Išbandymas mokykla. 10 patarimų tėvams
Mokykla – išbandymas ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Kaip morališkai pasiruošti naujiems mokslo metams, pasakoja psichologė, psichoterapeutė ir keturių vaikų mama amerikietė Marie Hartwell-Walker. Viską lyg ir žinome, bet pasikartokime dar kartą.
Rugsėjo1-ąją šeimos, kurioje yra mokyklinio amžiaus vaikų, gyvenimas neišvengiamai keičiasi. Kiekvieną kartą sau ką nors pažadame, tik štai ne visada įvykdome. Gal bus lengviau, jei laikysimės šių 10 principų.
1. Kalbėkite apie mokyklą teigiamai
Be abejo, jūs turėjote nekenčiamų mokytojų, su siaubu prisimenate kontrolinius ir kalną namų darbų. Tik kažin ar verta su vaikais tais prisiminimais dalintis. Vertėtų pasistengti pabrėžti gerąsias mokyklos puses. Kai vaikui sunku, jam reikia mūsų paramos, bet kažin ar padės jūsų pasakojimai, kad matematikos jums gyvenime neprireikė, ar padejavimai, kad su tiek namų darbų, kiek užduota jo mokytoja, niekas nesusidorotų. Geriau patarkite, kaip rasti bendrą kalbą su sunkaus būdo mokytoju.
2. Pagalvokite apie mokinuko dienos režimą
Planavimas ir organizuotumas dar niekam nepakenkė. Jie tiesiog būtinas itin jautriems vaikams. Padėkite vaikui susiplanuoti dienotvarkę, kurioje būtų numatytas poilsis ir namų darbų ruoša. Geriau iškart susitarti, kad kompiuteris ir telefonas – tik paruošus pamokas. Jei griežtai laikysitės taisyklių, nekils ginčų ir skundų, o vaikas dirbs produktyviau.
3. Vaikas turi turėti savo darbo vietą
Numatydami vaiko darbo vietą, tėvai leidžia suprasti, kad į jo mokslus žiūrima rimtai.
Jūs dirbate kontoroje – ateidami į ją „oficialiai“ atsiduriate darbo zonoje ir įsijungiate į darbinius reikalus. Vaikams irgi naudinga sukurti darbo aplinką. Ir net nesvarbu, ar tai bus sutvarkytas virtuvės stalas, ar rašomasis stalas jo kambaryje. Numatydami vaiko darbo vietą, tėvai leidžia suprasti, kad į jo mokslus žiūrima rimtai.
4. Iš anksto pasirūpinkite mokyklinėmis priemonėmis
Ir jums sunku dirbti, jei po ranka nėra būtinų priemonių. Būtų gerai, jei vaikas turėtų pieštukų, sąsiuvinių, popieriaus, rašiklių atsargų. O kad ko nors ieškant nereikėtų versti aukštyn kojom visų namų, įpratinkite vaiką, kad kiekvienas daiktas turėtų savo vietą – taip jis su namų darbais susidoros daug greičiau.
5. Pažymėkite atsiskaitymo terminus
Padėkite vaikui kalendoriuje pasižymėti, iki kada perskaityti rekomenduotiną knygą ar paruošti projektą. Jei tai ilgalaikis projektas – pasiūlykite jį suskirstyti į mažesnes laiko atkarpas ir dirbti po truputį. Tada nereikės panikuoti, kad liko tris dienos, o dar niekas neperskaityta ar nepadaryta. Tai vaikus įpratins planuoti laiką.
6. Nevenkite tėvų susirinkimų ir bendraukite su mokytojais
Jeigu jūsų santykiai su mokytojais bus normalūs, bus daug lengviau kalbėtis, jei atsiras mokymosi sunkumų.
Susipažinkite su savo vaiko mokytojais. Vaikščiokite į tėvų susirinkimus, net jei atrodo, kad nieko neprarasite į juos nenuėję. Jeigu jūsų santykiai su mokytojais bus normalūs, bus daug lengviau kalbėtis, jei atsiras mokymosi sunkumų.
Aktyviai domėdamiesi mokyklos reikalais, jūs iš anksto sužinosite apie galimas permainas ar problemas, kurios galbūt palies jūsų vaiką.
7. Aptarkite su vaikais naujienas ir įvykius
Jei tėvai su vaikais aptaria kasdienybės problemas, politiką, bendruomenės, šalies ir pasaulio problemas, jie duoda atžaloms suprasti, kad nereikia apsiriboti tik mokykloje teikiamomis žiniomis – verta domėtis supančiu pasauliu ir informacijos ieškoti kitur. Kai vaikai jūsų ko nors klausia, nepatingėkite paieškoti reikalingos informacijos internete.
8. Skirkite daugiau laiko skaitymui
Vaikai, kuriems buvo daug skaitoma vaikystėje ir kurie buvo nuolat skatinami skaityti, pasiekia daug daugiau už mažai skaitančius – tai faktas. Paverskite skaitymą šeimos ritualu – skirkite tam laiko. Jei vaikai jau ne tokie maži, kad jiems skaitytumėte pasakas prieš miegą, raskite valandėlę, per kurią tiek jūs, tiek jie skaitytų savas knygas. Geras pavyzdys užkrečia.
9. Pasirūpinkite, kad vaikai gerai išsimiegotų, sveikai matintųsi ir judėtų
Taip, tai būtina, kad jie augtų sveiki. Ir be viso to jiems bus sunku ko nors pasiekti tiek mokykloje, tiek tolesniame gyvenime. Nelengva užduotis tėvams – pripratinti vaikus prie sveiko gyvenimo būdo.
10. Neleiskite jiems ilgai stebeilytis į ekraną
Ar tai būtų televizorius, ar kompiuteris, ar planšetė, ar mobilusis. Vaikai ir paaugliai dar neišmoko planuoti laiko, todėl kiekvienuose namuose turėtų būti savos taisyklės – kiek laiko leisite skirti jiems naršymui. Tegul bent jau televizorius nebus fonas jūsų namuose – visada išjunkite jį, kai valgote. Neleiskite vaikams naudotis išmaniaisiais įrenginiais, kol jie neparuošė pamokų. Nenusileiskite maldavimams pažiūrėti dar vieną seriją ar užbaigti žaisti žaidimą, kol jie neatliko visko, kas reikalingiausia. Geriausia, jei vaikų kambariuose nebus televizorių ir kompiuterių. Priverskite juos laiku eiti miegoti.
Aišku, mums, tėvams, ne visada pavyksta laikytis šitų taisyklių. Kartais tenka leistis į kompromisus. Tačiau jei mums pavyks laikytis šių principų, kai vaikai mokysis mokykloje, padarysime jiems paslaugą – jie išsiugdys įpročius, kurie jiems labai padės gyvenime.