Jaunystės ir grožio vitaminai
Naudojate veiksmingas kosmetikos priemones, negailite joms pinigų, o trokštamo poveikio nėra? Neskubėkite kaltinti grožio priemonių, prastai atrodyti galite ir dėl hipovitaminozės – vitaminų trūkumo.
Greičiausiai puikiai žinote, kad vitaminai gyvybiškai būtini darniai žmogaus organizmo veiklai, kaip ir baltymai, angliavandeniai, riebalai ar mikroelementai. Būtent vitaminai užveda vidinį žmogaus „mechanizmą“: jie tarsi laikrodžio detalės – smulkios, tačiau lemiančios tikslumą. Šį kartą nekalbėkime apie vitaminų poveikį sveikatai apskritai, verčiau išsiaiškinkime, kokie vitaminai neleidžia senti odai, puoselėja mūsų grožį.
Vitaminas A (retinolis). Kai trūksta šio vitamino, sausėja, pleiskanoja oda, silpnėja nagai, slenka plaukai, gali sutrikti ir prakaito liaukų veikla. Retinolis – vienas geriausių kovotoju su odos senėjimu, raukšlelėmis, jis spartina odos ląstelių atsinaujinimą, dalyvauja būtinų odai kolageno ir elastino gamyboje.
Šaltiniai: kepenys, kiaušiniai, sviestas, morkos, špinatai, abrikosai, mangai, kopūstai, petražolės, krapai.
B grupės vitaminai. Kai jų trūksta, trūkinėja lūpų kampučiai, ašaroja akys, gali kamuoti burnos gleivinės uždegimas, pūslelinė, nemalonus kūno kvapas. Jei trūksta folio rūgšties, oda praranda sveiką spindesį, tampa blyški.
Šaltiniai: mielės, avižų dribsniai, žemės riešutai, žalios daržovės, aliejus, pienas, kruopos.
Vitaminas E. Šis vitaminas taip pat gelbsti odą nuo greito senėjimo ir raukšlių, mat padeda odai išsaugoti drėgmę, daro ją stangresnę.
Šaltiniai: riešutai, saulėgrąžos, žalios daržovės, aliejus.
Vitaminas C. Tai – nepakeičiamas kolageno skaidulų – odos, vidaus organų audinių, kraujagyslių statybinės medžiagos – sintezės dalyvis. Kai trūksta vitamino C, oda tampa sausa ir blyški, gali trūkinėti kapiliarai, sluoksniuotis nagai. Dažnas odos bėrimas taip pat gali būti susijęs su šio vitamino trūkumu.
Šaltiniai: erškėtrožės, spanguolės, citrusiniai vaisiai, kiviai, bulvės, pomidorai.
Vitaminas D. Kai jo trūksta, ne tik dažniau genda dantys, lūžta kaulai, sutrinka širdies veikla, bet ir slenka plaukai, lūžinėja nagai.
Šaltiniai: kepenys, ypač žuvų, riebi žuvis, ikrai, sviestas, pienas, kiaušinių tryniai, mielės. Tačiau visų svarbiausias faktorius, kad organizme nestigtų šio vitamino yra Saulė.
Vitaminas F. Šis vitaminas taip pat gerina odos būklę, stiprina plaukus. Be to, jis neleidžia kauptis cholesterolio pertekliui.
Šaltiniai: riebi žuvis, alyvuogių aliejus, džiovinti vaisiai, saulėgrąžos.
Vitaminas H (biotinas). Jis saugo odą nuo uždegimų. Kai organizme trūksta biotino, gali pleiskanoti rankų ir kojų oda, kamuoti seborėja. Be to, šis vitaminas veiksmingai kovoja su depresija, lėtiniu nuovargiu.
Šaltiniai: žiediniai kopūstai, svogūnų laiškai, pupelės, grybai, šokoladas, tačiau daugiausia jo gamina paties organizmo žarnyno bakterijos.
Vitaminas K. Šis vitaminas palaiko normalų kraujo krešėjimą, dalyvauja kaulų atnaujinimo procese, skatina raumenų veiklą, odos regeneraciją, didina atsparumą infekcijoms, skatina žaizdų gijimą.
Šaltiniai: jūros kopūstai, pomidorai, bulvės, svogūnai, lęšiai, žalioji arbata.
Vitaminas PP (nikotino rūgštis). Dėl šio vitamino trūkumo oda praranda sveiką spalvą, tampa ne tokia elastinga, greičiau sausėja.
Šaltiniai: salierų lapai, morkos, moliūgai, grikių kruopos, jautiena, kepenys.
Taip pat skaitykite:
Grožio paslaptys: natūrali grožio vaistinėlė