Saugodami gamtą, pagalvokime apie savo vartojimo įpročius: birželį „Rimi“ paskelbė aplinkosaugos mėnesiu, kurio metu skatina pokyčius pradėti nuo mažų žingsnelių, pavyzdžiui, susitvarkant šaldytuvą. Sveiko gyvenimo būdo propaguotoja ir socialinių tinklų turinio kūrėja Ieva Swan mano, kad pravartu visada gerai apskaičiuoti, kiek ir kokių maisto produktų reikės bent jau kelioms ateinančioms dienoms. Be to, reikėtų pasistengti nenusipirkti maisto per daug, o turimus produktus pagal kategorijas susidėlioti šaldytuve ir stengtis suvartoti iki galiojimo laiko pabaigos, kad nieko nereikėtų išmesti.
Šaldytuve – jokio chaoso
Ieva sako, kad visada prieš eidama apsipirkti, pagalvoja, ko tą savaitę norėtųsi valgyti ir kokių produktų reikia. „Pasidarau produktų sąrašą ir dažniausiai apsiperku visai savaitei, tad į parduotuvę kasdien ar kas kelias dienas nebeužsuku. Be to, stengiuosi, kad maisto šaldytuve būtų tik tiek, kiek reikia, ne daugiau, nes nemėgstu apsikrauti pertekliniais produktais, kurių paskui nesuvalgau ir tenka išmesti. Naudojuosi dar viena gudrybe – prieš apsipirkimą gerai apžiūriu, kas likę šaldytuve, kad nenusipirkčiau to paties – pastebėjau, kad tai labai geras būdas sutaupyti“, – pasakoja Ieva.
Turbūt kiekvienas bent kartą esame matę visišką chaosą šaldytuve, kai vos atidarius dureles gausiai prikrauti produktai beveik iškrenta arba būna sudėlioti bet kaip, o ko nors ieškant, tenka iškraustyti kelias lentynas. Ieva sako, kad jos šaldytuve vyrauja griežta tvarka, o produktus ji sugrupuoja pagal kategorijas: „Vienur laikau daržoves, kitur – pieno produktus ar mėsą. Produktų iš pakuočių neišimu, nes jos sandarios, o jei jau jas atsidarau, likučius laikau gerai uždarytose dėžutėse ar maišeliuose, kad šaldytuve nesimaišytų įvairūs kvapai, o maistas ilgiau išliktų šviežias ir neapdžiūtų“, – dalinasi patirtimi tinklaraštininkė.
Kaip geriau pernaudoti maisto likučius
Kartais tereikia pasitelkti fantaziją ir pagalvoti, kaip iš įvairių šaldytuve užsilikusių produktų paruošti netikėtai gardžią vakarienę arba ką užsišaldyti kitiems kartams. Ieva teigia, kad kadangi gyvena viena, daug maisto neperka, tad jei parsineša namo antį ar vištą, dažniausiai ji keliauja į šaldymo kamerą laukti progos, kada bus iškeptos draugams. „Savo kasdienybėje labai mėgstu sunaudoti maisto likučius naujiems receptams, tad dažniausiai improvizuoju iš to, ką turiu ir iš vakarykščio likusio patiekalo jį paturbinusi pasigaminu puikius pietus“, – sako I. Swan.
Ne veltui teigiama – neikite apsipirkti alkani, tada tikrai nusipirksite net to, ko visai neplanavote. Tačiau net ir būdami sotūs dažnai perkame daugiau, nei reikia, nes esame linkę kaupti atsargas. Taip ilgai laikomose kruopose įsiveisia maistinių kandžių, o šaldytuve pasibaigia pieno produktų galiojimo laikas. Ieva aiškiai žino, kiek ir ko jai reikia savaitei, taip pat numano, kiek maisto suvalgo vienu kartu, todėl dažniausiai per daug neprisiperka. „Visada patikrinu produktų galiojimo laiką, o jei matau, kad turėsiu ilgėliau kažkur išvažiuoti, o per tą laiką kažkas gali sugesti, tiesiog iškraustau šaldytuvą ir viską nuvežu mamai, kuri mielai panaudoja mano produktus savo patiekalams“, – patirtimi dalijasi nuomonės formuotoja.