Kaip sau padėti, jei vargina gausus prakaitavimas

Moteris prie veidrodžio / Vida Press nuotr.
Moteris prie veidrodžio / Vida Press nuotr.
2017-06-08 15:00
AA

Prakaito žymės ant drabužių, kelis kartus per dieną keičiama apranga, dėmės ant baldų yra nuolatiniai padidėjusio prakaitavimo palydovai. Šie fiziniai nepatogumai ilgainiui sukelia psichologinių problemų, žmogus nuolat jaučia baimę ir gėdą, įgyja kompleksų. Ar yra būdų sau padėti?

Dezodorantai slopina nemalonų kvapą, bet nereguliuoja išskiriamo prakaito kiekio, o antiperspirantai stabdo ir prakaito išsiskyrimą.

Mūsų odoje yra apie 3 milijonai prakaito liaukų. Moterys jų turi daugiau, bet vyrų šios liaukos yra daug aktyvesnės.

Prakaitavimas – natūrali organizmo reakcija, kurios metu kūnas vėsinasi, valosi, reguliuoja temperatūrą. Su prakaitu pasišalina ne tik toksinės medžiagos, pieno ir šlapimo rūgštys, bet ir organizmui svarbūs mikroelementai. Prakaitavimas yra natūralus atsakas į šilumą, intensyvų fizinį krūvį ar emocinį stresą.

Kiek gausiai prakaituojame, labiausiai lemia genai. Vieni žmonės net per kaitrą ar aktyviai sportuodami išskiria labai mažai prakaito, o kiti ir ramybės būsenos jo išpilti. Pagausėjęs prakaitavimas vadinamas hiperhidroze, nuo šios problemos kenčia apie 3 proc. žmonių.

Sveiko žmogaus prakaitas yra beveik bekvapis, nes jį sudaro 98–99 proc. vandens ir tik 0,5–1 proc. organinių ir neorganinių medžiagų. Išskyrus tuos atvejus, kai vartojama specifinių vaistų, maisto papildų, piktnaudžiaujama mėsa ar riebiu, aštriu maistu ir pan.

/ Vida Press nuotr.

Kada vertėtų sunerimti

Pasikonsultuoti su gydytoju reikėtų, jeigu gausiau prakaituojama nedirbant sunkaus fizinio darbo ir nesant aukštai oro temperatūrai, nesusinervinus, t. y. be jokios realios dingsties. Tokiu atveju svarbu nustatyti pagausėjusio prakaitavimo priežastis. Gydytojai hiperhidrozę skirsto į pirminę ir antrinę. Pirminės priežastys nežinomos, o antrinę išprovokuoja tam tikros ligos. Manoma, kad abiejų tipų pagausėjusį prakaitavimą sukelia padidėjęs simpatinės nervų sistemos aktyvumas. Tai gali būti susiję ir su organizmo pokyčiais, tarkim, brendimu, nėštumu ar premenopauze, tam tikrais sutrikimais.

Kaip teigia gydytojai, padidėjęs prakaitavimas naktimis labiau būdingas sergant lėtinėmis infekcinėmis (tuberkulioze ir kt.), endokrininės sistemos (skydliaukės, cukriniu diabetu), inkstų ar onkologinėmis ligomis. Taip pat moterims artėjant menopauzei. Jį paskatinti gali ir patirtos senos traumos, kaip sakoma, liekamieji reiškiniai po nugaros smegenų pažeidimų. Kaip teigia traumatologai, būna, jie pasireiškia padidėjusiu prakaitavimu praėjus pusmečiui ar net metams po traumos.

Naktinis prakaitavimas kartu su niežuliu būdingas sergant vėžinėmis ligomis (leukemija, limfoma, inkstų karcinoma ir kt.). Vis dėlto dažniausiai padidėjusio prakaitavimo priežastis lemia psichikos ir neurologinės ligos, psichologinės priežastys, žmogaus charakterio savybės, kompleksai, įvairios fobijos, emocinė būsena.

Kaip sau padėti

  • Jeigu gausiai prakaituojate, naudokite antibakterines ir kuo natūralesnes kūno priežiūros priemones.
  • Dėvėkite natūralaus, prakaitui laidaus pluošto drabužius.
  • Laikykitės asmens higienos ir prauskitės po dušu rytą ir vakare, o prakaituojančias pažastis ir dažniau. Turite žinoti, kad per dažnai plauti odą muilu nėra gerai, užtenka dusyk per dieną, o paskui galima apsiprausti paprastu vandeniu arba prakaitavimą mažinančių ir dezinfekuojamąjį poveikį turinčių vaistažolių nuoviru.
  • Prauskitės po drungnu ar šiltu vandeniu, nes labai šaltas vanduo skatina dar didesnį prakaitavimą. Mūsų oda turi apsauginį riebalinį sluoksnį, kurį nuplovus sudaroma palanki terpė kauptis bakterijoms ir pan. Jeigu prausiantis ant odos susidaro lašelių, vadinasi, apsauginis sluoksnis nepažeistas, oda sveika.
  • Nepiktnaudžiaukite kofeino turinčiais gėrimais, sūriu ir aštriu maistu – sukelia nemalonų prakaito kvapą. Vartojami tam tikri vaistai taip pat gali būti nemalonaus kūno kvapo priežastis – pasitarkite su gydytoju.
  • Nuo gausaus prakaitavimo galite vartoti ir homeopatinių preparatų (yra vaistinėse).
  • Jei ėmėte labiau prakaituoti dėl padidėjusio bendro dirglumo, pervargimo, patirto streso (prieš egzaminus ir kt.), pagerkite raminamųjų melisų, valerijonų šaknų, pankolių, anyžių arbatos.
  • Įtampą slopina atsipalaidavimo, kvėpavimo ir jogos pratimai. Bent kartą per savaitę pasigarinkite pirtyje – greičiau valosi toksinai, kurie turi įtakos prakaito kvapui.
  • Gausus prakaitavimas rodo, kad organizme susikaupę šlakų, toksinų. Patartina kartą per savaitę daryti iškrovos dieną (valgykite daržovių, vandenyje virtų košių).

TAIP PAT SKAITYKITE: Ženklai, rodantys, kad organizmas sensta per greitai

Dezodorantas ar antiperspirantas?

Vienas iš populiariausių natūralių dezodorantų yra alūno akmenėlis. Kalio alūno druska, ištirpusi ant odos, efektyviai stabdo bakterijų dauginimąsi, taigi puikiai neutralizuoja prakaito kvapą, nesutrikdo natūralaus prakaitavimo proceso.

Dezodorantai slopina nemalonų kvapą, bet nereguliuoja išskiriamo prakaito kiekio, o antiperspirantai stabdo ir prakaito išsiskyrimą. Antiperspirantai, kuriuose yra aliuminio chlorido, patys veiksmingiausi: slopina prakaitavimą ir lėtina bakterijų vystymąsi, užkerta kelią prakaitui patekti ant odos. Jais galima tepti ne tik pažastis, bet ir kitas gausiai prakaituojančias vietas, pvz., delnus, pėdas. Antiperspirantą rekomenduotina naudoti vakare ant švarios, sveikos odos. Jautresnę odą jis gali dirginti, sukelti niežėjimą. Tokiu atveju juo teptis negalima. Priemonių nuo prakaitavimo ieškokite vaistinėse. Tačiau jeigu jos tik sumažina problemą, bet neišsprendžia, būtina pasitarti su gydytoju.

Apie alūno akmenėlius

Vienas iš populiariausių natūralių dezodorantų yra alūno akmenėlis. Juo naudotis gal ir ne itin patogu (prieš tepantis reikia sudrėkinti), tačiau priprantama. Kalio alūno druska, ištirpusi ant odos, efektyviai stabdo bakterijų dauginimąsi, taigi puikiai neutralizuoja prakaito kvapą, nesutrikdo natūralaus prakaitavimo proceso. Ko gero, pastebėjote, kad parduodamų alūno akmenėlių kaina skiriasi, nors vizualiai jie atrodo vienodi. Sintetiniai alūno akmenys, gaminami iš amonio druskos sintezės būdu, gerokai pigesni. Jų etiketėje būna užrašas „Ammonium alum“. Natūralūs mineralinės druskos akmenėliai žymimi „Potassium alum“.

Veiksmingos procedūros

Ypač erzinantį prakaitavimą galima gydyti jonoforeze – nestipria elektros srove. Tai neintervencinis metodas, kuriam reikalinga speciali įranga. Jonoforezė paprastai taikoma delnų ir pėdų prakaitavimui gydyti. Silpna elektros srovė nukreipiama į prakaituojančias vietas, tokiu būdu stabdoma prakaito liaukų veikla. Procedūra neskausminga, bet, siekiant ilgalaikio poveikio, ją reikia dažnai kartoti.

Šis metodas gali padėti žmonėms, kuriems prakaituoja pėdos ar delnai, tačiau netinka tiems, kurie susiduria su gausiai prakaituojančiomis pažastimis.

Botulino toksino injekcijos sparčiai populiarėja visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Jos padeda net tiems, kurie jau prarado viltį įveikti gausų prakaitavimą. Botulino toksino injekciją gali atlikti tik gydytojas. Į labiausiai prakaituojančias vietas suleidžiama bakterijose natūraliai randamo baltymo – botulino. Procedūra labai paprasta, tetrunka apie 15 min., o rezultatai pajuntami jau po poros dienų, maksimaliai – po dviejų savaičių. Poveikis – žymiai sumažėjęs išskiriamo prakaito kiekis toje vietoje, kur buvo sušvirkšta botulino toksino, efektas išlieka net iki pusmečio.

Vonelė pėdoms / Vida Press nuotr.

Jei smarkiai prakaituoja kojos

Dažniausiai pėdos prakaituoja mūvint sintetines kojines, avint netinkamus, uždarus batus. Neretai kojų prakaitavimas padidėja dėl plokščiapadystės arba sutrikus hormonų pusiausvyrai, taip pat nusilpus nervų sistemai.

Galbūt dirbate įtemptą darbą, patyrėte stresą ir pan. Įvairios baimės, nerimas irgi skatina prakaitavimą. Pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Jei reikės, jis nusiųs pas specialistus (odos ligų, ortopedą ar endokrinologą).

Namuose kas vakarą kojas mirkykite vonelėje su eteriniu arbatmedžių aliejumi ar juodųjų arbatžolių nuoviru. Papudruokite talku – sugeria drėgmę ir mažina prakaitavimą. Kasdien keiskite puskojines, vėdinkite batus. Kuo daugiau stenkitės vaikščioti basi, labai sveika rytais palakstyti basomis po rasotą žolę.

Iš liaudies medicinos

  • Jeigu smarkiai prakaituoja pažastys, asiūklius užpilkite degtine (1:10) ir palaikykite. Antpilu pasitepkite du kartus per dieną. Padės ir graikinio riešutmedžio lapų trauktinė (1:5). Prieš naudojimą abi traktines būtina perpus atskiesti vandeniu.

Neretai kojų prakaitavimas padidėja dėl plokščiapadystės arba sutrikus hormonų pusiausvyrai, taip pat nusilpus nervų sistemai.

  • Visam kūnui prakaito kvapui naikinti tinka toks mišinys: 6 šaukštus smulkintų ramunėlių žiedų užpilkite dviem litrais verdančio vandens, palikite pusvalandžiui pritraukti. Įdėkite 2 šaukštus sodos.
  • Stipriai prakaituojantiems delnams darykite 5 minutes trunkančias dilgėlių ir šalavijų lapų voneles. Imkite po šaukštą žaliavos, susmulkinkite, užpilkite litru vandens. Galima į jas įpilti ir keletą šaukštelių obuolių acto.
  • Jeigu veidas blizga nuo prakaito, rytais ir vakarais prauskitės nevirintu pienu arba stipria šalta arbata – veido nesausinkite, leiskite jam džiūti natūraliai. 2–3 kartus per dieną patrinkite jį citrinos griežinėliu, o nakčiai galite pasitepti šviežiomis pomidorų sultimis.

Blogą pėdų kvapą panaikinsite...

  • Levandų ar kitokiu kvapiuoju aliejumi. Įtrinkite jo į pėdas prieš maudamiesi kojines ir audamiesi batus. Jo kvapo įsigers ir prieš tai išvėdinti batai. Pirma įsitikinkite, kad aliejus nedirgina odos.
  • Karčiosios druskos vonelėmis. Ji pasižymi sutraukiamuoju poveikiu, todėl prakaito poros užsiveria. Be to, ši priemonė naikina bakterijas.
  • Juodosios arbatos vonelėmis. Užsiplikykite vakarais stiprios arbatos – 2 vienkartiniai maišeliai arbatžolių – 0,5 l vandens. Kojas joje mirkykite pusvalandį. Arbatoje esanti tanino rūgštis turi sutraukiamąjį poveikį. Ji naikina bakterijas, uždaro poras – prakaitavimas sumažėja.
  • Ąžuolo žievę susmulkinkite iki miltelių, prieš miegą pabarstykite ant kojų ir apsiaukite medvilnines kojines. Ryte nuskalaukite šaltu vandeniu.