Kada metas keisti darbą? Pagrindiniai ženklai
Dažno žmogaus gyvenime ateina diena, kai darbas nustoja teikti džiaugsmą ir eiti kas rytą į darbovietę tampa nepakeliama našta. Tačiau vienus laiko palyginti geras atlyginimas, kitus – pokyčių baimė ar kitokios aplinkybės. Kaip žinoti, ar iš tiesų atėjo metas atsisveikinti su senuoju darbu ir pradėti ieškoti naujo?
Ir psichologai, ir personalo vadybos specialistai tvirtina, kad užsisėdėti vienoje vietoje nėra gerai – nekopdamas karjeros laiptais žmogus ilgainiui praranda pasitikėjimą savimi, nustoja tobulėti, domėtis. Monotonija nužudo sveiką avantiūrizmą, susilpnina kūrybinį mąstymą. Jei nenorite diena iš dienos būti nelaimingi, klausykitės vidinio balso – jis tiksliai žino, likti darbe ar ieškoti naujos veiklos. O jei nepasitikite intuicija, atkreipkite dėmesį į šiuos iškalbingus ženklus.
Jūs nematote perspektyvų
Kai įsidarbinote, manėte, kad karjera, nors ir po truputį, judės aukštyn. Bet metai eina, o jūs – vis toje pačioje pozicijoje su tuo pačiu atlyginimu. Ir esate niekuo dėti – tai vadovybė vis neturi pasiūlyti ko nors daugiau. Turbūt neturės ir ateityje. Jeigu supratote, kad veltui švaistote laiką ir nejudate pirmyn, vadinasi, atėjo metas išbandyti save kitoje veikloje.
Neturite kuo užsiimti
Atlikusi užduotis per pirmąsias tris keturias darbo valandas, likusias leidžiate prie kompiuterio dėliodami pasjansą. Galbūt kai kurie pasakys: svajonių darbas! Bet bus neteisūs. Toks darbas yra svajonė tik tiems, kurie nenori gauti šiek tiek daugiau iš savo veiklos: apčiuopiamo rezultato, pasitenkinimo, moralinės grąžos. Todėl, jei turite per mažai pareigų ir tai jus vargina, ieškokite darbo, kuriame jausitės reikalingi.
Nelaukiate kitos darbo dienos
Jaučiate diskomfortą, kone fizinį sunkumą, vien pagalvoję apie darbą? Šios mintys gali sugadinti netgi gražiausią vakarą su šeima ar draugais? Tuomet nėra jokių abejonių – jums reikia rimtai pagalvoti, ar tikrai yra dėl ko kentėti. Nesvarbu, kokios būtų priežastys – blogi santykiai su kolegomis ar vadovybe, nemėgstama veikla ar paprasčiausias nuovargis, jei darbas suteikia stiprių negatyvių išgyvenimų, reikia jį keisti.
Vis dažniau žiūrinėjate darbo skelbimus
Nė patys gerai nesuprantate, kodėl, bet vis dažniau skaitote darbo skelbimus, domitės, kokių kam specialistų reikia, mintyse „matuojatės“ naująją darbo kėdę. Taip jūsų pasąmonė atkakliai jums mėgina pasakyti: „Nagi, išdrįsk! Atėjo metas keisti gyvenimą.“ Į tai visada verta įsiklausyti.
Nespėjate gyventi, vien tik dirbate
Prabundate, keliatės ir skubate į darbą. Grįžę pavakarieniaujate ir gulatės miegoti. Ir taip kiekvieną dieną, metai iš metų. Verta susimąstyti, kodėl patekote į tokią situaciją.
Jei tai nėra jūsų sąmoningas pasirinkimas (pvz., daug ir sunkiai dirbate tam, kad uždirbtumėte daug pinigų ar kažko pasiektumėte) ir nesate patenkinti tokiu gyvenimu, turėtumėte peržvelgti savo nuostatas. Galbūt jums trukdo požiūris esą visi taip gyvena, visi sunkiai dirba, kad prasimaitintų, o gal manote, kad nieko geriau nerasite ar nesate verti geresnio darbo.
Tai klaidingos nuostatos, visada yra galimybių susikurti komfortą, reikia tik ieškoti. Neaukokite sveikatos, laiko, skirto visaverčiam ir kokybiškam bendravimui su mylimais žmonėmis, pagaliau – laiko sau.
Gyvenate nuo savaitgalio iki savaitgalio
Stengiatės tarsi nepastebėti eilinių darbo dienų, boditės jomis, tikrasis gyvenimas jums prasideda penktadienio pavakarę ar pirmąją atostogų dieną. Tai – netinkamas požiūris, tik įrodantis, kad žmogui iš tiesų nepatinka jo veikla. Kai dirbamas mėgstamas darbas, kiekviena diena yra užpildyta teigiamomis emocijomis, išgyvenama prasmingai ir džiaugsmingai.
Vis dažniau klystate, blogiau atliekate užduotis
Ateinate į darbą ir neturite nei jėgų, nei noro viską atlikti dešimtukui su pliusu. Jūs tiesiog nesuprantate, kam to reikia, todėl atsainiai žiūrite į pareigas, į vadovybės priekaištus nekreipiate dėmesio arba laikote juos nepagrįstais. Tokia situacija akivaizdžiai rodo, kad nebijote prarasti šios vietos ir slapčia netgi laukiate išganingos akimirkos. Netempkite gumos ir susiraskite darbą, kuris jus džiugintų.
Kur ir kaip ieškoti gero darbo?
Nepulkite į pirmą pasitaikiusį, ieškokite tokio, kuris patenkintų saviraiškos poreikį, iš kurio išėjus kitą dieną norėtųsi sugrįžti, o atlyginimas padėtų įgyvendinti savo ir šeimos svajones.
- Pirmiausia paklauskite savęs, kokia veikla išties džiugintų, kokie gebėjimai leistų užsidirbti, ir pasidomėkite, ar visa tai šių dienų darbo rinkoje reikalinga. Būtinai tikėkite, kad darbo paieška anksčiau ar vėliau baigsis sėkmingai. Tik, žinoma, tam prireiks pastangų. Darbo ieškojimas – aktyvus ir nelengvas procesas, todėl greitų rezultatų tikėtis neverta.
- Kuo plačiau paskleiskite informaciją, kad ieškote darbo. Darbdaviai, ieškodami personalo, dažnai pirmiausia kreipiasi į pažįstamus ir darbuotojus, kuriais pasitiki. Ir tik paskui apie laisvą vietą paskelbia spaudoje, internete, įdarbinimo agentūroje ar darbo biržoje. Todėl ieškant darbo svarbu nenustoti bendrauti, lankytis svečiuose, renginiuose ir visiems (draugams, giminėms, pažįstamiems) skelbti: „Ieškau tokio darbo. Moku tą ir aną. Jei ką nors išgirsite, praneškite.“ Nesijauskite prašantys padėti, nes tai ne prašymas, o informacija.
- Vien pažinčių ieškant darbo nepakanka: reikia nuolat sekti skelbimus apie laisvas darbo vietas spaudoje, internete, užsiregistruoti įdarbinimo agentūrose. Gerai parengtą gyvenimo aprašymą išsiuntinėkite į įstaigas, kuriose norėtumėte dirbti.
- Lietuvoje daug laisvų darbo vietų „suplaukia“ į darbo biržas. Gal jose siūlomi darbai ir nėra labai patrauklūs, gerai mokami, tačiau pasinaudoti paslaugomis šių valstybinių įdarbinimo įstaigų, bendradarbiaujančių su darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybomis, verta.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip tinkamai pasiruošti pokalbiui su būsimu darbdaviu?