Tegyvuoja karalius! Patepimas suteiktas – Charlesas III ir karalienė Camilla žengė į sostą
Jungtinėje Karalystėje – istorinė diena. Gegužės 6-ąją Londone įvyko pirmoji per 70 metų karūnavimo ceremonija: per iškilmingą, daugiau nei 1 000 metų istoriją skaičiuojantį renginį, pasižymintį giliomis tradicijomis, simbolika ir pompastika, karūnuoti karalius Charlesas III ir karalienė Camilla.
Karūnacija – religinis Charleso III įžengimo į sostą po jo motinos karalienės Elizabeth II mirties praėjusių metų rugsėjį patvirtinimas. Tai bus didžiausias per pastaruosius dešimtmečius britų pompastikos ir puošnumo reginys, pranoksiantis karalienės valstybines laidotuves praėjusį rugsėjį.
Karūnacijos dieną oras pasitaikė labai britiškas – dangus apniukęs, lijo lietus, tačiau tai karališkosios šeimos gerbėjų neatbaidė.
Oficiali, simbolinė ceremonija vyks Londono Vestminsterio abatijoje. Į ją Charlesas ir Camilla iš Bakingemo rūmų aikštės, pro centrinius vartus išvyko 12:20 val. Lietuvos laiku, skambant Jungtinės Karalystės himnui. Išvykstant karališkoji gvardija pasveikino juos karališkuoju saliutu.
Pasigirdus sodriems trimitų ir dundančių būgnų garsams bei pirmą kartą pamačius karališkąją porą, minios žmonių prapliupo griausmingais šūksniais. Charlesas ir Camilla, važiuodami Deimantinio jubiliejaus karieta, mojavo žmonėms. Kelionė į Vestminsterio abatiją vadinama karaliaus procesija.
Karaliui ir karalienei važiuojant Londono gatvėmis, reginys išties įspūdingas. Iš viso minučių tikslumu surepetuotame parade dalyvauja apie 7 000 kariškių – nuo raitelių iki žygiuojančių orkestrų. Maršrute nuo Bakingemo aikštės iki Vestminsterio abatijos budėjo gausios karių pajėgos. Jų čia skaičiuojama apie 200. Kartu su kitomis tarnybomis skaičius siekia apie 1000 saugumo personalo vienetų.
Tuo tarpu į Vestminsterio abatiją renkosi karališkosios šeimos nariai.
12:38 Lietuvos laiku atvyko nuo šeimos atsitraukęs princas Harry. Sasekso hercogas, atvykęs be žmonos Meghan, atrodė laimingas ir atsipalaidavęs, kai įžengė į abatiją su savo pusseserėmis princesėmis Beatrice ir Eugenie, princo Andrew dukterimis. Tuo tarpu Meghan Markle liko Kalifornijoje su dviem mažamečiais vaikais, princu Archie ir princese Lilibet.
Šiek tiek prieš 13 val. Lietuvos laiku Charleso III procesija atvyko į Vestminsterio abatiją. Per abatiją ėjo procesija – tikėjimo lyderiai, taip pat Sandraugos šalių premjerai ar atstovai, nešantys savo šalių vėliavas.
Karalius įžengė į abatiją pro didžiąsias vakarines duris ir su ilga tamsiai raudona mantijaėjo per centrinę navą link karūnacijos vietos. Tarp keturių garbės pažų, nešusių mantijos šleifą, buvo Velso princo Williamo vyriausiasis sūnus, karaliaus vaikaitis princas George'as ir kai kuriais Camillos anūkai. Už berniukų palydos ėjo sosto įpėdinis Velso princas Williamas ir Velso princesė Catherine, juos sekė jaunesnieji poros vaikais – už rankų susikabinę princesė Charlotte ir princas Louis'as. Žingsniuojant skambėjo himnas.
Bažnytinės apeigos prasidėjo 13.00 val. Lietuvos laiku. „Atėjau ne tam, kad man tarnautų, bet kad tarnaučiau“, – pasakė karalius, kai Vestminsterio abatijoje tapo tylu.
