Indrė Urbanavičienė: Ar tikrai būna stebuklų: odos procedūros pavasarį
Pasibaigusi žiema man priminė, kad turiu pasidalyti keletu patarimų apie odos priežiūrą ankstyvą pavasarį. Ir nors pavasaris mūsų šalyje dažniausiai tik kalendoriuje, vis dėlto šis metas labai palankus intensyviau pasirūpinti veido oda ir skirti laiko rūgštinėms procedūroms.
Nesu labai didelė įprastų veido puoselėjimo procedūrų, pavyzdžiui, odos drėkinimo, maitinimo, atkuriamųjų ir panašių, mėgėja, nes manau, kad kasdienė odos priežiūra turi daug didesnę įtaką jos būklei ir senėjimo procesams nei lankymasis pas grožio specialistą. Vis dėlto norėčiau išskirti procedūras su cheminėmis rūgštimis, kurios ne tik valo odą, bet ir gali padėti išspręsti nemažai jos problemų, atitolinti senėjimo procesus.
Kodėl išskiriu būtent šias procedūras? Priešingai nei daugelis kitų, cheminis šveitimas yra ne vieno mokslinio tyrimo patvirtintas kaip naudingas žmogaus odai. Ne tik pašalinamas papilkėjęs negyvų ląstelių sluoksnis, bet ir skatinamas odos atsinaujinimas, kolageno ir elastino gaminimas, palygėja odos spalva ir paviršius, sumažėja pigmentinių dėmių, pagerėja net aknės kankinamos odos būklė.
Patarsiu, kokios rūgštys labiausiai tinka odai. Dažniausiai kosmetologės naudoja AHA, BHA, TCA ir azelaino rūgštis. Iš AHA rūgščių norėčiau išskirti glikolio rūgštį – ji ne tik gerai nušveičia odą, bet ir skatina kolageno gaminimą, odos atsinaujinimą, gerina tekstūrą, lygina spalvą. Jeigu jūsų oda normali arba linkusi sausėti, bet neturite problemų dėl besikemšančių porų ar jautrumo, ši rūgštis tikrai tiks. BHA grupei priklausanti salicilo rūgštis labiau pravers nuo aknės kenčiančiai ir jautriai odai – ji ne tik šveičia odos paviršių, bet ir geba skverbtis giliau į poras, taip pat turi raminamąjį poveikį, naikina aknės bakterijas. TCA (trichloracto) rūgštis yra stipresnė, ji labiau naudojama dėmėms ir mimikos raukšlėms mažinti. Azelaino rūgštis tinka, kai reikia spręsti aknės problemas. Dažnai naudojami ir skirtingų rūgščių mišiniai, padedantys pasiekti dar geresnių rezultatų.
Pasirinkus tinkamiausią rūgštinę procedūrą, labai svarbu nepersistengti su jų skaičiumi ir daryti jas ne dažniau kaip kartą per dvi savaites. Taip sakau tikrai ne dėl to, kad nuo rūgščių plonėja oda (tai vienas iš niekuo nepagrįstų mitų), o todėl, kad rūgštys padaro odą jautresnę, ji gali pradėti luptis, tad jai grįžti į normalią būklę reikia laiko. Jei jūsų oda normali ar sausa be didesnių problemų, greičiausiai pakaks 2–4 procedūrų, o jei kovojate su aknės problemomis ar pigmentinėmis dėmėmis, procedūrų teks atlikti daugiau.
Ir dar vienas labai svarbus dalykas, kurį privalau paminėti kalbėdama apie rūgščių naudojimą, – apsauga nuo saulės. Žinoma, saugoti odą nuo saulės būtina nuolat, tačiau atliekant rūgštinio šveitimo procedūras tai – gyvybiškai svarbu. Rūgštys pašalina negyvų ląstelių sluoksnį, kuris veikia kaip nedidelė apsauga nuo saulės, ir oda pasidaro dar pažeidžiamesnė. Todėl procedūrų metu rekomenduoju naudoti apsaugą su SPF 30 (ar net stipresnę) ir vengti tiesioginės saulės.
Indrė Urbanavičienė – seminarų lektorė ir knygos „Protingas grožis: švytinčios odos biblija“ autorė, „Driu Beauty“ kosmetikos kūrėja