Jei puola rudeninė melancholija: 15 būdų kasdien būti laimingesniems
Nors dabartinis metas – gražus, medžius dengia įvairiaspalviai lapai, darželiuose dar žydi viena kita gėlė, rudeninė melancholija puola jau ne vieną. Šąlantis oras, tamsa ir drėgmė smelkiasi į pasąmonę, norisi mažiau būti lauke. Ką daryti, kad ta nemaloni būsena neužsitęstų? Kaip galima kasdien praskaidrinti nuotaiką?
Visų pirma – kas tai yra melancholija? Kadaise tai buvo priskiriama prie psichikos ligų, tačiau dabar taip apibūdinama būsena, kai ilgesnį laiką kankina liūdna savijauta, apatija, trūksta energijos. Tai tarsi lengvesnė depresijos forma, ypač pasireiškianti rudenį, kai trumpėja dienos ir atšąla. O jei dar lyja, pučia žvarbus vėjas...
Žodžiu, reikia gelbėti save.
1. Pradėkime nuo šypsenos. Tai geresnės nuotaikos pamatas, kurį šaltuoju sezonu vis dažniau iškeičiame į gilų susimąstymą. Mokslinių tyrimų įrodyta: šypsojimasis, net jei dirbtinas, sumažina streso lygį ir apgauna ne tik aplinkinius, kad jaučiatės gerai, bet ir jūsų smegenis.
2. Gabalėlis juodojo šokolado. Taip, pieniškas daug kam skanesnis, tačiau jame pernelyg daug cukraus – pastarasis laimės ir energijos suteikia trumpam, o paskui viskas staigiai krenta žemyn. O štai juodasis šokoladas, turintis ne mažiau nei 70 proc. kakavos, sumažina kraujospūdį. Tai reiškia, kad mes atsipalaiduojame.
3. Lįskite į lauką – nors ir norisi lindėti namie. Nėra netinkamo oro, yra tik netinkama apranga. Jei lyja, renkitės lietpaltį, aukitės guminius ir/ar pasiimkite skėtį. Jei pučia vėjas, šilčiau apsirenkite. O jei šviečia saulė – apskritai nėra dingsties nelįsti į lauką. Mūsų psichinei sveikatai teigiamos įtakos turi grynas oras ir žaluma. Kol jos dar yra, pasidžiaukite.
4. Pasimankštinkite – tinka ir mankšta namie, ir pabėgiojimas lauke, ir užkopimas keliskart laiptais, jei gyvenate daugiaaukščiame name. Pakanka 10–30 min. fizinės veiklos, kad: sušiltumėte; išjudintumėte raumenis ir kaulus; atpalaiduotumėte protą nuo įtampos; pradėtų gamintis endorfinai.
5. Paklausykite muzikos. Garsios ir ne vieni, nes, tyrimų duomenimis, tai suartina žmones ir pakelia nuotaiką. Linksmos, jei norite pajudėti. Klasikinės, jei norite suaktyvinti smegenų veiklą ir tuo pačiu jaustis ramūs. Meditacinės, jei norisi atsipalaiduoti. Arba dainuokite – tai irgi sumažina streso lygį ir skatina gamintis endorfinus.
6. Pažaiskite su naminiu gyvūnėliu, skirkite jam dėmesio. Mokslas įrodė, kad naminiai gyvūnai skatina džiaugsmą, užpildo mūsų širdis šiluma. Na o jei neturite gyvūno, tiks ir vienas kitas linksmas vaizdelis su jais. Rezultatas – panašus.
7. Išsimiegokite. Jei tik leidžia galimybės, skirkite miegui šiek tiek daugiau laiko. Retai kada miego būna per daug, o štai jei jo trūksta, trūksta ir energijos, nuotaikos, persivalgoma (paprastai vartojami angliavandeniai, bandant kompensuoti energijos ir nuotaikos trūkumą).
Mokykitės ko nors naujo, kas kardinaliai skiriasi nuo jūsų veiklos.
8. Vidinės šilumos ir šviesos suteikti gali knyga. Kokią skaityti, rinktis jums. Svarbiausia, kad būtų įdomi, keltų gerų emocijų, įkvėptų, o gal skatintų permąstyti vertybes. Vasarą knygoms vis pritrūkdavo laiko. Ką gi, ruduo – skaitymo metas.
9. Mokykitės ko nors naujo, kas kardinaliai skiriasi nuo jūsų veiklos. To reikia, kad smegenys pradėtų dirbti kitaip, nei pratusios. Tai gali būti naujas hobis, nauja kalba, netgi nauja treniruotės rūšis ar naujo patiekalo kūrimas.
10. Nusipirkite gėlių – ar tai būtų žydinti naminė gėlė vazone, ar maža gėlių puokštelė. Jūsų akims reikia grožio ir spalvų, ir kad tai būtų matoma kuo dažniau. O jei dar maloniai kvepia...
11. Praleiskite daugiau laiko su brangiais žmonėmis – šeima, giminėmis, draugais. Ar kad ir kolegomis ar kaimynais, jei tik bendravimas su jais jums malonus. Puoselėkite šiuos ryšius, būkite dėmesingi vieni kitiems.
12. Susikurkite jaukesnę aplinką namie – minėtos gėlės, kaip ir viena kita pagalvėlė su įdomesniais raštais, jaukus pledas, knyga, aromatinė žvakė (nuotaiką kelia citrinų, cinamono arba vanilės kvapas) tikrai pagelbės. Taip pat svarbu, kad namai būtų tvarkingi. Chaosas namie = chaosas galvoje.
Reikia nė tik mokėti kitiems suteikti pagalbą, bet ir ją priimti.
13. Padarykite gerą darbą – tai labai svarbu jūsų vidinei būsenai, dvasingumui. Galite savanoriauti arba padėti pažįstamiems žmonėms. Tai nebūtinai turi būti materialinė parama – moralinė ne mažiau svarbi.
14. Patys kreipkitės pagalbos, jei melancholija užsitęsė. Pakalbėkite su artimu žmogumi, kuriuo pasitikite, o jei jaučiate, kad reikia profesionalios pagalbos – kreipkitės į specialistą. Reikia nė tik mokėti kitiems suteikti pagalbą, bet ir ją priimti.
15. Mylėkite rudenį. Mylėkite save.