Didžioji dalis anglikonų pamaldų, per kurias karūnuojama ir antroji 74 metų Charleso III žmona Camilla, būtų atpažįstama ir prieš 1000 metų gyvenusiems karaliaus protėviams – Didžiosios Britanijos valdovai abatijoje karūnuojami nuo 1066 metų. Bažnytines apeigas, kurias laiko Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby, sudaro šešios per istoriją beveik nepakitusios dalys.
Per pripažinimo dalį Kenterberio arkivyskupas pristatė „neabejotiną karalių“ Vestminsterio abatijoje susirinkusiems žmonėms, simboliškai atsisukant į keturias kompaso kryptys, o šie parodė savo pagarbą ir tarnystę monarchui. Atsakydami jie sušuko: „Dieve, saugok karalių!“ Tada jam Škotijos bažnyčios atstovas įteikė Bibliją. Per priesaikos dalį karalius, padėjęs ranką ant Biblijos, prisiekė teisėtai valdyti ir remti Anglikonų bažnyčią. Perskaitęs maldą, jis atsiklaupė prieš altorių.
Sekanti –sakraliausia patepimo dalis, kurios metu karalius uždengtas nuo pašalinių akių.. Nusimetęs iškilmingą apsiaustą Charlesas III sėdo į 700 metų senumo karūnavimo krėslą, dar vadinamą karaliaus Eduardo vardu. Po krėslu bus padėtas likimo akmuo – karaliaus Eduardo I iš Škotijos atgabenta relikvija. Arkivyskupas Welby patepė monarchą šventuoju aliejumi ant galvos, krūtinės ir rankų iš auksinės kolbos ir šaukšto. Tuo metu jis dėvėjo baltą paprastą tuniką.
Tuomet įvyko investitūra arba įvesdinimas, per kurį karaliui, apsigobusiam auksinio šilko apsiaustu, įteiktos regalijos, įkūnijančios valdovo galias. Tarp jų – kalavijas, pentinai, apyrankės, pirštinė, skeptrai, valdovo rutulys ir skeptras, o galiausiai, abatijos varpams skambant dvi minutes, uždėta šventojo Eduardo karūna. Kenterberio arkivyskupui Justinui Welby karūnavus 74 metų Charlesą III Vestminsterio abatijoje susirinkę žmonės ir didžiulės minios lauke šaukė „Dieve, sergėk karalių“, o kieme karalius pasveikintas patrankų šūviais.
Karūnuotas valdovas iš Eduardo krėslo pasodintas į sostą ir laukė omažo – vasalo ištikimybės senjorui priesaikos, kurią atsiklaupę tradiciškai duodavo Kenterberio arkivyskupas, karališkieji princai ir kiti vyresnieji karališkosios šeimos nariai.
Šiuo atveju prieš tėvą atsiklaupė, ranką pabučiavo ir ištikimybę prisiekė tik Velso princas ir sosto įpėdinis Williamas.
„Aš, Williamas, Velso princas, pasižadu jums ištikimybę, tikėjimą ir tiesą, kaip jūsų gyvybės ir sveikatos laiduotojas. Tepadeda man Dievas“, – tarė Williamas, taip pat pabučiavęs jam į skruostą ir palietęs karūną.
Duoti priesaiką pakviesti ir visi abatijoje bei prie televizijos ekranų ceremoniją stebintys britai.
Po priesaikos per panašias paprastesnes apeigas patepta, karūnuojama ir į sostą pasodinta karalienė Camilla. Jai taip pat įteikta karalienės konsortės lazda su balandžiu ir skeptras su kryžiumi. Ji karūnuota karalienės Marijos karūna. Nuo šiol ji nebebus karalienė konsortė, o tiesiog karalienė.
Prieš 15 val. Lietuvos laiku karalius ir karalienė nulipo nuo sostų ir įžengė į Švento Edvardo koplyčią už didžiojo altoriaus. Jie ruošėsi karūnavimo procesijai, kuri juos nuvedė atgal į Bakingamo rūmus. Karalius Charleso III galvą puošė nebe šventojo Eduardo, o imperatoriškoji karūna ir purpurinės spalvos mantija su šermuonėlių kailiu.
Po dvi valandas trukusios ceremonijos abatijoje karalius Charlesas III ir karalienė Camilla tuo pačiu maršrutu į rūmus išvyko senesne Auksine karieta. Tai antrasis paradas šiandien – daug didesnis nei pirmasis – su kitais karališkaisiais asmenimis.
