Kad rytas būtų labas: pagrindinė priežastis, kodėl neišsimiegame ir kaip tai pakeisti
Gera diena prasideda nuo gero nakties miego. Daugelis žinome – tam, kad galėtume gerai išsimiegoti, miegamasis turi būti ramus, tamsus ir gerai išvėdintas. Bet ar žinojote, kad temperatūra taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį? Geriausiai išsimiegame tada, kai mums nei per šalta, nei per šilta. Kaip rodo IKEA atliktas miego tyrimas, 44 proc. Lietuvos gyventojų nuomone, viena iš pagrindinių kliūčių geram miegui – per aukšta kūno temperatūra.
Kaip išsirinkti antklodę?
Laimei, tinkama antklodė gali padėti palaikyti tinkamą kūno temperatūrą. IKEA interjero dizainerė pataria, kaip išsirinkti būtent tokią, kokios reikia. „Tinkama antklodė bus pagaminta iš orui laidžių medžiagų, leidžiančių palaikyti pastovią kūno temperatūrą. Ji taip pat bus būtent jums tinkamo svorio ir matmenų.
Keičiantis sezonams, atitinkamai rekomenduojama keisti ir antklodes atsižvelgiant į jų šilumos lygį. Panašiai kaip ir su apranga – žiemą juk neavime vasarinių basučių, o vasarą nesivelkame kailinių“, – sako IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Birutė Beniušė.
Pasak interjero specialistės, nors gera kokybiška antklodė gerai praleidžia orą ir absorbuoja drėgmę, ji vis tiek gali būti per šilta šiltai nakčiai. Šiltuoju sezonu rekomenduojama naudoti vėsesnę antklodę, kuria užsikloję jaustumėtės maloniai ir pernelyg nesukaistumėte.
„Universalus sprendimas taip pat būtų pasirinkti visiems sezonams tinkamą antklodę, kuri užtikrintų komfortą šiltuoju metu ir šilumą – šaltuoju. Jos komplektą sudaro dvi atskiros antklodės – vėsi ir šilta. Jas galima naudoti atskirai arba abi kartu“, – pataria B.Beniušė.
Iš kokių medžiagų antklodę rinktis?
Antklodės būna ne tik įvairių šilumos lygių, bet skiriasi ir jų užpildai. Nesvarbu, ar mėgstate miegoti šiltai ar vėsiai, ar labiau patinka plunksnos ir pūkai ar naujoviškų medžiagų, kaip antai lajocelio, užpildas, visi gali rasti sau tinkamą antklodę, po kuria komfortiškai išsimiegos. Interjero dizainerės teigimu, antklodės šilumos lygis priklauso ne tik nuo užpildo sudėties, bet ir nuo jo kiekio, matuojamo gramais. Kuo daugiau užpildo, tuo šiltesnė antklodė.
Medžiagos, naudojamos antklodės užpildui, pasižymi skirtingomis savybėmis: Kai kurios antklodės gaminamos su minkštu pluošto užpildu iš medvilnės, poliesterio ir (arba) polipropileno mišinio. Šie pluoštai lengvi, nesubliūkšta, gerai išlaiko izoliacines savybes.
Be to, jie leidžia kūnui kvėpuoti, o tai, savo ruožtu, padeda išlaikyti tolygią temperatūrą visa naktį. Svarbu ir tai, kad iš šių medžiagų mišinių pagamintas antklodes paprasta prižiūrėti – jas skalbiant aukštoje temperatūroje žūsta dulkių erkutės.
Ančių pūkų ir plunksnų užpildo antklodės pasižymi išskirtinėmis izoliacinėmis savybėmis. Po lengva, puria ir minkšta pūkine antklode bus šilta ir jauku. Kuo užpilde daugiau pūkų, tuo antklodė minkštesnė, šiltesnė ir lengvesnė, o plunksnos padeda išgarinti drėgmę. Šias antklodes taip pat galima skalbti aukštoje temperatūroje, kad žūtų dulkių erkutės, ir net džiovinti džiovyklėje.
Tinkamas pasirinkimas kenčiantiems dėl alergijų – antklodės su šilko užpildu, nes jose nesiveisia dulkių erkutės, be to, jos neteplios. Tokios antklodės puikiai tiks mėgstantiems užsikloti lengvai, bet jaustis šiltai. Miegoti po šilko užpildo antklode gera bet kokiu sezonu, nes šilkas pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis: šildo, kai šalta, ir vėsina, kai karšta.
Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad šilkas leidžia orui lengvai cirkuliuoti, todėl nesikaupia drėgmė. Tokią antklodę paprasta atnaujinti – porą kartų per metus ją reikia tiesiog gerai išvėdinti, kad šilko užpildas gautų šviežio oro, atsinaujintų, vėl pasidarytų purus.
Vilnonės antklodės. Patvarios vilnonės antklodės gerai praleidžia orą, pašalina drėgmę ir sukuria itin palankias sąlygas gerai išsimiegoti. Vilna – natūrali medžiaga. Ji kvėpuoja ir leidžia orui cirkuliuoti, todėl miegoti užsiklojus vilnone antklode itin jauku.
Be to, vilna pasižymi puikiomis termoreguliacinėmis savybėmis, tad miegojimo temperatūra visą naktį išliks tolygi, ir nebus nei per šilta, nei per šalta. Vilnones antklodes paprasta prižiūrėti, nes vilnos pluoštas natūraliai nekaupia nei kvapų, nei nešvarumų. Reguliariai vėdinamos vilnonės antklodės ilgai bus kaip naujos, tačiau prireikus jas galima skalbti skalbimo mašinoje.
Daugiau patarimų ir idėjų kokybiškam miegui rasite www.IKEA.lt