Išbandykite: veiksmingi pratimai atminčiai gerinti

Mintys žudikės ir mintys gydytojos / Fotolia nuotr.
Mintys žudikės ir mintys gydytojos / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Moksliškai įrodyta, kad 50 proc. įsimintos informacijos užmirštame per pirmas 24 valandas. Tačiau dažnas skundžiasi dar didesniu užmaršumu. Neprisimename vardų, veidų, telefono numerių, galiausiai pamirštame buto raktus... Jei tokie nutikimai kartojasi tik kartkartėmis – tai ne liga, o normalus procesas, kurį galima kontroliuoti.

Viena pagrindinių mūsų smegenų funkcijų – kaupti, analizuoti ir saugoti informaciją, kurią pojūčiais gauname iš aplinkos. Visko į galvą susidėti jokiu būdu nepajėgtume, tačiau visiškai nuvertinti atminties galimybių taip pat nereikia. Kad atmintis būtų aktyvesnė, specialistai rekomenduoja daryti nesudėtingus, bet veiksmingus pratimus. Jiems per dieną pakanka skirti vos keletą minučių.

Pasikeitimas vaidmenimis

Tai vienas paprasčiausių atminties lavinimo pratimų, kurį galima atlikti bet kur ir bet kada.

Pasikeitimas vaidmenimis – vienas paprasčiausių atminties lavinimo pratimų, kurį galima atlikti bet kur ir bet kada.

Pratimo esmė – įdarbinti kitą ranką, t. y. jeigu esate dešiniarankė, rašyti, pjauti duoną ar rakinti duris pabandykite kaire. Tokia veikla bus neįprasta ne tik rankoms, bet ir smegenims. Vaidmenų pasikeitimas sužadins kitą galvos smegenų pusrutulio pusę ir stimuliuos įsiminimo procesus bei informacijos kaupimąsi atmintyje. Tačiau šio pratimo nereikėtų daryti nuolat, poveikis bus geresnis, jei smegenis taip treniruosite netikėtai.

Įvairūs pojūčiai

Šis pratimas skirtas visiems jutimo organams lavinti. Kiekvieną kartą išėjusi iš namų atkreipkite dėmesį į vis kitus pojūčius: regimuosius, girdimuosius ir kt. Pavyzdžiui, susirengusi pasivaikščioti, visą dėmesį sutelkite į pėdas. Ką jaučiate eidama asfaltu, žole, lipdama laiptais? Prekybos centre pabandykite paieškoti, pavyzdžiui, geltonos spalvos. Ne tik lentynose, bet ir iškabose, žmonių aprangoje. Jei praeivius pabandysite lyginti su garsiais ar jums žinomais žmonėmis, geriau įsiminsite naujų pažįstamų veidus. Manote, tai – vaikų žaidimai? Nieko panašaus. Kad šis pratimas aktyvina atmintį, patvirtinta ir mokslininkų.

Atmintis
Atmintis / Fotolia nuotr.

Atminties kortelė

Dar vienas ypač veiksmingas atminties lavinimo pratimas – aplinkinio pasaulio „fotografavimas“. 10–15 sekundžių įdėmiai stebėkite objektą, daiktą ar jų kombinaciją (paveikslas turėtų susidėti iš kuo daugiau detalių), paskui nusisukite ir mintyse pabandykite kuo smulkiausiai atkurti matytą vaizdą. Pavyzdžiui, sėdėdama priimamajame, stebėkite sekretorę ir aplink ją esančius daiktus: kokia spalva nusilakavusi nagus, kokie akmenukai puošia jos auskarus, kokios spalvos ir dydžio lipnūs lapeliai priklijuoti prie kompiuterio ir kt. Šis pratimas ne tik padės pagerinti atmintį, bet ir neleis nuobodžiauti.

Ką dariau vakar?

Pratimo esmė – prisiminti, ką konkrečią valandą ar net minutę darėte vakar (bandyti prisiminti reikia ne kitos dienos ryte, o vakare). Kai išmoksite atmintyje sudėlioti praėjusios dienos įvykius, pereikite prie emocijų ir pojūčių. Pavyzdžiui, prisiminkite sumuštinio, kurį vakar valgėte, skonį, naujų batų, kuriuos matavotės, kvapą, pojūtį uždėjus ranką ant naujos kompiuterio pelės. Retkarčiais užduokite sau klausimą, ką vakar tuo pačiu metu veikėte, su kuo bendravote, kam skambinote, ką laikėte rankoje. Šis pratimas lavina ryšį tarp atminties ir atitinkamų jutiminių organų.