Karalius ir karalienė mojo žmonėms iš žirgų traukiamos Auksinės valstybės karietos. Priekyje ant žirgų jojo kariai, o iš viso per Londono centrą žygiavo 4 tūkst. ginkluotųjų pajėgų narių.
Išėję į Bakingamo rūmų terasą, jie priėmė ginkluotųjų pajėgų narių saliutą. Kariai pagarbą atidavė skambant nacionaliniam himnui. Po maždaug dvidešimt minučių Charlesas III ir Camilla su kitais karališkosios šeimos nariai pasirodė Bakingamo rūmų balkone ir pasisveikino su susirinkusia daugiatūkstantine minia.
Šią karūnacijos dalį kiek pakoregavo oro sąlygos, nes dėl darganoto oro į dangų negalėjo pakilti visi karališkųjų oro pajėgų daliniai. Tačiau sinchroninis pasirodymas danguje, nors ir mažesne apimtimi, įvyko.
Karūnavimo akimirkos – fotogalerijoje (pildoma):
Nepaisant 1000 metų senumo bažnytinių apeigų, ceremonijoje taip pat buvo akivaizdžiai nukrypstama nuo įprastos tvarkos: dalyvaus moterys vyskupės, mažumų tikėjimo lyderiai, o svečių sąrašas bus įvairesnis ir reprezentatyvesnis nei senieji lordai ir damos.
Ceremonijoje taip pat vyravo aplinkosaugos tema, įskaitant veganišką patepimo aliejų ir perdirbtus apeiginius drabužius, kurie atspindi Charleso III puoselėjamas tvarumo ir biologinės įvairovės idėjas.
Pirmą kartą karūnavimo ceremonijoje buvo giedama giesmė velsiečių kalba, taip pat pirmą kartą giedojo gospelo choras, sakomos specialiai šioms apeigos sukurtos maldos.
Tuo tarpu, kai abatijoje vyko karūnavimo ceremonija, trafalgaro aikštėje susirinko keli šimtai protestuotojų prieš monarchiją. Karūnavimo pamaldos miniai transliuojamos per garsiakalbius. Kiekvieną kartą, kai paminimi žodžiai „Karalius Karolis“, demonstrantai skanduoja: „Ne mano karalius“.
Karūnavimo ceremonijos organizatorius Norfolko kunigaikštis grafas maršalas Edwardas Fitzalanas-Howardas pavadino šį renginį pasididžiavimo akimirka šalies istorijoje.
„Per karūnaciją karalius prisieks prieš Dievą ir tautą tarnauti mūsų šaliai kaip valstybės vadovas, laikytis mūsų įstatymų ir palaikyti teisingumą visiems“, – sakė jis šią savaitę žurnalistams.
Jam antrino premjeras Rishi Sunakas, pavadinęs šeštadienio iškilmes nepaprasto nacionalinio pasididžiavimo akimirka.
„Tai mūsų šalies charakterio demonstravimas ir galimybė mums visiems pažvelgti į ateitį bei tarnystės, vilties ir vienybės dvasią“, – penktadienį sakė jis televizijai „Sky News“.
Srautinių transliacijų ir socialinių tinklų amžiuje žmonės galės tiesiogiai stebėti Karolio III karūnavimo ceremoniją, kurioje netrūks ryškiai raudonos, mėlynos ir auksinės spalvų, beveik iš bet kurios planetos vietos, komentuoti ir naudoti specialiai šiai progai sukurtą karūnos jaustuką.
Iškilmių kaina – apie 114 mln. eurų
Londonas tikisi, kad karūnavimas parodys geriausią Britanijos įvaizdį ir šiek tiek pataisys šalies tarptautinę reputaciją, kurią pakirto išstojimas iš Europos Sąjungos.
Tarp 2 300 svečių yra JK ministras pirmininkas Rishi Sunakas ir jo žmona Akshata Murty, taip pat buvę ministrai pirmininkai Johnas Majoras, Tony Blairas, Gordonas Brownas Davidas Cameronas, Borisas Johnsonas ir Liz Truss bei jų partneriai.
