Ką ruošti garnyrui?
Jei garnyras gardus, net paprasčiausias virtos dešros griežinėlis gali tapti šventiniu patiekalu. Na, gal čia ir ne šimtaprocentinė tiesa, bet tai, kas įdėta į lėkštę šalia pagrindinio patiekalo, tikrai yra svarbu. O koks pas mus populiariausias garnyras, tikriausiai sakyti nereikia. Kaipgi Lietuva be bulvių!
Keptuvėje apkeptos bulvės
Nuskustas bulves dėkite į verdantį vandenį (jis turi tik truputį apsemti bulves). Kai vanduo vėl užverda, pasūdykite ir įpilkite šaukštą aliejaus, įmeskite porą skiltelių česnako ar laurų lapelį. Tada sumažinkite ugnį ir virkite 20–25 min., nelygu šviežumas. Nusunkite, supjaustykite ketvirčiais, sudėkite į keptuvėje išlydytą sviestą ir kepkite, kol gražiai apskrus. Sūdykite iškepusias. Tai – universalus garnyras, tinkantis prie bet kokios mėsos.
Orkaitėje keptos bulvės
Vienodo dydžio bulves nuplaukite ir palikite apdžiūti. 200°C karštumo orkaitėje kepkite apie 45 min. Prieš dėdami į orkaitę kiekvieną bulvę patepkite aliejumi, kad būtų minkštesnė žievelė. Jeigu labiau patinka traškios, prieš kepdami kiekvieną bulvę įtrinkite druska.
Gruzdintos bulvytės
Traškių skrudintų bulvyčių galima pasigaminti ir be gruzdintuvės – aliejų galima įkaitinti ir paprastame puode. Svarbiausia – tinkamai paruošti pačias bulves: supjaustytas šiaudeliais arba griežinėliais reikia gerai nuplauti, kad liktų kuo mažiau krakmolo. Paskui gerai nusausinti, dėti į įkaitintus riebalus ir virti, kol gražiai pagels. Pasūdykite jau iškeptas – tada bulvytės bus tikrai traškios. Be to, aliejuje galima apvirti ir nuo pietų likusias bulves – jos ne tik sušils, bet ir gražiai apskrus.
Bulvių „roželės“
Maždaug 5 vidutinio dydžio su lupenomis virtas bulves nulupkite, sugrūskite arba sumalkite mėsmale, įberkite 2 šaukštus miltų, įmuškite 2 kiaušinius, įdėkite šaukštą grietinės, pasūdykite, pagardinkite mairūnais ir išminkykite. Gautą masę sukrėskite į konditerinį švirkštą ir ant riebalais pateptos skardos išspauskite daug nedidelių „roželių“. 220°C karštumo orkaitėje kepkite 8–10 min. Darbo daug, bet toks garnyras kiekvieną mėsos patiekalą padaro išties įspūdingą.
Keptos bulvių puselės
4 dideles bulves plonai nuskuskite ir perpjaukite išilgai pusiau. Bulvių puseles sudėkite į aliejumi išteptą skardą pjūviu žemyn, pabarstykite druska, pipirais, apšlakstykite aliejumi ir 30–40 min. kepkite 200° C karštumo orkaitėje. 200 g fermentinio sūrio sutarkuokite ir sumaišykite su 4 šaukštais grietinės. Apkepusias bulves apverskite perpjautąja puse aukštyn, uždėkite sūrio, apibarstykite kmynais ir dar 10 min. įkiškite į karštą orkaitę. Patiekite kaip priedą prie įvairių mėsos patiekalų.
Bulvių košė
Įdomesnis garnyras išeina, jei į bulves pridedama kitokių daržovių. Tinka svogūnai, salierai, morkos, brokoliai, žalieji žirneliai ir pan. Skaniausias derinys išeina, jei imama 2 dalys bulvių ir 1 dalis kitokių daržovių. Košę virkite taip: nuskustas bulves užpilkite šiek tiek pasūdytu vandeniu ir užkaiskite. Po 10 min. sudėkite kitas daržoves (supjaustytas), įmeskite sultinio kubelį ir virkite 30 min. Tada nusunkite, įpilkite karšto pieno ar grietinėlės, įdėkite sviesto ir sutrinkite maišikliu ar grūstuvu. Pasūdykite, įberkite pipirų, pagardinkite šlakeliu citrinų sulčių. Tinka ir prie mėsos, ir prie žuvies.
P. S. Tik „neužsiciklinkite“ ant bulvių ir nepamirškite, kad esama ir kitokių gardžių garnyrų. Paįvairinkite savo valgiaraštį. Pavyzdžiui, prie paukštienos ir maltos mėsos patiekalų labai tiks neįprastas duonos kukulaičių garnyras. O su pikantiškais mėsos kepsniais puikiai derės kuskuso bokšteliai. Skanaus!