Kada kofeino būna per daug?

Kava ir šokoladas / Fotolia nuotr.
Kava ir šokoladas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-09-28 10:42
AA

Kiekvieną rytą tūkstančiai žmonių pradeda puodeliu kavos ar arbatos, dažnas desertui mielai renkasi šokolado gabaliuką, o kartais, pritrūkus energijos, griebiasi ir energinių gėrimų.

Kofeino dozė kiekvieną dieną veikia mūsų organizmą. Jo turi ne tik įvairių rūšių kava ar arbata. Dažnai nė nepagalvojame, kad kofeino galima rasti ir kai kuriuose alkoholiniuose likeriuose, kokakoloje, šokolade, pyraguose, pudinguose, grūduose, šokoladiniuose saldainiuose, sirupe, želė, sojų piene, sausainiuose, keksiukuose, leduose, kramtomojoje gumoje ir pan.

Kodėl reikia riboti kofeino turinčių produktų vartojimą? Kofeinas žadina apetitą, padidina insulino, gliukozės kiekį, sukelia stresą, be to, suaktyvėja širdies ritmas, gali kamuoti skrandžio spazmai, nervingumas, drebulys, nemiga, psichologinės problemos (depresija, nesaugumas), kai kurie vaikai tampa net hiperaktyvūs. Taip pat verta žinoti, kad kofeinas – natūrali šlapimą varančioji medžiaga. Kadangi dažniau šlapinamasi, netenkama daugiau nei įprastai skysčių.

Jei kofeinas vartojamas nuosaikiai – nieko baisaus. Tačiau dauguma žmonių, to nė nežinodami, dažniausiai vartoja iš karto kelis kofeino turinčius produktus. Pasak Amerikos mitybos specialistų, sveikiems suaugusiems žmonėms saugi kofeino dienos dozė yra nuo 200 iki 300 mg. Jei suvartojama daugiau, gali paūmėti anksčiau išvardyti sveikatos sutrikimai.

Kai kurie žmonės yra jautresni kofeinui nei kiti, todėl nederėtų skeptiškai žvelgti į šio natūralaus produkto sukeliamus nepatogumus. Kai kam pakanka ir vieno puodelio stiprios kavos ar arbatos, kad naktį nesumerktų akių.

Verta žinoti

Atminkite – kai kurie vaistai ir žoliniai preparatai, vartojami su kofeinu, neigiamai veikia žmogaus organizmą. Pavyzdžiui, antibiotikai gali būti sunkiau įsisavinami, o taip vertinama ežiuolė, vartojama su kava, dar labiau suaktyvina kofeino įsisavinimą ir gali sukelti nemalonių pojūčių. Todėl, prieš vartodami tam tikrus medikamentus, būtinai pasidomėkite, kaip jie sąveikauja su kofeinu.

Skaitykite etiketes! Neįtikėtina, tačiau daugybės maisto papildų sudėtyje yra daug kofeino, pavyzdžiui, lieknėjimo piliulėse, įvairiuose gydomuosiuose tepaluose, kosmetikos priemonėse.

Štai kiek kofeino turi dažniausiai mūsų vartojami produktai:

Įprastai plikoma kava: 80–200 mg
Espreso kava: 29–150 mg
Juodoji Ceilono arbata: 58 mg
Indiška žalioji arbata: 57 mg
Kiniška baltoji arbata: 75 mg
Kokakola: 40 mg
„Red Bull“: 84 mg
Juodasis šokoladas: 50 mg
Pieninis šokoladas: 25 mg
Baltasis šokoladas: 0 mg