Prancūzijos ir Vokietijos prezidentai, ES aukšto rango vadovai ir pasaulio karališkųjų šeimų atstovų – nuo Ukrainos pirmosios ponios Olenos Zelenskos, Japonijos sosto įpėdinio princo Akishino ir jo žmonos Kiko iki Ispanijos karaliaus Pilypo VI ir karalienės Leticijos.
JAV ir toliau laikysis tradicijos nė vienam prezidentui nedalyvauti Jungtinės Karalystės karūnavimo iškilmėse, nors pirmoji ponia Jill Biden atvyko į Londoną.
Vis tik prabangus brangakmenių, karūnų ir paauksuotų karietų demonstravimas nelabai dera su daugelio britų sunkumais dėl išaugusių pragyvenimo išlaidų ir plačiai paplitusių streikų dėl geresnio darbo užmokesčio.
Didžiąją dalį galutinės sąskaitos, kuri, kaip manoma, sieks iki 100 mln. svarų sterlingų (114 mln. eurų) ir kuri bus apmokėta iš mokesčių mokėtojų pinigų, greičiausiai sudarys didžiulės saugumo operacijos kaštai.
Bakingamo rūmų atstovas spaudai sakė: „Tokia nacionalinė proga, kaip ši, didelė valstybinė šventė, sulaukia didžiulio pasaulinio susidomėjimo, kuris su kaupu atperka su ja susijusias išlaidas.“
JK profesinė organizacija „UKHospitality“ teigė, kad karūnavimo savaitgalis, įskaitant nedarbo diena paskelbtą pirmadienį, gali atnešti 350 mln. svarų sterlingų (400 mln. eurų) pajamų svetingumo sektoriui, įskaitant užeigas.
Nepaisant penktadienį praūžusių liūčių ir prognozuojamo lietingo savaitgalio, karališkosios šeimos gerbėjai stovyklavo palei kelią, vedantį į Bakingamo rūmus, kad užsitikrintų geriausią vietą stebėti pravažiuojančius Charlesą III ir Camillą.
Sekmadienį visoje Jungtinėje Karalystėje vyks kaimynų gatvės vakarėliai – „Didieji karūnavimo pietūs“.
Vakare į vakarus nuo Londono esančioje Vindzoro pilyje vyks koncertas, kuriame dalyvaus apie 10 000 žmonių. Jame, be kita ko, pasirodys Katy Perry, Lionelis Richie, „Take That“ ir Andrea Bocelli.
Pirmadienis paskelbtas nedarbo diena. Karališkoji šeima paragino britus imtis savanoriavimo savo bendruomenėse.
Pasipriešinimas
E.Fitzalanas-Howardas, kurio šeima valstybinius renginius organizuoja nuo 1483 metų, sakė, kad karūnacija taip pat suteikia galimybę suartinti 56 valstybių Tautų Sandraugos grupę, kurios vadovas taip pat yra Charlesas III.
Tačiau ne visi nusiteikę švęsti. Respublikonai, norintys renkamo valstybės vadovo, planuoja protestuoti su plakatais, skelbiančiais „Ne mano karalius“.
Apklausų duomenimis, jaunesni žmonės taip pat teigia, kad karūnavimui – ir apskritai monarchijai – jie yra abejingi.
Be to, Charleso III, kaip paveldėjimo keliu atėjusio monarcho, padėtis 14 Sandraugos šalių atrodo vis silpnesnė.
Jamaika jau kitąmet gali surengti referendumą dėl ryšių su monarchija nutraukimo, sako šios Karibų jūros regiono valstybės teisės ir konstitucinių reikalų ministrė Marlene Malahoo Forte.
„Jamaika yra jamaikiečių rankose, – sakė ji „Sky News“. – Laikas atsisveikinti!“
Australija svarsto konstitucijos pakeitimus, kuriais siekiama suteikti vietiniams gyventojams, kadaise engtiems Britanijos karūnos, daugiau institucinio balso formuojant politiką, o tai gali lemti būsimą atsiskyrimą.
Charlesas III taip pat sulaukia raginimų atsiprašyti už savo protėvių įsitraukimą į kolonializmą ir prekybą vergais.
Tuo tarpu Pietų Afrika paragino grąžinti didžiausią pasaulyje deimantą, kuris buvo iškastas valdant Britanijai ir dabar yra dalis brangenybių, kurios bus naudojamos šeštadienio ceremonijoje.