Išmokite atsipalaiduoti taisyklingai kvėpuojant – šiuo metu tai itin svarbu

Kvėpavimas / 123RF.com nuotr.
Kvėpavimas / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Pandemijos akivaizdoje žmonės susidūrė su iki tol nepatirtais iššūkiais – nerimas, stresas, neužtikrintumas ir baimė dėl ateities tapo daugumos kasdienybe. Psichologai akcentuoja, kad šiuo laiku ypač svarbu ne tik pasistengti išlaikyti fizinį aktyvumą, bet labiau negu bet kada susirūpinti savo emocine sveikata. Vienas iš būdų padėti sau sunkiomis akimirkomis – išmokti taisyklingo kvėpavimo. Šis, iš pirmo žvilgsnio paprastas dalykas, iš tiesų gali padaryti didelius pokyčius jūsų organizmui.

Vokiečių mokslininkai ištyrė, kad devyni iš dešimties žmonių kvėpuoja netaisyklingai. Specialistų teigimu, jeigu žmogus visą gyvenimą kvėpuotų diafragma, laisvai ir ritmingai, galėtų geroakai pristabdyti senėjimą ir apsisaugoti nuo įvairių ligų.

Kvėpavimas reguliuoja visus organizmo procesus, tačiau retas kuris kreipiame dėmesį, kaip kvėpuojame. Specialistų teigimu, dažniausiai netaisyklingas, paviršinis kvėpavimas krūtine būdingas moterims. Deja, netaisyklingai kvėpuodami, gauname mažiau deguonies, todėl lėtėja organizmo medžiagų apykaita, kaupiasi stresas, kuris trikdo energijos tekėjimą. Silpnumas, energijos stoka, nuolatinis nuovargis gali būti netaisyklingo kvėpavimo pasekmė. Be to, per tankiai ir negiliai kvėpuodami greičiau išeikvojame prigimtinę gyvybinę energiją ir trumpiname gyvenimą.

Įvairios kvėpavimo praktikos, joga, cigunas, energinis kvėpavimas ir pan. gali padėti išmokti taisyklingai kvėpuoti, t. y. lėtai ir retai diafragma (įkvepiant turi kilti ne krūtinė, o pilvas). Svarbiausia, kad tai ilgainiui virstų kasdieniu įpročiu.

Taisyklingo kvėpavimo nauda

Be deguonies smegenys negalėtų apdoroti gautos informacijos, neatsinaujintų ląstelės, iš organizmo nebūtų pašalintos nuodingosios medžiagos. Taip pat nevyktų medžiagų apykaita, sutriktų kraujotaka, virškinimo sistema, maisto medžiagos nebūtų paverčiamos energija ir kt.

Taisyklingai kvėpuodami gauname deguonies, kuris būtinas kiekvienai kūno ląstelei. Įkvėptas deguonis su krauju patenka į plaučius. Plaučiuose „paima“ anglies dioksidą, kuriame yra susikaupusių nuodingųjų medžiagų. Taigi su kiekvienu įkvėpimu plaučiai išsilaisvina nuo visų juose susitelkusių nuodų (toksinų, alergenų, virusų, mikroorganizmų ir kt.)

Anot kinų medicinos, netaisyklingai kvėpuojant, kai sutrinka gaunamo deguonies ir pašalinamo anglies dioksido pusiausvyra, susidaro palankios sąlygos organizmui apsinuodyti. Kvėpybos specialistai teigia, kad visi mikroorganizmai, virusai, bakterijos ir net vėžio ląstelės dauginasi esant deguonies trūkumui.

Kai gauname pakankamai deguonies, greitėja medžiagų apykaita, virškinimas, šalinami toksinai bei šlakai ir kt. Deguonis spartina riebalų deginimą, todėl kvėpavimą derinant su mankšta ypač veiksmingai lieknėjama. Be to, taisyklingai kvėpuojant ir padidėjus deguonies kiekiui kraujyje, valosi organizmas. Taip pat gaminasi daugiau raminamai veikiančių hormonų – tai slopina įtampą, dėl kurios negalime atsispirti norui nuolat užkandžiauti.

Kvėpavimas
Kvėpavimas / 123RF.com nuotr.

Išmokite šnervinio kvėpavimo

Jogos ir meditacijos mokytoja Milana Jašinskytė neabejoja, kad taisyklingas kvėpavimas ir to praktikavimas žmogui teikia neabejotinos naudos – specialistė dalijasi viena iš kvėpavimo technikų pamokų, kurią, būdami karantine, nesunkiai išmoksite namuose.

Nadi Shodhana pranayama (šnervinis kvėpavimas) vienas mano mėgstamiausių kvėpavimo pratimų, kurį išmokti bei praktikuoti turėtų kiekvienas, nes šis metodas turi begalę privalumų mūsų sveikatai“, – teigia Milana ir vardija tokio kvėpavimo pliusus.

Praktikuokite kaskart, kai norite:

  • sumažinti nerimą
  • suvaldyti stresą
  • sumažinti nuovargį
  • subalansuoti mėnulio (moterišką) ir saulės (vyrišką) energijas
  • susinchronizuoti du smegenų pusrutulius
  • terapiškai gydyti kraujotakos ir kvėpavimo problemas
  • išlaikyti kūno temperatūrą
  • sufokusuoti protą

5–10 kartų ciklas nuostabiai paruošia naujos dienos pradžiai, taip pat miegui darant vakare. Puikiai tinka ir dienos metu, kuomet norime išlaikyti aštrų protą bei dėmesį.

Milana Jašinskytė
Milana Jašinskytė / Ramūno Tangurio nuotr.

„Kai mus maloniai nustebina, mes instinktyviai giliai įkvepiame ir sulaikome kvapą. Po sunkios darbo dienos mes instinktyviai iškvėpiame visą savo plaučių turinį, kaip ženklą, jog dabar galime atsipūsti ir darbai baigti. Žmogaus intelektas, jau senai įrodyta, nėra vien smegenys ir instinktai, o šiandieninis gyvenimas nėra tai, kas buvo suplanuota mums Žemės. Pasirinkome siekti, progresuoti, norėti daugiau, eiti pagal ne sau skirtą gyvenimo būdą, todėl anksčiau ar vėliau susiduriame su šiuolaikiško gyvenimo būdo „dovanomis“: masiškai padidėjusiu streso lygiu, depresija, pasiekusia neregėtas aukštumas. O mes ir toliau spaudžiame gyvenimo pedalą į dar Žemės nesukurtą (duok Dieve, kad ir nesukurtų) septintą pavarą.

Žmogaus kūnas puikiai moka sureguliuoti tuos varžtelius, kurie atsilaisvina, bet dėl septintos įjungtos pavarosjam darosi vis sunkiau. Vienas iš būdų pradėti keisti būseną – kvėpavimas. Specialiai inicijuotas kvėpavimas tam tikram poveikiui organizme išgauti. Kodėl per kvėpavimą? Nes tai bazė: tai, kas mums duota ir savaime suprantama bei nebepastebima. Būtina atsigręžti į savaime suprantamus dalykus ir procesus, kuriuos pritildė išorinis triukšmas“, – įsitikinusi jogos ir meditacijos mokytoja.

Ji kviečia tiesiog namuose išbandyti vieną kvėpavimo technikų, todėl dalijasi vaizdo pamoka. „Šiandien į savo naujo gyvenimo būdo MUST DO siūlau įsirašyti šnervinį kvėpavimą“, – šypteli Milana ir kviečia pradėti dabar pat.