Jaučiatės nuolat pavargę? Kas su jumis vyksta

Rytas / Vida Press nuotr.
Rytas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Anksčiau ar vėliau kiekvienas mūsų susiduria su nuovargiu. Bet viena, kai tai galima paaiškinti persidirbimu ar neišsimiegojimu, o kas kita, jei, rodos, ir miegate neblogai, ir darbo tempas bei apimtis nepasikeitė, o jaučiatės išvargę kaip niekad. Jei savo būseną norisi apibūdinti kaip „nuolatinį pervargimą“, aptarkime, kokie dalykai gali tai sukelti.

Miego trūkumas

Pirmiausia aptarkime miego trūkumą, kuris būna viena dažniausių chroniško moterų nuovargio priežasčių. Ar tikrai gerai išsimiegate? T. y. išmiegate kasdien po 7–8 valandas, naktimis nenubudinėjate, nesikeliate į tualetą, o norint užmigti neprireikia pusantros valandos skaičiuoti avių?

Kiekvieno mūsų organizmas yra skirtingas, todėl yra žmonių, kuriems nepakanka net ir aštuonių valandų miego per dieną. O jei turite vaikų, ypač mažų, miego kokybę ir kiekybę apskritai tenka pamiršti ilgam. Kaip ir tuo atveju, jei norisi skirti laiko ne tik šeimai, bet ir sportui, gerai knygai ar filmui. Laikas sau dažniausiai tampa vėlyvu vakaru, kuomet šeima nueina miegoti.

Taigi išeina, kad daugiau nei pusė mūsų gerai neišsimiega. Vieni su tokia būsena daugmaž apsipranta, o kiti jaučiasi nuolat mieguisti. Ir net jeigu dieną prigulate pusvalandžiui, situacijos tai nepagerina. Netgi atvirkščiai – pasnaudus ilgiau nei dvidešimt minučių, jaučiamasi dar blogiau nei prieš snūstelėjimą.

Kaip žinoti, ar jūsų nuovargio priežastis yra miego trūkumas? Susidėliokite kitos savaitės planus taip, kad liktų daugiau laiko miegui, net jei dėl to teks atsisakyti filmo ar treniruotės. Tuomet stebėkite, kaip jaučiatės, praėjus tai savaitei? Ar nuovargio sumažėjo, ar situacija tokia pati?

Nemiga
Nemiga / Vida Press nuotr.

Anemija

Nuovargis gali būti ir kai kurių ligų pasekmė. Pavyzdžiui, tai gali būti anemijos požymis. Mažakraujystė daug dažniau kankina vaisingo amžiaus moteris, nes kas mėnesį jos netenka kraujo, organizme gali trūkti geležies. Kuo gausesnės menstruacijos, tuo daugiau šansų, kad hemoglobino kiekis kraujyje bus per žemas, ir jis nesugeba atsistatyti nuo vienų mėnesinių iki kitų.

Jeigu dar pridėsime nevisavertę mitybą: dietų laikymąsi ar dabar populiarius veganizmą ir žaliavalgystę, štai jums ir anemija. Ji pasireiškia ne tik nuovargiu, bet ir slenkančiais plaukais, išblyškusia oda, lūžinėjančiais nagais.

Atsakymas paaiškėtų pasidarius įprastą kraujo tyrimą ir papildomai ištyrus geležies kiekį kraujyje. Esant poreikiui, gydytojai rekomenduotų pakeisti mitybą ir papildomai vartoti geležies papildų.

Nemiga
Nemiga / Vida Press nuotr.

Skydliaukės problemos

Ši problema daugiausia kamuoja moteris po menopauzės, tačiau pasitaiko ir tarp jaunų.

Hipotirozė – tai sindromas, atsirandantis dėl sumažėjusios skydliaukės hormonų gamybos. Ši problema daugiausia kamuoja moteris po menopauzės, tačiau pasitaiko ir tarp jaunų. Be nuovargio, kankina ir išsausėjusi oda bei plaukai, žemas kraujospūdis, sulėtėjęs širdies ritmas, staigūs svorio pokyčiai, krečiantis šaltis, plaukų slinkimas, vidurių užkietėjimas, suprastėjusi atmintis ir dėmesio koncentracija, pasunkėjęs kvėpavimas.

Jei atitinka bent pusė iš išvardytų simptomų, nespėliokite, o kreipkitės į šeimos gydytoją, kad paskirtų skydliaukės hormonų kraujo tyrimą. Jei paaiškės, jog turite problemų su skydliauke, teks kreiptis pas endokrinologą, kad paskirtų gydymą.

Nemiga
Nemiga / Vida Press nuotr.

Chroniško nuovargio sindromas

Šį sindromą ne taip lengva atpažinti ir išsiaiškinti jo šaknis, bet jei kiti variantai netinka, galbūt jus kankina chroniško (lėtinio) nuovargio sindromas. Jis gali atsirasti dėl lėtinių ligų arba kai įvyksta imuninės sistemos sutrikimų. Žmogus jaučiasi tarsi būtų peršalęs.

Be besitęsiančio nuovargio, galima lengvai karščiuoti, gali padidėti limfmazgiai, mausti raumenis ir sąnarius, pablogėti atmintis, gali skaudėti galvą ir gerklę.

Nemiga
Nemiga / Vida Press nuotr.

Fibromialgija

Dar viena liga – fibromialgija – nors daugumai bus negirdėta, kankina ne taip jau ir retai ir labiau – moteris. Tai reumatinė liga, kurios simptomai yra išplitęs raumenų ir sausgyslių skausmas ir nuolatinis nuovargis. Fibromialgiją lydi ir prasta nuotaika ar net depresija, nerimas, nervinė įtampa, pablogėjusi atmintis, sutrikęs miegas.

Tikslios fibromialgijos atsiradimo priežastys nėra iki galo žinomos. Ji gali būti susijusi su patiriamu stresu ir smegenų bei apskritai organizmo atsaku į jį, taip pat fizinėmis ir emocinėmis traumomis ar net virusinėmis infekcijomis. Miego sutrikimai irgi skatina šią ligą, kaip ir rūkymas.

Nemiga
Nemiga / Vida Press nuotr.

Taigi, kol lauksite vizito pas gydytoją ar tyrimų rezultatų, pasistenkite geriau išsimiegoti, valgyti subalansuotą maistą ir tiesiog skirti sau daugiau dėmesio.