Išgirskite: Indrė Stonkuvienė įgarsino smurtą šeimoje patyrusios moters istoriją

Indrė Stonkuvienė prisijungė prie socialinio projekto „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ / Mariaus Bendzelausko nuotr.
Indrė Stonkuvienė prisijungė prie socialinio projekto „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ / Mariaus Bendzelausko nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ ir portalas Žmonės.lt kviečia moteris, patyrusias smurtą artimoje aplinkoje, dalintis savo istorijomis. Jūsų istorijos bus pateikiamos anonimiškai, ne tik raštu, bet ir įgarsintos žinomų moterų balsais. Pirmąją istoriją įgarsino iniciatyvos „Moterų pasaulyje“ įkūrėja, laidų vedėja, nuomonės formuotoja Indrė Stonkuvienė.

Socialinį projektą „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ organizuoja Kauno apskrities moterų krizių centras ir Vytauto Didžiojo universiteto viešosios komunikacijos studentės.

„Projektas gimė norint padėti smurtą artimoje aplinkoje išgyvenančioms moterims suprasti, kad kiekvienas iš mūsų turime vienintelį gyvenimą ir vienintelę galimybę nugyventi jį prasmingai. Kartais reikia labai nedaug, jog suprastum, kokioje situacijoje esi ir sprendimus reikia priimti ČIA ir DABAR,  nelaukiant geresnio rytojaus“, – Žmonės.lt pasakoja viena projekto iniciatorių Greta Kondrataitė-Paleckienė.

Ji kreipiasi į smurtą patiriančias moteris: „Jūsų pasakojimas kitoms moterims gali tapti pavyzdžiu – išdrįsti žengti pirmą žingsnį išsilaisvinimo nuo smurto keliu.“

Greta sako, kad pavadinimą „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ pasirinko neatsitiktinai – tai tarsi kvietimas prisėsti pokalbiui. O projekto vizualuose naudojama kaskart kita kėdė – tai skirtinga smurtą patyrusios moters istorija.

Žmonės.lt skaitytojus kviečiame išklausyti pirmąją istoriją, kurią įgarsino Indrė Stonkuvienė: 

Pirmoji istorija – Asta (vardas pakeistas)

Santuokoje gyvenu virš 20 m. Su vyru auginam 2 sūnus, vienas jau pilnametis, kitam 17 m. Daugybę metų vyras naudoja psichologinį smurtą prieš mane, žeminą kitų žmonių akivaizdoje, yra neištikimas. Kartu turime sodybą, kurioje mėgome leisti vasaras. Vieną dieną atvažiavusi į tą sodybą, radau vyrą su meiluže. Jis net neapgailestavo dėl savo poelgio, tik užsipuolė mane, kad ne laiku atvažiavau, liepė nešdintis lauk.

Kai bijodama dėl savo gyvybės, išsikviečiau policiją, vyras pradėjo smurtauti „tyliai“.

Vėliau įvyko dar vienas konfliktas, jo metu vyras įjungęs žoliapjovę grasino, kad sužalos, teko kviesti policiją ir bėgti iš sodybos. Nuo to laiko namuose pastovūs grasinimai ir bauginimai, man neleidžiama gyventu sodyboje – užkalamos durys. Sūnūs nuteikinėjami prieš mane. Vyras jiems teigia, kad moteris turi paklusti vyrui ir tenkinti jo poreikius. Kad sustiprintų įtaką bando juos papirkti pinigais arbai perkamais daiktais. Jaučiu, kad tai veikia. Vis dažniau iš sūnų išgirstu „ko nerimsti, visų moterų tokia dalia, daryk, ko nori tėvas, ir visi ramiai gyvensime“... 

Po to, kai bijodama dėl savo gyvybės, išsikviečiau policiją, vyras pradėjo smurtauti „tyliai“. Giminėms, draugų ir pažįstamų ratui pasakoja nebūtas istorijas apie mane, šmeižia, kaltina, kad aš pati kalta, kad griūna šeima. Viduje jaučiau tuštumą, mačiau, kad kai kurie draugai mane smerkia, „kad nešu šiukšles iš namų“, emociškai buvau palaužta, nemačiau išeities iš susidariusios situacijos.

Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“
Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“

Po vyro panaudoto smurto su manimi susiekė specialistė iš Specializuotos kompleksinės pagalbos centro. Tuo metu, man tai buvo saulės spindulėlis tamsoje. Supratau, kad esu ne vienintelė, kuri patiria smurtą ir pažeminimą namuose. Ne vieną kartą telefonu bendravome su specialiste, ji suteikė daug naudingos informacijos.

Šiuo metu vyksta skyrybų procesas. Dabar jaučiau, kaip didėja pasitikėjimas savimi, noras išeiti iš to uždaro smurto ir pažeminimų rato, dabar jau žinau, ką turiu daryti, kad vėl tapčiau savimi.

Man labai gaila, kad Lietuvoje į moterį vis dar žiūrima, kaip į antrarūšę prekę, norų tenkinimo objektą, gabumais neprilygstančia vyrams.

Kontaktai, kur kreiptis pagalbos:

Kontaktai, kur smurtą patiriančioms moterims kreiptis pagalbos
Kontaktai, kur smurtą patiriančioms moterims kreiptis pagalbos

Ši istorija tik dar kartą parodo, moterys Jūs nesate vienos. Svarbiausia – nebijokite išdrįsti žengti žingsnį į priekį dėl šviesesnio rytojaus ir kreiptis pagalbos į specializuotos kompleksinės pagalbos centrus.

Kviečiame moteris, patyrusias smurtą artimoje aplinkoje nedvejoti ir pasidalinti savo istorijomis el.p. adresu: soc.projektas.istorijos@gmail.com

Jūsų pasakojimas kitoms moterims gali tapti pavyzdžiu – išdrįsti, žengti pirmuosius žingsnius išsilaisvinimo nuo smurto keliu.

Nelikite vienos: jeigu šiuo metu susiduriate su smurtu artimoje aplinkoje, nedelskite kreiptis pagalbos: specializuotospagalboscentras.lt/kontaktai/

Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“
Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“