Kačių kūno kalba: ar žinote, ko jos nori?

Katinas / Fotolia nuotr.
Katinas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Jos kniaukia, murkia, šnypščia, tačiau to negana, kad suprastume, ko katės iš tikrųjų nori. Juk jos vaikšto vienos ir yra tikros individualistės! Gracingos murklės gali jums parodyti ne vieną signalą – kūno laikyseną, snukučio išraiškas, skleisti atitinkamus garsus, ir visa tai turi padėti išvengti nesusipratimų tarp katės ir šeimininko.

Flirtavimas gulint ant pilvo

Karen Sueda, veterinarė ir gyvūnų elgesio tyrinėtoja sako, kad didžiausia problema kyla tuomet, kai žmonės šunų elgesį perkelia katėms ir bando su jomis panašiai elgtis. Ar murklės gali patirti dar didesnį įžeidimą?!

Ar kada susimąstėte, tarkime, kodėl besiraivančios katės, demonstruodamos savo pilvą ir būdamos patenkintos ,staiga trykšta agresija, kai pabandote jas paglostyti tokioje padėtyje?

Jeigu ji išriečia nugarą, pašiauša kailį ir išleidžia nagus, verčiau atsitraukite.

Atskleidžiama, kad kai katės yra atsipalaidavusios, jos gali išsitiesti, apsiversti. Tačiau kitose situacijose, kai jos jaučiasi užspeistos ir negali pabėgti (būtent tada kai norite paglostyti jas tokioje pozoje), šita akimirksniu pasikeitusi nuotaika, su aštriais dantimis ir nagais demonstruoja, kad ji nori gintis, – tikina sertifikuota gyvūnų elgesio tyrinėtoja Pam Johnson–Bennett.

Taip pat skaitykite: 5 priežastys, kodėl verta auginti kates

Trinasi į kojas

Mūsų numylėtinės yra gana savininkiški ir pavydūs padarai. Daugelis kačių augintojų trynimąsi į kojas laiko meilinimusi, tačiau katės turi savų tikslų. Galvos šonuose ir lūpų kampučiuose esančios liaukos gamina biologiškai aktyvias medžiagas, kuriomis katės žymi savo teritoriją. Mes jų neužuodžiame, tačiau kitos rainės puikiai supranta paliktus signalus. Augintinės egoistiškai pažymi savo šeimininką, kad kita gražuolė nesugalvotų pasiglaustyti.

Galingas mirkčiojimas

Kai katė sutinka kitą katę ar žmogų lėtai mirkčiodama, vadinasi, taip ji išreiškia savo meilę ir maloniai komunikuoja. Gyvūnų pasaulyje šis veiksmas reprezentuoja ir pasitikėjimą. Kačių elgesio specialistai sako, kad mes galime atkartoti kačių elgesį ir patys atsakyti į jų mirkčiojimą – taip parodysite ir savo teigiamą nusiteikimą jų atžvilgiu.

Klasikinė (ne)meilės išraiška

Vienas iš katės nuotaikos barometrų – tai jos uodega. Kai katė ją laiko pakeltą aukštai – taip demonstruoja pasitikėjimą. Sukiodama ją aplink kitos katės uodegą arba prie žmonių kojų, ji elgiasi draugiškai. Kai katės uodega vis labiau žemėja, atsiduria tarp jos kojų, gyvūnas jaučiasi nesaugiai ir nerimastingai. Pakelta ir išsipūtusi, pašiurpusi katės uodega ir miaukimas išduoda, kad katė pyksta, jaučia grėsmę. Jeigu ji išriečia nugarą, pašiauša kailį ir išleidžia nagus, verčiau atsitraukite.

Tiesus žvilgsnis

Kai dauguma žmonių savo tiesiu žvilgsniu išreiškia meilę ir susižavėjimą, katėms tai nė motais – tiesus žvilgsnis joms veikiau grėsmė nei palaima. Štai kodėl katės dažnai dėmesį parodo tiems, kurie ne žvelgia į jas, o bando nekreipti dėmesio. Kuo labiau katė bijo, trokšta ištrūkti, tuo labiau jos vyzdžiai išsiplečia, atskleidžia, Myrna Milani, gyvūnų elgesio tyrinėtoja.

Susijaudinusios ar piktos katės vyzdžiai gali susitraukti ir susiaurėti, tačiau, kaip pastebi specialistai, katės reaguoja ir į šviesą, tad reikia stebėti visumą, o ne išskirti atskiras detales.

Mergina su kate.
Mergina su kate. / Fotolia nuotr.

Kerštas

Net pati meiliausia katė gali keršyti, jeigu jaučia grėsmę ar yra pernelyg „įsilinksminusi“, tarkime, žaisdama. Tada ji gali persekioti judančius daiktus – nuo savo žaisliuko iki judančios jūsų rankos. Kai tokia situacija tampa vis karštesnė, gyvūnų elgesio specialistai sako, kad reikėtų atvėsti ir atsitraukti.

Ypač, jeigu gyvūno vyzdžiai išsiplėtę, uodega nuleista žemyn ir judinama į šonus, ausys prisiplojusios. Katė yra gynybiniame režime, tad verčiau nebandyti jos glostyti ir kitaip myluoti, priglausti prie veido.

Garsai

Katės savo miaukimu manipuliuoja žmonėmis ir patenkina savo poreikius. Kaip tikina specialistai, katės retai kada miaukia prie kitų kačių, jų garsiniai signalai yra skirti mums, šeimininkams, kad gautų dėmesio, maisto ir kitų joms būtinų dalykų. Be to, jos moka puikiai miaukti, pamėgdžiodamos kūdikio verksmą, kuriam žmogaus ausis itin jautri!

Murkimas, kaip visi puikiai žinome, išreiškia pasitenkinimą, o šnypštimas ir kitų panašių garsų leidimas sako tik viena – laikykitės nuošaliai.

Tačiau kad ir kaip bebūtų, nereikia visais šiais pastebėjimais vadovautis aklai – gyvūno elgesio specialistai tikina, jog kiekviena katė yra unikali ir niekas jos geriau nepažįsta nei jūs patys.