Igno Jonyno „Lošėjas“ Portugalijoje įvertintas apdovanojimais už scenarijų ir aktoriaus vaidybą

„Lošėjo“ kūrybinė komanda / „Lošėjo“ nuotr.
„Lošėjo“ kūrybinė komanda / „Lošėjo“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2014-06-16 10:41
AA

Birželio 6-15 dienomis Portugalijoje vykusiame Tarptautiniame Festroia kino festivalyje Igno Jonyno „Lošėjas“ buvo apdovanotas prizais už geriausio aktoriaus vaidybą ir geriausią filmo scenarijų. “Sidabriniais delfinais” už geriausią aktorių lietuvių filme „Lošėjas“ įvertintas Vytautas Kaniušonis, už geriausią filmo scenarijų – Kristupas Sabolius ir Ignas Jonynas.

„Turbūt neatsitiktinai  „Lošėjo“ scenarijų su Ignu Jonynu rašėme ketverius metus, mokydamiesi vienas iš kito. Džiaugiuosi, kad mūsų pastangos pavirto istorija, kurią išvydo tūkstančiai žmonių visame pasaulyje. Taip pat jaučiuosi pakylėtas, žinodamas, kad šis apdovanojimas atkeliauja iš kinematografiškai užburiančios šalies. Galbūt tai reiškia, kad pagaliau turėsiu išmokti portugalų kalbą. Pažadu, kad su Ignu filmus kursime ir toliau“, – teigia scenarijaus autorius, filosofas Kristupas Sabolius. 

30– ąjį kartą Setubalio mieste organizuojamas seniausias ir prestižiškiausias festivalis  vadinamas „Portugalijos Kanais”. Šiais metais jubiliejinio festivalio komisija buvo sudaryta iš praėjusių metų nugalėtojų. Pagrindinės programos žiuri nariais tapo režisieriai Jos Stelling iš Olandijos, Shemi Zarhin iš Izraelio, Anca Damian iš Rumunijos, aktorius Ingvar Sigurdsson iš Islandijos, aktorė Monika Hilmerova iš Slovakijos, operatorius Karel Fairaisl iš Čekijos. 

„Lošėjas“ pagrindinėje programoje varžėsi tarp 14 filmų iš Austrijos, Izraelio, Portugalijos, Olandijos, Suomijos, Norvegijos, Belgijos, Švedijos, Danijos ir Kroatijos. Festivalio prizą „Auksinis delfinas“ pelnė kroatų režisieriaus Vinko Bresan filmas „The Priest’s Chlidren“. 

Režisieriaus Igno Jonyno filme pagrindinius vaidmenis atliko aktorius Vytautas Kaniušonis ir Los Andžele vaidinanti lietuvių menininko Jono Meko dukra Oona Mekas. Filmo operatorius – Janis Eglitis, dailininkas – Nerijus Narmontas, montažo režisierius – Stasys Žak, kompozitoriai Paulius Kilbauskas ir Domas Strupinskas („The Bus“).

„Lošėjas“ – pirmasis filmas iš Baltijos šalių, kurio pasaulinė premjera įvyko San Sebastiano kino festivalyje. Varšuvos ir Paryžiaus kino festivalyje filmas laimėjo po specialųjį žiuri prizą, taip pat Paryžiuje pelnė apdovanojimą už geriausią filmą. Igno Jonyno juosta dalyvavo Vokietijos, Liuksemburgo, Estijos, Indijos, Maroko, Gruzijos, Italijos, JAV, Airijos, Meksikos kino renginiuose. Šią vasarą filmas varžysis Anglijos, Serbijos ir Rusijos festivaliuose.

Didelio tarptautinio dėmesio sulaukusiame filme pasakojama makabriška istorija apie prasilošusį greitosios pagalbos gydytoją Vincentą, kuriam gimsta idėja sukurti su jo darbu susijusį nelegalų žaidimą. Aštraus siužeto istorija su trilerio ir melodramos elementais nagrinėja etinio pasirinkimo klausimus, atskleisdama unikalią sankirtą tarp posovietinio konformisto ir kapitalistinio laimėtojo pasaulėžiūrų. 

Lietuviškas filmas šią savaitę pradedamas rodyti Italijoje. „Lošėjo” premjera visuose Lietuvos kino teatruose įvyks rugsėjo 26 dieną.

Vytautas Kaniušonis ir Oona Mekas