Antradienio vakarą sostinėje kviestiniai svečiai rinkosi į Kristijono Vildžiūno filmo „Dainos lapei“ pristatymo renginį. Išskirtinės lietuviško kino premjeros nepraleido būrys žinomų svečių.
Po filmo pasaulinės premjeros Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“, režisierius pažadėjo išlaukti tos dienos, kai Lietuvos žiūrovai be suvaržymų galės mėgautis filmu kino teatro salėse.
„Filmuoti pradėjome dar prieš pandemiją, 2019 metais. Jauni talentingi aktoriai ir tarptautinė kino profesionalų komanda įdėjo nepaprastai daug energijos ir širdies, kurdami „Dainas Lapei“. Norėjosi, kad žiūrovas išvystų filmą dideliame ekrane“, – sako filmo režisierius Kristijonas Vildžiūnas.
Į filmo premjerą kino teatre „Forum Cinemas“ susirinko ne tik kūrybinė komanda, bet ir visas būrys garsių žmonių. Tarp jų – Andrius Bialobževskis, Dovilė Filmanavičiūtė, Beata Tiškevič ir Saulius Baradinskas, Jurga Šeduikytė, Oneida Kunsunga, Benas Aleksandravičius su drauge, Elžbieta Latėnaitė, Emilija Latėnaitė ir kiti.
Renginio akimirkos:
„Pasitelkusi estų 3D animaciją ir vaizdo efektus, latvių operatorių komandą, meno kūrinius ir dekoracijas, lietuvišką siužetą, garsą bei kostiumus, tarptautinė komanda sukūrė siurrealistinę misteriją apie amžiną meilę, kurią sumontavo prancūzė Dounia Sichov,“ – rašo kino apžvalgininkas Edvinas Pukšta.
Anot britų internetinio kino žurnalo „Filmuforia“ įkūrėjos, kino kritikės Meredith Taylor, filmas „Dainos lapei“, tai sakmė apie meilę, ilgesį ir gyvenimo ciklą. O šį vaizduotės kupiną vaizdinį audinį lydi siurrealistinis naujų kultinės lietuvių grupės „Šiaurės kryptis“ dainų garso takelis.
„Filmuotas vaizdingose vasariškose pievose ir pelkėtuose Lietuvos miškuose, filmas „Dainos lapei“ pasakoja apie emociškai pažeidžiamą roko dainininką Dainių, kuris pabėga į bukolinį rojų, kad susitaikytų su savo merginos mirtimi. Jis gali bėgti, bet negali pasislėpti nuo persekiojančių prisiminimų apie kartu praleistą laiką. Mylimoji vis išnyra prieš akis, jam migruojant tarp realybės ir sapno, – rašo M. Taylor. – Filmo pasakojimas pamažu skleidžiasi herojaus pasąmonėje, o tikrovė lieka tvirtai susieta su laukiniais posovietinės tautos peizažais, įtaigiai nufilmuotais Jurgio Kminso, derinant 3D animaciją, vaizdo efektus ir įsimintinus laukinių gyvūnų kadrus. Filme galima pastebėti aliuziją į graikų mitologiją, viduramžių folklorą, Pieterio Bruegelio paveikslus, bei Šekspyro „Vasarvidžio nakties sapną“.
Anot kino kritikų, ypatingas vaidmuo šiame filme teko aktoriui Lukui Malinauskui, kurio veidas puošia ir Zigmanto Butaučio sukurtą filmo plakatą. Pats aktorius filmą „Dainos lapei“ vadina svarbiausiu savo gyvenime filmu, kuriame jam teko vaidinti.
„Pagrindinį vaidmenį atlikęs L.Malinauskas retai nebūna kadre ir tobulai atlieka vaidmenį, – rašo „Fipresci“ kino kritikas Bernard Besserglik, – L.Malinauskas kuria filmo protagonisto – roko muzikanto Dainiaus vaidmenį. Sielvartaudamas dėl savo mylimosios, žinomos keramikės Justinos mirties, jis sukuria „sapnų portalą“, kuris leistų jam bendrauti su prarasta mylimąja. Nes ,,jei gali valdyti sapnus, gali daryti ką nori“. Sapnuose Dainius pasiekia savotišką sąjungą su mirusia mylimąją, nors natūralu, jis negali išvengti sugrįžimo į slegiančią kasdienybės tikrovę. Nepaisant tamsios ir paslaptingos pradžios, bendras filmo tonas yra gyvenimą tvirtinantis, šventiškas, net džiugus.“
Anot kritiko, filmas „Dainos lapei“ ypač patiks jaunimui ar jauniems širdyje. „Ir tiems, kurie yra pakankamai seni, kad su meile žvelgtų į šešiasdešimtuosius,“ – rašo B.Besserglik.
Filmą prodiusuoja Uljana Kim „Studio Uljana Kim“ (Lietuva), Roberts Vinovskis „Studio Locomotive “ (Latvija), Kalev Tamm „Eesti Joonisfilm“ (Estija)
Filmo vystymą ir gamybą finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos, Europos Tarybos fondas „Eurimages“, Latvijos nacionalinis kino centras, Estijos kultūros rėmimo fondas, ES programa „Kūrybiška Europa – MEDIA“, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.