Raidžių paieška

Moksliškai įrodyta, kad atmintį net 10 proc. galima pagerinti kiekvieną dieną po 30 sekundžių abu akių vyzdžius vienu metu judinant iš vienos pusės į kitą.

Jeigu jūsų darbas susijęs su kruopščiu dokumentų studijavimu, įdėmiu tekstų skaitymu ar skaičiais, turbūt esate pastebėjusi, jog klaidų paliekate ten, kur, atrodo, jų palikti buvo tiesiog neįmanoma. Kad ilgiau išliktumėte pastabi ir dėmesinga, retkarčiais atlikite tokį pratimą: atsiverskite jums nežinomą tekstą ir maksimaliai greitai jį skaitydama bandykite surasti, pavyzdžiui, visas didžiąsias Š ir Ž raides. Pratimas leis atsiriboti nuo paties teksto ir padės lengviau įsigilinti į vėliau skaitomą tekstą bei jį geriau įsiminti.

Nematomas rašalas

Šis gana paprastas pratimas lavina regimąją atmintį. Per darbo pertraukėles mintyse pabandykite rašyti žodžius „perregimomis“ raidėmis. Nors raidės nematomos, pati jas turite įsivaizduoti ir prisiminti kiekvieną liniją. Kai išmoksite taip rašyti, pereikite prie kito etapo: rašydama žodį įsivaizduokite, kad raidės sudarytos iš įvairių medžiagų (dūmų, vandens, gėlių, vatos, sviesto). Šis pratimas lavina dėmesį detalėms, padeda smegenims paskirstyti gautą informaciją.

Ypač veiksminga!

Moksliškai įrodyta, kad atmintį net 10 proc. galima pagerinti kiekvieną dieną po 30 sekundžių abu akių vyzdžius vienu metu judinant iš vienos pusės į kitą. Pratimas stiprina abiejų smegenų pusrutulių koordinaciją ir sužadina už atmintį atsakingas zonas.

Verta žinoti

Bet... įsiminimo procesus skatinančių pratimų gerai atminčiai išlaikyti nepakanka. Kad nekankintų užmaršumas, visų pirma, turite rūpintis savo sveikata: tinkamai maitintis ir reguliariai sportuoti. Taip pat rekomenduojama nepamiršti dėmesį ir mąstymą lavinančių žaidimų.

Mityba. Kad smegenys gerai funkcionuotų, organizme neturi trūkti A, C, E, K ir B grupės vitaminų, geležies, omega-3 riebalų rūgščių, todėl jei iš tiesų rūpinatės atmintimi, visų pirma, susimąstykite apie savo mitybą. Šių medžiagų organizmui nepristigs, jei į valgiaraštį įtrauksite raudonosios mėsos, jautienos kepenų, bulvių su lupenomis, ruginės duonos, avižų košės, riebių žuvų, sėmenų aliejaus, pieno, jogurto, graikinių riešutų, bananų, obuolių, kitų šviežių vaisių ir daržovių.

Mankšta. Gerą atmintį padeda išlaikyti reguliarūs fiziniai pratimai, neleidžiantys trikti smegenų kraujotakai. Kad atmintis neblogėtų, pakanka pasimankštinti vos 2–3 valandas per savaitę. Fiziniai pratimai skatina nervų galūnių augimą, o tai stabdo atminties silpimą ir padeda greičiau įsiminti informaciją. Taip pat labai svarbu kuo daugiau būti gryname ore. Kai oras puikus, minkite dviratį, švilpkite su vėju riedučiais, bėgiokite po parką, mišką... Jūsų smegenims tai bus labai į naudą!

Žaidimai. Kad gera atmintis išliktų ilgus metus, kiek įmanoma dažniau rekomenduojama žaisti šachmatais, šaškėmis, stalo žaidimus, spręsti kryžiažodžius, rebusus, dėlioti dėliones. Ir smagu, ir naudinga. Tokie žaidimai priverčia smegenis dirbti aktyviau, padeda lavinti atmintį bei dėmesį. Kad ką nors įsimintume, įspūdis turi būti aiškus ir ryškus. Tam reikia susikaupti ir įdėmiai išstudijuoti medžiagą. Todėl dėmesys – svarbiausias geros atminties elementas.