Iškilmingoje „Auksinių kryžių“ šventėje spindėjo elegancija: raudonu kilimu žengė geriausi teatralai

„Auksinių scenos kryžių 2023“ raudonasis kilimas / Lukas Balandis / BNS nuotr.
„Auksinių scenos kryžių 2023“ raudonasis kilimas / Lukas Balandis / BNS nuotr.
Šaltinis: BNS
A
A

Tarptautinės teatro dienos išvakarėse, sekmadienį, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre Vilniuje tradiciškai apdovanoti geriausi praėjusių metų teatro pastatymai ir jų kūrėjai. Prieš iškilmingą „Auksinių scenos kryžių“ įteikimo ceremoniją teatre nutiestas raudonasis kilimas, kuriuo žengė žymiausi šalies aktoriai, kūrėjai ir kiti garsūs meno bei kultūros žmonės.

„Auksiniai scenos kryžiai“ – didžiulė šventė ne tik šalies teatro bendruomenei, bet ir visiems, kurie vertina ir gėrisi scenos menu.

Sužinoti, kas tapo geriausiais praėjusių metų teatralais, į Lietuvos nacionalinį dramos teatre Vilniuje susirinko gausus būrys kviestinių svečių.

Tarp jų – apdovanojimų nominantai, aktoriai, režisieriai, renginio organizatoriai bei garsūs kultūros ir visuomenės veikėjai.

Fotogalerija:

Teatrų scenos turėtų būti jungiančios, o ne skaidančios platformos, sakė kultūros ministras, sekmadienį sveikindamas šalies teatralus su Tarptautine teatro diena.

„Labai labai norėčiau, kad visos Lietuvos teatro scenos taptų ne skaidančia, bet jungiančia platforma ir kad toje platformoje dirbtų skirtingos kartos, skirtingi ieškojimai, skirtingi atradimai. Galų gale mus vienija ir bendra vizija, vizija apie pasaulį, kuris yra laisvas, kuris apgynė amžinąsias vertybes, žmogaus teises. To pasaulio dalis yra ir teatras“, – teigė Simonas Kairys.

Pirmąjį apdovanojimą – padėką už viso gyvenimo darbus – jis įteikė režisieriui Gyčiui Bernardui Padegimui „už gyvą teatro istorijos ir dabarties jungtį kūrybinėje ir pedagoginėje veikloje“.

Gytis Padegimas
Gytis Padegimas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

S.Kairys „Auksinį scenos kryžių“ įteikė ir geriausiam 2022 metų dramaturgui Mindaugui Nastaravičiui, jis apdovanotas už pjeses „Miškelis“ bei „Jauno žmogaus memuarai“.

LATGA savo garbės ženklą ir premiją įteikė populiariausiam praėjusių metų dramaturgui Mariui Ivaškevičiui, sekmadienį švenčiančiam 50-metį.

Geriausia praėjusių metų režisiere paskelbta Eglė Švedkauskaitė už spektaklį „Jauno žmogaus memuarai“.

Eglė Švedkauskaitė
Eglė Švedkauskaitė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Auksinis scenos kryžius“ kaip geriausiam aktoriui skirtas Mantui Zemleckui už vaidmenį spektaklyje „Dorianas“. Metų aktore paskelbta Digna Kulionytė už Mašos vaidmenį „Žuvėdroje“.

Geriausiu aktorių ansambliu pripažinti spektaklio „Laukys“ kūrėjai iš Juozo Miltinio dramos teatro.

Metų soliste tapo Gunta Gelgotė už Julijos vaidmenį operoje „Lokys“.

Digna Kulionytė
Digna Kulionytė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Geriausiu šokėju paskelbtas Jeronimas Krivickas, sukūręs vaidmenis operoje-balete „Dievo avinėlis“, balete „Infra“ ir tarpdisciplininio šiuolaikinio baleto spektaklyje „Orfėjas, Euridikė“.

Geriausiu praėjusių metų teatro kompozitoriumi pripažintas Mantvydas Leonas Pranulis, sukūręs muziką spektakliui „Sala, kurios nėra“, metų choreografe tapo Agnija Šeiko, už darbą šokio spektaklyje „Indigo. Das Schliemann Project“.

„Auksinis scenos kryžius“ už geriausią scenografiją ir kostiumų dizainą teko Sigitai Šimkūnaitei bei Sandrai Straukaitei, dirbusioms spektakliuose „Edžio pabaiga“ ir „Indigo. Das Schliemann Project“.

Sandra Straukaitė, Sigita Šimkūnaitė
Sandra Straukaitė, Sigita Šimkūnaitė / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Didžiausią socialinį rezonansą sukėlusiu spektakliu pripažintas spektaklis „Nemiga“. Jo kūrėjai „Auksinį scenos kryžių“ sakė dovanojantys kariaujančiai Ukrainai.

Geriausiu 2022-ųjų jaunuoju menininku pripažintas aktorius Mantas Bendžius už Berniuko vaidmenį spektaklyje „Pirk dramblį“.

Mantas Bendžius, Olegas Šurajevas
Mantas Bendžius, Olegas Šurajevas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Boriso Dauguviečio auskaras už naujų sceninės išraiškos formų paieškas įteiktas „Operomanijos“ prodiuserei Anai Ablamonovai.

Geriausiu spektakliu vaikams ir jaunimui paskelbtas šviesos ir materijų spektaklis „Tunelis“, objektų ir lėlių spektakliu – darbas „Apie pasaulį“.

„Auksinis scenos kryžius“ už videografiją bei šviesų dizainą skirtas Andriui Stasiuliui, kūrusiam šviesų dizainą spektakliams „Indigo. Das Schliemann Project“ ir „Dona Kichotė“.

Komisija iš viso vertino 102 pasiūlymus skirti „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimus.

Premijomis siekiama įvertinti profesionaliojo scenos meno srities kūrėjų, tyrėjų ir kitų meno srities darbuotojų reikšmingiausius praėjusių metų darbus ir išskirtinius profesinius laimėjimus.

Fotogalerija: