Jurgos Anusauskienės receptas Naujųjų metų stalui – įdaryta gyvatė iš tešlos
Prieš pat senųjų metų pabaigą mes apsilankėme pas Vilniuje gyvenančią renginių organizatorę, muzikos prodiuserę ir fotomenininkę Jurgą Anusauskienę. Nuo darbų ir pasiruošimo Naujiesiems metams kelias laisvas akimirkas radusi sumani moteris su Žmonės.lt skaitytojais pasidalijo keletu paprastų, bet labai skanių patiekalų receptų.
Kadangi 2013-ieji yra tituluojami juodosios vandens gyvatės metais, tad Jurga šventiniam Naujųjų metų stalui paruošė nuotaikingą patiekalą – gyvatę iš tešlos, įdarytą raugintais kopūstais ir faršu. Deja, visa moters šeima atlikinėjo paskutinius metų darbus, dukra Evelina Anusauskaitė dalyvavo miuziklo „Muzikos garsai“ repeticijoje, gaminti J.Anusauskienei būtų tekę vienai, tačiau kaip gera šalia turėti nuostabių draugų. Suktis virtuvėje Jurgai padėjo jos geriausia draugė Gražvydė.
Užsukę pas Anusauskus mes leidome nuotaikingai klegančioms Jurgai ir Gražvydei pasiruošti virtuvės užkariavimui, o patys apžiūrėjome vis dar jaukia Kalėdų nuotaika spinduliuojančius namus. Ant Kalėdų eglutės suposi pačių Jurgos ir jos dukters Evelinos paišyti žaisliukai su niekuomet namuose netylančiais muzikos garsais. Dabar ne tik Evelina, bet ir jos mažasis brolis Haris gyvenimą sieja su muzika.
Virtuvėje mūsų akį patraukė sniego pataluose paskendęs kalėdinis miestelis, kurio gimimu taip pat pasirūpino manos ir dukters duetas. „Įkvėpti Hario, taip pat šiais metais kitiems šeimos nariams parašėme laiškus ir juose pasakėme taip, ko per kartais skubančias praėjusių metų dienas nespėjome pasakyti“, – Žmonės.lt pasakojo Jurga.
Įdaryta tešlos gyvatė ir naminė gira
Kai jau apžiūrėjome namus, išklausinėjome apie kalėdines šeimos tradicijas, patraukėme į virtuvę, kur Jurga ir Gražvydė jau pasiruošusios laukė. Tad mūsų skaitytojų teismui – kūrybiškas gyvatės kepinys Naujųjų metų stalui. O jei jums taip patiks šis receptas, galti jį kepti bet kada – vaikų gimtadienius, asmenines šventes, iškylas ar viešnages sodybose. Kepinio forma taip pat priklauso tik nuo jūsų fantazijos.
Jums reikės:
Tešlai:
1 kilogramo miltų,
500 g pieno,
250 gramų aliejaus,
50 gramų mielių.
Įdarui:
500 gramų faršo,
500 gramų raugintų kopūstų,
galima ir kokį džiovintą baravyką įdėti,
majonezo (jei kopūstai per sausi),
200 gramų tarkuoto fermentinio sūrio.
Padažui:
majonezo,
pomidorų padažo,
garstyčių,
obuolienės (pagal kiekvieno skonį).
„Pirmiausia reikia pieną užkaitinti iki virimo, mieles sumaišyti su cukrumi, o tada viską supilti į miltus ir išmaišyti. Galima palikti tešlą kilti arba iš karto kepti“, – Žmonės.lt skaitytojams pasakojo J.Anusauskienė.
Vėliau atskirose keptuvėse pakepinkite faršą ir kopūstus, kai jie jau iškeps – viską sumaišykite ir sudėkite sūrį. Vėsdamas jis sukabins kitus įdaro produktus. Tiek tešlos, tiek įdaro pakaks dviems gyvatėms pagaminti. Tad įdarą paskirstykite ant iškočiotos tešlos ir formuokite norimą formą. Kai jau ant jūsų skardos puikuosis patiekalas, jo paviršiuje padarykite įpjovimus, tuomet ištepkite kiaušinio plakiniu. Jei norite, galite sumeistrauti ir padaro veidą. Šį kartą gyvatės įvaizdį sukurti padėjo akys iš gvazdikėlių ir paprikos liežuvis. Kepkite gerą pusvalandį gerai įkaitintoje orkaitėje. Patiekite su padažu.
„Per šias metų šventes aš taip pat darau girą, nes vienas šilčiausių mano vaikystės prisiminimų yra kalbanti gira“, – apie gaminimo proceso metu paslaptingai burbuliuojančią girą pasakojo Jurga ir mūsų skaitytojams atskleidė gardžios giros receptą. Jei nespėsite jos pasigaminti Naujųjų metų vakarui, jis puikiai tik pirmajam 2013 metų rytui.
„Nusipirkite juodos duonos, supjaustykite ją riekutėmis ir iki juodumo sudeginkite oraitėje. Tada riekelės reikia sulaužyti ir užpilti verdančiu vandeniu. Aš, pavyzdžiui, ruošiu didžiulį puodą, apie 15 litrų. O duona reikalinga tam, kad gira turėtų spalvą. Jai jau viskas pritraukia ir atšąla, duoną reikia išgriebti. Toliau reikia sutrupinti vieną pakelį mielių, dėti į jau atšalusį vandenį ir įdėti apie 500 gramų cukraus. Aš dar įdedu apelsinų žievelės ir 200 gramų razinų. Vėliau apelsinų žieveles ištraukiu, o gira lieka rūgti. Kitą dieną ją jau galima skanauti“, – pildama stiklines šios giros receptu pasidalijo J.Anusauskienė.
Paskanavę Jurgos ir Gražvydės iškeptos gyvatės ir užsigėrę šviežia gira, palikome Anusauskų namus skubėdami ir patys išbandyti šiuos receptus. Tikimės, kad žavioji gyvatė atsidurs ant jūsų, mūsų skaitytojai, naujametinių stalų. Skanaus ir laimingų Naujųjų metų!