Vasarą plūstelėjusius karščiams, daugiau keliaujant, sportuojant lauke didesnis krūvis tenka kojoms. Jos brinksta, tinsta, maudžia labiau nei kitu metų laiku. Kaip padėti kojoms?
Kodėl kojos tinsta?
- Dėl karščio. Karštyje kraujagyslės išsiplečia ir venų vožtuvai gerai neužsidaro. Kraujas, kuris turėtų grįžti į širdį, susilaiko kojose ir todėl jos ima tinti.
- Dėl stovimo darbo, ilgo vaikščiojimo ar sėdėjimo nepatogioje padėtyje (skrendant lėktuvu, važiuojant automobiliu ir pan.). Ilgai stovinti, sėdint sukryžiavus kojas arba užkėlus vieną koją ant kitos, venose kraujas užsistovi ir negali normaliai cirkuliuoti. Ilgainiui vis labiau įsitempia venų sienelės ir venos silpsta. Šį procesą pagreitina antsvoris, endokrininiai sutrikimai, menopauzė, nėštumas ir kt. Dėl to, ypač vasarą per karščius, kojos dažniau tinsta, brinksta, tirpsta. Gali varginti tempimo ir sunkumo pojūtis kojose, ypač antroje dienos pusėje.
- Vartojant per daug druskos ir per mažai skysčių. Druska organizme skatina kauptis skysčius. O dėl vandens stygiaus, tirštėja kraujas, prastėja kraujotaka, todėl gali imti brinkti kojos, rankos, paakiai.
- Sergant tam tikromis ligomis (pvz., širdies ir kraujagyslių, inkstų ir kt.), dėl kurių organizme gali kauptis skysčių. Taip pat dėl suprastėjusios kojų venų kraujotakos. Nenumokite ranka ir pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, nes tai gali būti varikozės ar kitų sutrikimų simptomas.
Kaip sau padėti?
Taip pat skaitykite
- Gerkite pakankamai skysčių. Vanduo skystina kraują ir gerina kraujotaką, skatina pasišalinti organizme susikaupusias nuodingąsias medžiagas.
- Keliaudama automobiliu ar autobusu, nusiaukite batus ir kuo dažniau keiskite kojų padėtį, nuolat jas pamasažuokite, pamankštinkite, kad suaktyvėtų kraujotaka. Jei linkusios plėstis venos, mūvėkite kompresines kojines. Tokiu atveju prieš ilgą kelionę, pasitarusi su gydytoju, išgerkite kraują skystinančių ar kraujotaką gerinančių vaistų.
- Jeigu kojos linkę tinti, vykdama į ilgą kelionę, gurkšnokite petražolių arbatos (užsiplikykite į termosą) arba paprastą vandenį, tik negazuotą, nes angliarūgštė pučia vidurius, skatina rėmenį). Greičiau pasišalins iš organizmo skysčiai.
- Valgykite daug vandens turinčių vaisių ir daržovių (agurkų, arbūzų ir kt.) ir ribokite druską, venkite sūrių užkandžių ir patiekalų.
- Kojų tinimą ir nuovargį mažina vėsaus vandens vonelės su eteriniais pipirmėčių, rozmarinų, levandų aliejais, kontrastinis dušas. Jeigu kasdien rytą ir vakare apipilsite kojas iki kelių kontrastiniu vandeniu, susiopės venų sienelės, pagerės kraujotaka.
Plačiau apie tai, kaip padėti pavargusioms kojoms, skaitykite 23-ajame žurnalo „Ji“ numeryje!