Ką šiąnakt sapnavote? Galbūt šis sapnas pranašiškas

Mergina debesų patale. / Shutterstock nuotr.
Mergina debesų patale. / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Nakties reginius perprasti bandė jau senųjų civilizacijų atstovai. Sapnus jie laikė dievų perduodamomis žiniomis, kurias šifruodavo, tiksliau – interpretuodavo žyniai, pranašai ar išminčiai. Nors prabėgo tūkstančiai metų, tačiau sapnus gaubiantis paslapties rūkas taip ir liko neišsklaidytas.

Šiandien jau žinoma, kad sapnais signalus gali siųsti visas mūsų kūnas ir kiekvienas organas atskirai.

Ilgą laiką mokslininkai į sapnus ir bandymus juos interpretuoti žiūrėjo itin skeptiškai. Iškylantys vaizdiniai buvo laikomi atsitiktiniais dienos metu neįsisavintos informacijos nuotrupų kratiniais. Manyta, kad per naktį taip smegenys apsivalo nuo informacijos pertekliaus ir kitą dieną vėl būna pasiruošusios naujų žinių srautui.

Toks požiūris gajus buvo gana ilgai, kol sapnai sudomino psichologijos mokslo atstovus. Sapnams jų prasmę ir vertę grąžino psichoanalitikas Zigmundas Froidas, tvirtinęs, kad sapnuose atsiskleidžia mūsų užslėpti troškimai ir baimės. Jo dėka į sapnus imta žiūrėti kaip tarpininkus tarp sąmonės ir pasąmonės.

Šiandien jau žinoma, kad sapnais signalus gali siųsti visas mūsų kūnas ir kiekvienas organas atskirai. Dieną dėl daugybės kitų dirgiklių tų signalų galime ir „neišgirsti“, todėl jie atsikartoja naktį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Didelis megztinis – šio rudens karalius. Jis turi būti kiekvienos moters spintoje!

Mergina
Mergina / „Fotolia“ nuotr.

Reikšmingi genijų sapnai

Visi iš mokyklos laikų atsimename cheminių elementų lentelę. Daug kas žinome, kad rusų mokslininkas Dmitrijus Mendelejevas susapnavo, kokia tvarka sistemingai sudėlioti visus cheminius elementus, tačiau chemikas ne vienintelis, kuris už genialias idėjas dėkingas pasąmonės vaizdiniams.

Eliasas Howe‘as laikomas siuvimo mašinos išradėju. Tiesą sakant, patį siuvamosios mašinos mechanizmą sugalvoti jam sekėsi visai puikiai. Tačiau ilgą laiką teko kankintis sukant galvą, kaip iš tiesų susiūti audinius į vieną. Vieną naktį E. Howe‘as susapnavo, kad ji kėsinasi suėsti žmogėdros. Išsigelbėti jis gali tik sukurdamas siuvimo mašiną, tačiau kaip ir realybėje to padaryti nepavyksta ir persekiotojai į jį ima svaidyti ietis, o visų jų galuose – skylės. Vos nubudęs, E. Howe’as jau žinojo, kaip pabaigti siuvimo mašiną – tereikėjo adatos gale pradurti skylutę.

Talentingas JAV režisierius Jamesas Cameronas žiūrovams pateikė ne vieną kino šedevrą. Viena sėkmingiausių jo juostų „Terminatorius“ pelnė jam pasaulinį pripažinimą. Ar žinote, kad pagrindinį herojų – grėsmingą robotą iš ateities – J. Cameronas pirmą kartą išvydo sapne?

Beje, susapnuoti galima ne tik vaizdinius, bet ir garsus. Kompozitorius Giuseppe Tartininis susapnavo sonatos „Devil‘s Trill“ baigiamąją dalį, kuri laikoma vienu gražiausiu jo kūrinių. Sapne muzikos kūrinį smuiku jam atliko pats nelabasis, todėl sonata pavadinta velnio vardu.

Sapnai tampa knygų siužetais

1816 m. būsimai rašytojai Mary Shelley buvo vos 18 m. Vieną vakarą, jai šnekučiuojantis su savo būsimu vyru Percy, diskusija pakrypo apie žmogaus kūno atgaivinimą elektros srove. Tą naktį Mary nuėjo miegoti su atgyjančių numirėlių vaizdiniais galvoje. Užmigusi jaunai moteriai prieš akis iškilo Frankenšteino pabaisa ir visos jos sukūrimo aplinkybės. Ryte ji užrašė savo sapną ir parodė vyrui. Šis paskatino išplėtoti intriguojančią istoriją iki romano ir didingas literatūros kūrinys buvo baigtas bei išleistas tuoj po devynioliktojo rašytojos gimtadienio.

Bestseleriu tapusią knygą „Misery“ (liet.Vargas) rašytojas Stephenas Kingas susapnavo ir net keturiasdešimt pirmųjų puslapių parašė lėktuve. S. Kingas pasakoja, kad ne viena kita jo siaubo novelė yra įkvėpta sapnų, tačiau „Misery“ siužetas buvo ryškiausiai matomas ir neprireikė daugiau nieko galvoti.

Dar viena sapno įkvėpta istorija virto keliais tomais knygų ir kino juostų saga. Kalbame apie „Saulėlydį“. Stephanie Meyer susapnavo dviejų jaunuolių meilės istoriją. Pasąmonės atvertame vaizde moteris matė eilinę mergaitę ir gražų, švytintį vampyrą. Jaunuoliai diskutavo, kodėl jų meilė yra neįmanoma. S. Meyer intuityviai pajuto, kad tokia istorija turi būti užrašyta, o ir įkvėpimas nepaleido nei po pirmos, nei antros knygos... Sapno dėka moteris susikrovė turtus ir tapo pasauline įžymybe bei visam laikui pakeitė požiūrį į vampyrus.

Tad ir jūs bandykite pasitikėti savo sapnais: gal jūsų pasąmonė kažką nori pasakyti, gal pasufleruoti atsakymą į ilgai kamuojantį klausimą. Ryte atsikėlę užsirašykite sapną – galbūt jis suteiks jums nemažai informacijos ir inspiracijų.

  • Pamirštame net 90 proc. visų sapnų.
  • 12 proc. žmonių sapnuoja tik juodai baltus sapnus.
  • Metus rūkyti, sapnai kurį laiką būna keleriopai ryškesni.
  • Sapnuoja ir gyvūnai (tik žinduoliai).
  • Mūsų sąmonė nesukuria naujų veidų. Sapnuojame tik tuos žmonės, kuriuos iš tiesų esame matę.
  • Dažniausiai sapnuose pasitaikanti emocija – nerimas. Deja, dažniau sapnus lydi neigiamos, o ne teigiamos emocijos.
  • Vyrų sapnuose 70 proc. veikėjų yra vyrai, moterų sapnuose dalyvauja maždaug tiek pat abiejų lyčių veikėjų.
  • Sapnuojant galima patirti orgazmą.
  • Vaikai iki 3 m. amžiaus savęs nesapnuoja.
  • Vaikai iki 7–8 m. sapnuoja daugiau košmarų negu suaugusieji.

TAIP PAT SKAITYKITE: Dalykai, kuriuos turi suprasti ir pripažinti kiekviena moteris

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!