Į Muziejų naktį Klaipėdoje įsilies lietuvių, latvių ir estų meno projektas „3FREE”

3FREE - Anonymous Boh NON GRATA (Estija) / Organizatorių nuotr.
3FREE - Anonymous Boh NON GRATA (Estija) / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-05-14 14:02
AA

Į Tarptautinės muziejų nakties renginius Klaipėdoje šiemet įsilies trijų Baltijos šalių grupės menininkų bendra paroda – meno projektas „3FREE”, skirtas trijų Baltijos valstybių šimtmečių minėjimui.

Gegužės 18-osios vakarą Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) parodų rūmuose personalines parodas pristatys grafikė Jūratė Rekevičiūtė, latvių menininkė Vika Eksta ir estas Alas Paldrokas, žinomas meniniu pseudonimu Anonymous Boh, visą savaitgalį vyks daugybė originalių tarptautinio meno projekto „3FREE” renginių.

3FREE – Ulmanis Ivars Drulle (Latvija) / Organizatorių nuotr.

„Šių trijų Baltijos šalių menininkai bendradarbiauja jau seniai – trise švęsti linksmiau, – teigia projekto kuratorius, KKKC direktorius Ignas Kazakevičius. – Mes, trys labai skirtingos šalys, turėjome gana ilgų istorinių sąsajų, kurios suartino mūsų kultūras. Mes visada buvome Europos žemėlapyje, tačiau laisvės vektoriai buvo nukreipti į vakarus. Šiandieną, kaip ir prieš šimtą metų, akivaizdu, kad laisvę reikia išsikovoti, tik ne visiems vienu metu, o individualiai, nes kiekvieno laisvė nėra lygi kito laisvei. Svarbiau, kad vieno laisvė netaptų kito nelaisve. Trims susikalbėti viena tema yra paprasčiau – svarbiausia yra kalbėtis.”

3FREE - Severija Inčirauskaitė/Donald Bubble Gum (Lietuva) / Organizatorių nuotr.

KKKC parodų rūmuose bus atidaryta ir viena bendra paroda, kurioje nuo kiekvienos Baltijos šalies savo kūrinius eksponuos dar po tris autorius. Bendroje Baltijos šalių menininkų parodoje dalyvauja Severija Inčirauskaitė, Kristina Inčiūraitė, Žygimantas Augustinas (Lietuva), Kristaps Epners, Ivars Drulle, Vilnis Putrāms&Vladimir Jakushonok (Latvija), Taje Tross, Leonhard Lapin ir Peeter Allik (Estija). Tarptautinės muziejų nakties metu numatytos dvi ekskursijos su parodos kuratoriais ir menininkais, netikėti Estijos menininkų performansai, edukacinė programa, naktinis gyvo garso koncertas.

Anot renginio kuratoriaus I.Kazakevičiaus, Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno projektas „3FREE“ – tai meno lauko dalyvių: menininkų, kuratorių ir organizatorių, žurnalistų ir apžvalgininkų, menotyrininkų ir meno kritikų, meno gerbėjų, stebėtojų ir vertintojų pokalbis apie laisvės schemą ir hierarchiją.

„Kultūra – tai ne tik menas. Kultūra aprėpia visus mūsų pasiekimus: mokslą ir technologijas, edukaciją ir švietimą, tradicijas ir etiketą, madą, dizainą, urbanistiką, savitarpio pagarbą ir supratimą. Visa tai galėtume pavadinti visuomenės pagrindu – bendravimo kultūra. Tik ji yra savitarpio ir tarptautinio bendradarbiavimo vertybių visuma, kurią mes pasirengę ginti. Kurdami projektą „3FREE“ mes atkreipiame dėmesį į šį mus visus vienijantį laisvės aspektą,“ – renginio idėją pristatė I.Kazakevičius.

3FREE – Al PALDROK / Organizatorių nuotr.

„Aš tikiu, kad galima jausti vidinę laisvę net ir esant labai nepalankioms išorinėms aplinkybėms ir atvirkščiai. Tai liudija labai daug dabarties ir praeities situacijų. Kartais brutali politinė sistema, diktatūra paskatina labai stiprios pogrindžio kultūros susiformavimą, pavyzdžiui, kaip kad dabar Rusijoje arba kaip buvo sovietų laikotarpiu. Kalbant apie kultūrą, teritoriją ir laiką mūsų projekto kontekste, mano pasirinkimas pagrįstas labai konkrečiu Latvijos žmonių jausmu žemei ir jų kultūros bei laiko suvokimu. Mano nuomone, ypač ryškus to pavyzdys yra Vikos Ekstos ir Kristapso Epnerso meno kūriniai,” – meno projekto „3FREE” kuratorių diskusijoje apie laisvės fenomeno ir meno ryšį kalbėjo Latvijos menininkų kuratorė Liena Bondarė.

Galbūt laisvė susitarimo reikalas? Dalies savo įsitikinimų aukojimas vardan laisvės? „Tiesą sakant, aš to net nelaikau aukojimu, – diskutavo estų delegacijos kuratorius, menininkas Alas Paldrokas. – Iš tiesų aš esu čia tam, kad galėčiau kiek įmanoma padėti visuomenei. Jei pacientas bijo gydymo ir mėgina sustabdyti jam atliekamą operaciją, gydytojas privalo tą padaryti prieš jo valią.”

3FREE – Jūratė Rekevičiūtė/Life (Lietuva) / Organizatorių nuotr.

2018-ieji trims Baltijos valstybėms pažymėti laisvės ženklu – prieš šimtmetį geografiškai viena šalia kitos prigludusios Lietuva, Latvija ir Estija paskelbė Nepriklausomybę. Laisvės šimtmečio jubiliejus Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrui (KKKC) padiktavo idėją sukviesti Baltijos šalių menininkus diskusijai apie laisvę šiuolaikinio meno priemonėmis. Laisvę, aktualią dabarties žmogui, ir jos santykį su gyvenimo vertybėmis bei kultūra plačiąja prasme.

Renginyje dalyvaus Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, uostamiesčio valdžios ir kultūros atstovai, Baltijos šalių menininkai.

PROGRAMA

Penktadienį, gegužės 18 d. 18 val. projekto „3FREE” pristatymas-atidarymas KKKC (Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda).

Šeštadienį, gegužės 19 d. – Tarptautinės muziejų nakties metu numatytos dvi ekskursijos su parodos kuratoriais ir menininkais, Estijos menininkų performansai, edukacinė programa, naktinis gyvo garso koncertas.

Projektas 3FREE (8 nuotr.)
+2