalaiduoti. Dėl minėtų priežasčių nemažai žmonių, keliskart pabandę medituoti, tai meta.

Įvaldžius transcendentinę meditaciją, esame ramūs, giliai atsipalaidavę, bet kartu iš vidaus esame energingi, skaidraus proto. Esą kūnas ir protas atpalaiduojami labiau nei mums miegant. Tai – budrumas esant ramybės būsenos. Švari sąmonė.

Moksliniai tyrimai, kurių metu stebima žmonių smegenų veikla, įvertinama fizinė ir psichinė būklė, rodo, kad ši meditacijos rūšis sumažina stresą, nerimo ir depresijos simptomus, palengvina skausmą, sumažina cholesterolio kiekį kraujyje, skatina produktyvumą, kūrybiškumą, gebėjimą įsisavinti informaciją, apskritai gerina protinę veiklą. Taip pat esą sumažina infarkto ir insulto tikimybes.

Nereikia pamiršti, kad, norint pasiekti teigiamų rezultatų, tai turi būti praktikuojama reguliariai, o ne prabėgomis. Ir, jei turėtumėte galimybę ir norėtumėte to išmokti pas gerą specialistą, tai būtų labai brangu – minėtas įvadinis keturių susitikimų su B.Rothu kursas kainuotų beveik tūkstantį dolerių. Užtat nieko nekainuotų praktikuoti tai parsisiuntus į savo išmanųjį programėlę arba susiradus nemokamų vaizdo pamokų internete. Garantijų, kad pavyks viską padaryti tinkamai, nėra, bet meditacijos geros tuo, kad jomis neįmanoma sau pakenkti. Šios technikos pamažu mokoma ir Lietuvoje.