Slenka plaukai, kinta svoris? Ženklai, kad turite skydliaukės problemų

Plaukų slinkimas / Vida Press nuotr.
Plaukų slinkimas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Galbūt pastebėjote, kad tiek viešojoje erdvėje, tiek iš pažįstamų vis dažniau tenka išgirsti apie skydliaukės hormonus. Problema nėra nauja, tiesiog dabar ja labiau domimasi, apie tai daugiau sužinoma. Ir jeigu iki šiol dėl pakitusio svorio, gausiai slenkančių plaukų ar užmaršumo kaltinote stresą, žinokite, kad kaltas gali būti ne tik jis.

Hormonai mūsų organizme užima svarbią vietą. Jie yra endokrininės sistemos dalis ir kontroliuoja svarbias organizmo funkcijas – pradedant atliekų šalinimu, baigiant kaulų ir plaukų augimu.

Esant stresinės būsenos arba kai kamuoja priešmenstruacinis sindromas, mes visu smarkumu pajaučiame, ką reiškia hormoniniai svyravimai. Tačiau tam tikros ligos juos skatina svyruoti chroniškai. Pakalbėkime apie skydliaukės ligas ir būkles.

Skydliaukė
Skydliaukė / „Fotolia“ nuotr.

Keli dažniausi ženklai, įspėjantys apie skydliaukės veiklos sutrikimus

Nebeauga ir / arba slenka plaukai

Plaukai slenka gausiau nei įprastai, pastebėjote, kad jie išplonėjo (nes jų mažiau), pasidarė šiurkštesni, lėčiau auga (nors vasarą paprastai augdavo šiek tiek greičiau)? Tai gali rodyti sutrikusių skydliaukės hormonų veiklą – hipotirozę, mat skydliaukės hormonai atsakingi už plaukų augimą ir slinkimą.

Esate išsiblaškę, užmaršūs

Žemas skydliaukės hormonų lygis lėtina smegenų funkcijas – gebėjimą susikoncentruoti ir atsiminti.

Šiais laikais, kai smegenys kimšte prikimštos informacijos, šiek tiek užmaršumo ir išsiblaškymo normalu, tačiau jei esate labiau išsiblaškę nei įprastai, ar pastebėjote, kad pamirštate elementarius dalykus (suprastėjo trumpalaikė atmintis), nors darbų ir atsakomybės nepadaugėjo, tai gali būti įspėjimas apie hipotirozę.

Žemas skydliaukės hormonų lygis lėtina smegenų funkcijas – gebėjimą susikoncentruoti ir atsiminti.

Išsausėjusi oda

Jei jūsų oda nebūdingai sausėja ar net pleiskanoja, tai irgi vienas iš hipotirozės požymių. Kai skydliaukė pagamina per mažai hormonų, lėtėja odos metabolizmas ir ji pagamina per mažai aliejų, kurie išsaugo odos drėgmę. Oda taip pat gali atrodyti išblyškusi.

Šiek tiek didesnės akys

Nors retai moteriai nepatiktų, kad akys atrodo šiek tiek didesnės, tai vienas iš dažniausių hipertirozės, ir būtent autoimuninės Graves ligos, požymių. Jei jūs ar aplinkiniai pastebėjote, kad jūsų akys didesnės, gali būti, kad aplink akis esančiuose audiniuose vyksta uždegimas, akių vokai patinsta. Tai būklė, kai skydliaukė išskiria į kraujotaką didesnį nei normalus kiekį tiroidinių hormonų.

Staiga pakitęs svoris

Jei be aiškių priežasčių staiga pradėjo smarkiai kristi svoris arba atvirkščiai – jo priaugote, nors maitinatės įprastai, o ir fizinis aktyvumas nepasikeitė, tai ženklas, kad skydliaukė pagamina per daug arba per mažai hormonų.

Hormonų trūkumas, arba hipotireozė, lėtina medžiagų apykaitą ir svoris ima augti. Jei skydliaukė hiperaktyvi, svoris ima staigiai kristi.

Skydliaukė
Skydliaukė / „Fotolia“ nuotr.

Ką daryti

Kadangi skydliaukės problemos dažniausiai išoriškai nėra matomos ir apčiuopiamos (nebent skydliaukė būtų padidėjusi du tris kartus), geriau visuomet pasikonsultuoti su gydytoju ir išsitirti skydliaukės hormonų kraują.

Skydliaukės problemas dažniausiai lemia paveldimumas, stresas, įtampa, jodo trūkumas, nėštumas, tam tikrų vaistų vartojimas.

Negydant, sutrinka visų organizmo sistemų darbas, pablogėja virškinimas ir šalinimas, gausiau arba mažiau prakaituojama, atsiranda nerimas, dirglumas, nuovargis, nuotaikų kaita, sutrinka menstruacijų ciklas, lūžinėja nagai, netgi gali sutrikti skonio receptoriai.

Skydliaukės būklės ir ligos gydomos hormoniniais vaistais, retesniais atvejais – operacija arba radioaktyviu jodu. Su skydliauke daugiau problemų turi moterys. Beje, skydliaukės sutrikimų Lietuvoje turi apie 28 proc. gyventojų.